Mariah Carey
Mariah Carey (ur. 1970) to słynna amerykańska piosenkarka. Znakiem rozpoznawczym kobiety jest sześciooktawowa skala głosu.
Mariah Carey – dzieciństwo i młodość Mariah Carey urodziła się 27 marca 1970 roku w Huntington (Stany Zjednoczone). Rodzice przekazali jej afroamerykańskie, afro-wenezuelskie i irlandzkie korzenie. Matka piosenkarki – Patricia, występowała w roli śpiewaczki operowej, z kolei ojciec był inżynierem aeronautyki. Małżeństwo rodziców Carey spowodowało, że kontakty z rodziną matki były chłodne i znikome. Kolor skóry wybranka córki był dla nich problemem nie do przeskoczenia. Do tej sytuacji Mariah wracała kilkukrotnie, wspominała, że okres dorastania był czasem szczególnym, w którym nierzadko czuła się zaniedbywana przez dziadków.
Rodzice Carey wybrali jej imię z uwagi na sentyment do broadway’owskiego musicalu „Paint Your Wagon”, a dokładniej do piosenki „They Call the Wind Maria”. Od najmłodszych lat Carey, podobnie jak jej rodzina, zmagała się z problemami na tle etnicznym. Niejednokrotnie doświadczyła na własnej skórze uprzedzeń oraz przemocy na tle rasowym.
Mariah Carey ma starsze rodzeństwo – siostrę Alison i brata Morgana. Gdy miała trzy latka jej rodzice rozwiedli się. Piosenkarka wraz ze swoim starszym bratem zamieszkali z matką. Z kolei siostra Alison przebywała z ojcem.
Mariah Carey – początki kariery
Od wczesnych lat życia Carey interesowała się muzyką. W szkole podstawowej najlepiej czuła się w obszarach związanych z literaturą, muzyką i sztuką. Mariah pisała wiersze i samodzielnie komponowała melodie, stawiając tym samym pierwsze kroki w swojej karierze piosenkarki.
Szkoła średnia to czas pierwszej współpracy muzycznej. Carey zaczęła tworzyć i pisać piosenki wraz z Gavinem Christopherem. Pierwszym owocem ich wspólnej pracy była piosenka „Here We Go’ Round Again”. Celem pary było nagranie wersji demo. Tak też się stało. Mariah chciała zawiązać współpracę z wytwórniami muzycznymi, jednak nie uzyskała aprobaty. Krótko potem między Carey a Brendą K. Starr, piosenkarką muzyki pop, nawiązała się przyjaźń.
Mariah Carey – kariera
Przyjaźń ze Starr pomogła karierze Carey nabrać tempa. Dzięki przyjaciółce, Mariah mogła przekazać osobiście swoje demo szefowi Columbia Records, który od razu zainteresował się piosenkarką. Współpraca z nową wytwórnią przyniosła wiele korzyści dla Carey. Kobieta została zaprezentowana na rynku muzycznym jako konkurentka i artystka równa takim gwiazdom jak Madonna czy Whitney Houston. Jej pierwszy, debiutancki album „Mariah Carey” początkowo nie wróżył wyczekiwanego sukcesu. Jednak niedługo po premierze osiągnął szczyty list przebojów i utrzymywał się tam przez jedenaście tygodni. Kobieta otrzymała nagrodę Grammy w dwóch kategoriach – za najlepszego nowego artystę oraz najlepszy popowo-wokalny występ (za piosenkę „Vision of Love”). Drugi, studyjny album artystki „Emotions” został odebrany przez krytyków jako bardziej dojrzały od swojego poprzednika. Tym albumem kobieta chciała oddać hołd muzyce, która kształtowała ją od wczesnych lat.
Największy podziw nie budzą same kompozycje czy teksty piosenek, ale głos kobiety. Mariah potrafi śpiewać w co najmniej pięciu oktawach. Natomiast w piosenkach „Emotions” i „You’re So Cold” osiąga aż siódmą oktawę. Na początku lat 90. pokonała tremę przed wystąpieniami publicznymi i zdecydowała się na udział w MTV Unplugged. Wtedy udowodniła wszystkim niedowiarkom potęgę i wyjątkowość swojego głosu.
Kolejny album wydany w 1993 roku ponownie przyniósł sukces. Wtedy też powstała piosenka „Hero”, która stała się wizytówką talentu Carey. Piosenka jest także źródłem sporu o plagiat z artystą Sly Stonem. Na liście znalazła się również piosenka „Without You”. Jest to cover piosenki grupy Badfinger.
Praca nad albumem „Music Box” zbiegła się w czasie z małżeństwem piosenkarki. Jej wybrankiem został Tommy Motolla, dyrektor muzyczny wytwórni płytowej. Wesele pochłonęło niespełna pół miliona dolarów, a jego pierwowzorem był ślub księżnej Diany i księcia Karola.
Czwarty album „Merry Christmas”, a zwłaszcza piosenka „All I Want For Christmas Is You” pozostają najchętniej odtwarzanymi utworami w okresie świątecznym. Jest to także najlepiej sprzedający się świąteczny album w historii całej fonografii. Dzięki piosence Carey zyskała miano TOP 8 piosenkarki w USA oraz zaczęła zyskiwać popularność również w Europie.
Piąty album i zmiana stylu
Kolejny album wydany w 1995 roku „Daydream” był czymś nowym w twórczości piosenkarki. Wprowadzał on połączenie muzyki pop z hip-hopem i r’n’b. I choć wytwórnia początkowo obawiała się modyfikacji, album, podobnie jak wszystkie poprzednie, przyniósł sukces. Piosenki takie jak „Fantasy” czy „Always Be My Baby” znalazły się na pierwszych miejscach na liście Billboardu. Najchętniej słuchanym był jednak nagrany we współpracy z Boyz II Men utwór „One Sweet Day”. Utrzymywał się na szczycie listy przez szesnaście tygodni.
Rok 1996 przyniósł kryzys w małżeństwie. Para zdecydowała się na separację, a już dwa lata później na rozwód. I choć wielu tym wydarzeniem wróżyło koniec kariery, kobieta wydała płytę „Butterfly”, która odniosła sukces. Artystka z kolei utrzymuje, że ten album pozwolił jej się w pełni artystycznie wyzwolić.
Żegnając się z XX wiekiem, Carey wydała album „Rainbow”, na którym znalazły się między innymi „Thank God I Found You” czy „Heartbreaker”. Płyta jednak nie sprzedawała się tak jak poprzednie. Dwa lata później, w 2001 roku, zaczęto mówić o kryzysie w życiu artystki. W wyniku przepracowania i załamania nerwowego trafiła do kliniki psychiatrycznej. Powróciła w 2005 zaskakując wszystkich. Wydała album „The Emancipation of Mimi”. Z albumu pochodzi piosenka „We Belong Together”, która została okrzyknięta szansą na wielki powrót artystki. Według Billboardu utwór zyskał miano piosenki dekady.
Mariah Carey – poza sceną
W 2008 roku zdecydowała się na ponowne małżeństwo. Jej wybrankiem został amerykański raper i aktor – Nick Cannon. Owocem małżeństwa są bliźnięta – Scott i Monroe. Jednak artysta w 2014 roku wniósł pozew rozwodowy. Związek zakończył się dwa lata później, w 2016 roku. Artystka wystąpiła także w kilku produkcjach filmowych. Na swoim koncie ma między innymi takie filmy jak: „Kawaler” (1999), „Glitter” (2001) i „Kamerdyner” (2013).
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |