Ciekawe pomysły na zdobienie ścian
Dekoracyjne płytki, kolorowe szkło czy może coś bardziej oryginalnego? Jak ozdobić ścianę nad blatem? Zobaczcie 15 najciekawszych sposobów.
Płytki
To najbardziej powszechny sposób dekoracji w naszych domach. Obecnie modne są płytki wielkoformatowe imitujące naturalne materiały bądź z cyfrowymi nadrukami
Kamień
W kuchniach na okładzinę ściany zwykle stosuje się granit, gdyż jest bardzo odporny na uderzenia, zarysowania, zmianę temperatury, zaplamienie, czyszczenie. Możliwe jest też użycie m.in. zaimpregnowanego marmuru, piaskowca czy łupku.
Drewno
Najmodniejsze wykończenie to panele fornirowane. Rzadziej stosuje się lite drewno, np. boazerię. Ten sam rodzaj drewna można wykorzystać również na frontach mebli, blatach, czy nawet podłodze.
Tapeta
To stylowa dekoracja nie tylko ścian w salonie czy sypialni, ale też w kuchni. W miejscu nad blatem powinna być jednak porządnie zabezpieczona, najlepiej transparentnym szkłem.
Mozaika
Ciekawym sposobem na dekorację kuchni jest szklana mozaika. Dostępna w całej palecie mieniących się barw zapewni w kuchni niepowtarzalny wrażenia wizualne.
Kafle
To tradycyjny sposób na dekorację miejsce newralgicznych w domu. Doskonale też sprawdza się na ścianie nad blatem. Dodatkowo wniosą nieco klimatycznego vintagu w kreację naszej przestrzeni dziennej.
Cegła
Wykończenie do wnętrz rustykalnych i loftowych. Ceglaną ścianę trzeba zaimpregnować, aby ułatwić jej czyszczenie. Można też ją osłonić przezroczystą szybą. Pełnowymiarowe cegły nad blatem stosuje się rzadko. Z reguły są to ceglane płytki, których grubość nie zmniejsza pomieszczenia.
Filc
Filcowe dekoracje śmiało mogą posłużyć również jako ozdoba ściany nad blatem. Ułożony z nich wzór może nawiązywać zarówno do motywu ludowych wycinanek, jak i naśladować całkiem abstrakcyjne motywy.
Kompozyt
Zawiera zmielony naturalny kamień oraz spoiwo (np. żywicę) i uszlachetniające dodatki, jak pigmenty czy drobinki nadające mu blask. Nadaje się do wykończenia ściany, na blaty robocze, zlewozmywaki, a także meble. Przez niektóre kompozyty przenika światło, jest więc możliwość podświetlenia ich od spodu.
Płyta laminowana
Umożliwia ciekawe zestawienia z meblami. Z tej samej płyty można wykonać np. okładzinę ściany oraz boki lub fronty zabudowy kuchennej, a nawet meble w jadalni, salonie i pozostałej części domu.
Stal
To materiał praktycznie niezniszczalny. Nadaje się nie tylko na wykończenie ściany, ale też blaty. Do wyboru różne obróbki krawędzi i grubość stali. Do tak wykończonej ściany można mocować akcesoria kuchenne przy pomocy magnesów. Jest też możliwość wykonania w metalu otworów, np. do montażu relingów.
Fototapeta
Dzięki odpowiednio dobranym najwyższej jakości materiałom łatwo ją utrzymać w czystości, nie martwiąc się przy tym o zarysowania. Wystarczy, że zabrudzone miejsce przetrzesz wilgotną szmatką.
Zdjęcie
Wykończenie ściany do kuchni w każdym stylu. Wybrana grafika (np. fotografia) zostaje zalaminowana na szkle bezpiecznym. Panel można dekoracyjnie podświetlić.
Kolorowe szkło
Pasuje do wnętrz we wszystkich stylach. Szkło mocuje się na szynach albo śrubach. Spod spodu jest widoczne wykończenie ściany – zwykle farbą lecz można też wykorzystać np. fototapetę. Inne rozwiązanie to szkło lakierowane na wybrany kolor.
Kawa
Jednym z najbardziej oryginalnych sposobów na dekorację ściany jest wykorzystywanie kamyczków, ziarenek piasku i innych rzeczy o podobnej strukturze, które za zabezpieczającym ścianę szkłem prezentują się podobnie jak w szklanym pojemniku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |