Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - REMONT DOMU MIESZKANIA
   
COUNTRY:
         
 
 
   
 
 
   
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   

 

 
Poradnik budowlany
     

Remont domu mieszkania Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

 
 
 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Ogrodzenia

Ogrodzenie wydziela naszą posesję i w pewnym stopniu odgradza nas przed światem zewnętrznym. Fowinno być więc trwałe, ale przede wszystkim estetyczne. Ha szczęście możliwości rozwiązań jest dużo, chociaż w dowolności są pewne granice, narzucone przepisami.

Co to znaczy bezpieczny płot

Aby ogrodzenie posesji zapewniało bezpieczeństwo musi spełnić kilka warunków:
- nie musi być bardzo wysokie (min. 120 cm), ale powinno mieć odpowiednią konstrukcję, im dalej od skupisk ludzkich, tym powinno być wyższe,
- elementy płotu nie mogą pełnić funkcji drabiny i ułatwiać przejścia wierzchem,
- poszczególne elementy ogrodzenia powinny być nitowane lub spawane, a nie skręcane na śruby.
- oprócz solidnego płotu warto zainstalować alarm i podpisać umowę z firmą monitorującą.

Drewno naturalne i... modne

Choć nie jest tak trwałe jak metal, ma wielu zwolenników. Żeby nie wymieniać ogrodzenia co kilka lat, drewno musi być zabezpieczone przed wilgocią i grzybami. Najlepiej kupić materiał impregnowany ciśnieniowe ma on wtedy charakterystyczny, zielonkawy kolor, choć są też impregnaty barwiące na brązowo. Płot warto też pomalować farbą - kryjącą lub transparentną lakierobejcą. Można również kupić farby do drewna, z dodatkiem wosku i oleju, po których woda spływa, nie wsiąkając w materiał.
Przęsła tworzą drewniane sztachety, które mogą być zakończone płasko, zaokrąglone lub ozdobnie frezowane. W gotowych panelach ogrodzeniowych górna krawędź tworzących je sztachet może być równa bądź tworzyć łuk. Drewniane płoty najczęściej mają wysokość do 190 cm i szerokość przę¬seł 100-180 cm.

Ogrodzenie zgodnie z prawem

Nie wolno zabezpieczać ogrodzenia (o wysokości do 180 cm) żadnym ostrym zwieńczeniem, np. drutem kolczastym czy wystającymi prętami. Narzucone są także minimalne wymiary furtki i bramy - odpowiednio 90 cm i 240 cm. Obie muszą otwierać się w kierunku posesji.

Budowę frontowej części ogrodzenia trzeba pisemnie zgłosić do gminnego wydziału architektury. Ten wymóg dotyczy również płotów o wysokości powyżej 220 cm - zarówno tych od ulicy, jak i między sąsiadującymi posesjami. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu, budowę można zacząć po 30 dniach od zgłoszenia.

Z jakich materiałów wykonywane są panele ogrodzeniowe?

Produkowane są ze stali lub aluminium jako gotowe elementy przeznaczone do umieszczenia między słupkami. Mogą mieć budowę tradycyjnego płotu sztachetowego. Wtedy pionowe płaskowniki lub pręty są połączone umieszczonymi poziomo wzmocnieniami. Skierowane do góry końcówki sztachet mogą być zwieńczone elementami dekoracyjnymi. Inny wariant to płaskowniki lub druty ujęte w ramę z kątownika. Metalowe panele są sprzedawane w komplecie ze słupkami z tego samego materiału. Coraz bardziej powszechne jest łączenie paneli i słupków bez spawania.

Co to jest suchy mur

To system kształtek betonowych z wyprofilowanymi w nich zamkami. Ustawione na sucho - bez zaprawy ogrodzenie zbroi się prętami stalowymi i zalewa wewnątrz betonem. Powierzchnia kształtek wyglądem imituje piaskowiec o fakturze gładkiej lub łupanej, barwiony na różne kolory. Kształtki mają nacięcia, dzięki którym można je przedzielić na mniejsze elementy, z których łatwo buduje się słupki.

Prosto od... kowala?

Przęsła kute produkowane są ręcznie ze stali oraz żeliwa. Elementy stalowe są zazwyczaj ładnie zdobione i efektowne. Niestety są drogie. Kute żeliwo jest tańsze, ale za to bardzo ciężkie i coraz mniej popularne.

Wielu producentów wykonuje elementy ogrodzeń nie tylko według własnych wzorów, ale też realizując indywidualne projekty klientów. Jeśli nie mamy sprecyzowanej wizji lub zdolności rysunkowych, projekt możemy przygotować wspólnie z przedstawicielem producenta.

Pełne czy ażurowe

Przepisy wprawdzie już nie nakazują, żeby płot przylegający do ulicy był ażurowy od wysokości 60 cm, jednak warto zadbać o to, by w ogrodzeniu były prześwity. Ogrodzenie pełne od strony ulicy jest wątpliwym zabezpieczeniem przed włamaniem. Ochroni nas przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, ale ewentualny złodziej, który dostanie się do ogrodu będzie czuł się w nim bezpiecznie.

A może z metalu?

Metalowe słupki są najczęściej stalowe, ale też aluminiowe. Stalowe o przekroju okrągłym stosuje się zwykle w ogrodzeniach z siatki. Jeśli słupki są tylko ocynkowane - wymagają okresowego malowania. Ponieważ słupki są pustymi w środku rurami, trzeba je zabezpieczyć od góry, aby nie dostawała się do nich woda.

Jak wykonać trwały fundament pod ogrodzenie

fundamentu powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, dzięki którym właściwie i kompetentnie opracuje sposób i harmonogram budowy uwzględniając wszystkie parametry takie, jak: miejsce budowy, rodzaj gruntu, bezpośrednie otoczenie, pora roku, itp. Ławy fundamentu należy wykonać na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu dla danego regionu. Nie warto lekceważyć tego parametru, gdyż zamarzająca w zimie woda gruntowa powoduje uszkodzenia fundamentu, a co za tym idzie całego ogrodzenia. Podczas budowy fundamentu warto uwzględnić następujące wytyczne: w ławach wykonać dylatację pionową co 2-3 przęsła, aby zapobiec pękaniu betonu wskutek nadmiernych naprężeń; w fundamencie ułożyć poziome zbrojenie, które dodatkowo go usztywni; w miejscu planowanych słupków ułożyć zbrojenie pionowe. Na fundamencie należy położyć izolację poziomą, która zabezpieczy ogrodzenie przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu - izolacja znacząco zapobiegnie wystąpieniu wykwitów wapniowych oraz pęknięciom spowodowanych mrozem.

Siatka - tania, ale mało efektowna?

Jest bardzo popularna przede wszystkim z powodu atrakcyjnej ceny. Sprzedawana jest w zwojach długości 15 oraz 25 m i szerokości 1 -4 m. Rulony mogą być zafoliowane, co chroni powłokę przed uszkodzeniem pod-czas transportu. Siatka może być splatana lub zgrzewana ze stalowego drutu średnicy od 2,2 do 5,5 mm. Drut jest zabezpieczony przed rdzewieniem powłoką cynkową - tę trzeba malować co kilka lat, lakierowany proszkowo albo powlekany PVC lub poliestrem w różnych kolorach (najczęściej zielonym, białym, niebieskim). Siatka powlekana jest bardziej trwała, nie trzeba jej też odnawiać, o ile nie zostanie uszkodzona mechanicznie. Siatkę naciąga się i montuje do słupków - stalowych lub betonowych. Następnie wprowadza się linki stalowe w górny i dolny rząd oczek, a czasami także w połowie wysokości siatki, które naciąga się przy pomocy tzw. napinaczy. Można za-opatrzyć się w napinacze przeznaczone do pozostawienia na słupkach, dzięki czemu naciąg ogrodzenia bez trudu poprawimy w dowolnej chwili.

A może ogrodzenie z tworzywa?

Ogrodzenia z PVC są bardzo lekkie i łatwe w montażu. Są też wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wznosi się je z zamkniętych profili o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, barwionych w masie (najczęściej na biało lub brązowo), odpornych na mróz i promienie UV. Panele mogą mieć kształt sztachet, płotów lamelowych oraz pełnych segmentów z ażurami u góry. Plastikowe sztachety łączy się wkrętami, kołkami lub na zatrzask, ale można kupić też gotowe panele, które wymagają jedynie przymocowania do słupków.

Długość przęseł to 150-230 cm, wysokość 80-180 cm. Słupki ogrodzeniowe z PVC mają wewnątrz wzmocnienia ze stalowych kształtowników ułożonych w kwadrat. Przęsła przytwierdza się do nich kątownikami metalowymi lub wsuwa w wyprofilowane prowadnice. Również w podstawie słupka znajduje się wzmocnienie. Słupki mocuje się kołkami rozporowymi najczęściej do specjalnych cokołów.

Tradycyjne słupki murowane?

Słupki i podmurówkę robi się z betonu - fundament powinien być zagłębiony w gruncie na ok. 60 cm, a na gruntach tzw. wysadzinowych nawet głębiej, poniżej granicy przemarzania. Wymurowane części zazwyczaj wykańcza się płytkami elewacyjnymi. Rzadziej ogrodzenia są w całości murowane z kamieni lub cegieł - klinkierowych albo silikatowych. Szczególnie w przypadku klinkieru trzeba uważać, żeby nie pobrudzić go zaprawą. Nawet po starannym oczyszczeniu na elewacji mogą pojawiać się nieestetyczne plamy. Spoiny pomiędzy cegłami muszą być lekko wklęsłe i dobrze wypełnić przestrzenie, co uniemożliwi wsiąkanie wody opadowej w cegły. Po wymurowaniu trzeba ogrodzenie zakryć folią na ok. dwa tygodnie. Zapobiegnie to wsiąkaniu wody w spoiny. Do murowanych słupków najczęściej mocuje się przęsła z metalu lub drewna.

Ogrodzenie betonowe, dlaczego nie?

Można kupić gotowe panele z bardzo trwałego, bo zagęszczanego przez wibrowanie betonu. Mogą one mieć wygląd tralek, ale najczęściej są pełne u dołu i ażurowe u góry. Niebarwiony beton można pomalować odpowiednimi farbami. Takie ogrodzenie co kilka lat wymaga odnawiania. Nie będziemy musieli tego robić, jeśli kupimy panele z barwionego betonu. Przęsła mają najczęściej długość 200-260 cm i wysokość 50-300 cm. Elementy są bardzo ciężkie, do ustawienia ogrodzenia może więc być potrzebny niewielki dźwig. Montaż jest jednak łatwy technicznie: w pionowe rowki w słupkach wsuwa się przęsła i miejsce łączenia zalewa rzadką zaprawą cementową.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2013          
  Dom i jego otoczenie

Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Dom i jego otoczenie

Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Dom i jego otoczenie

Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.