Michael Jackson
Michael Joseph Jackson przyszedł na świat w Gary, 29 sierpnia 1958 roku. Odszedł w Los Angeles, 25 czerwca 2009 roku. Był amerykańskim muzykiem, artystą estradowym, tancerzem, aktorem, kompozytorem, filantropem i autorem tekstów. Zwany „Królem Popu” jako najpopularniejszy muzyk w historii.
Krótki życiorys Michael’a Jackson’a
Michael Joseph Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 w miejscowości Gary. Był amerykańskim piosenkarzem, autorem tekstów, kompozytorem, tancerzem oraz filantropem. Został ikoną nurtu pop wieku XX. Zyskał sławę najlepszego muzyka w historii, czego dowodem jest otrzymany przez niego tytuł „Króla Popu”. Był siódmym dzieckiem Josepha i Katherine Jackson, którzy mieli w sumie dziewięcioro dzieci. Michael Jackson rozpoczął swą karierę muzyczną biorąc udział w zespole rodzinnym The Jackson 5. Równocześnie pojawiła się szansa wydania przez niego albumu solowego, co też uczynił – w roku 1971 wyszedł „Got to Be There”. Z zespołu Jackson 5 odszedł w 1984 roku. Jego pełna solowa kariera datowana jest na rok 1979. Później ukazała się jego znakomita produkcja zatytułowana „Thriller”. Szacunki mówią, że płyta sprzedała się do dziś w nakładzie w sumie 100 milionów egzemplarzy. Później Jackson wydał następne albumy, które zyskały wysokie miejsca na listach przebojów na przykład Bollboard’u, zapewniając mu tytuł „Króla Popu”, a to dzięki chociażby płycie „Bad” (1987), następnie: „ Dangerous” (1991), „HIStory” (1995) oraz „Ivincible” (2001). Końcówka lat 80. oznaczała też pewne kontrowersje wokół osoby Jacksona, jako że zauważalne były oznaki licznych zabiegów plastycznych na jego twarzy. Zdobył wówczas ostatecznie najwyższe miejsca notowań całego świata, mógł zatem odebrać 14 nagród Grammy, natomiast w samych Stanach Zjednoczonych pierwsze miejsca list przebojów były okupywane przez jego 13 singlii. Niestety nie obyło się też bez całkiem ponurych aspektów jego sławy, ponieważ był oskarżany o molestowanie seksualne nieletnich, przy czym sprawy sądowe zakończył swym całkowitym uniewinnieniem. Był w dwóch związkach formalnych, z których urodziła się trójka dzieci. Zmarł na skutek zatrzymania akcji serca 25 czerwca 2009 roku w swej posiadłości Los Angeles. Powodem przedwczesnego odejścia artysty było przedawkowanie.
Biografia rozszerzona Michael’a Jackson’a
Młodość
Urodzony 29 sierpnia 1958 roku w Gary w stanie Indiana, Michael Jackson był siódmym dzieckiem Josepha i Katherine Jacksonów. Karierę rozpoczynał w zespole rodzinnym The Jackson 5. Wziął udział razem z całym zespołem w zorganizowanym na skalę lokalną konkursie młodych talentów – Jackson 5 zwyciężył ten konkurs, co otworzyło przed bandem bramy koncertowe do w pełni profesjonalnych występów na terenie całego USA. Kariera potoczyła się następnie w kierunku kontraktu z wytwórnią Motown – w 1968 roku. Zespół wypuszczał hity na tyle popularne, by odnajdywać czołowe miejsca na liście Billboard czyniąc z członków zespołu gwiazdy. Kariera przebiegała pomyślnie również w latach siedemdziesiątych, przy czym nazwa uległa zmianie na The Jacksons. Wkrótce Michael Jackson podjął decyzję o projekcie solowym, wówczas pojawił się jego „Ben” i „Got to Be There”. Zbiegło się to w czasie z jego występem w filmie musicalowym „Czrnoksiężnik z krainy Oz”, w którym zagrał Stracha na Wróble (popularność podbiła partnerka Jacksona na planie filmu, mianowicie Diana Ross – obecna tam jako Doktorka). Późniejszą aranżacją piosenek z filmu zajął się Quincy Jones – wkrótce również odpowiedzialny za album solowy Jacksona.
„Off the Wall”
W 1979 roku na rynek muzyczny wypuszczono „Off the Wall”. Album okazał się być niezwykle popularny, ponieważ zajął miejsce trzecie na liście Billboard’u, ale nie tylko dzięki temu – rekordem okazało się być pozostawanie albumu przez kolejnych 48 tygodni w pierwszej dwudziestce notowania. Nakład sprzedażowy tego albumu wyniósł wówczas zawrotnych 20 milionów egzemplarzy, zwiastując już całkiem poważnie nadejście działalności Jacksona w pełni solowej.
Szczyty szczytów
Sukcesem „Off the Wall” zachęcił Jacksona, artysta zapragnął czegoś więcej, w związku z czym pojawił się następny znakomity jego album zatytułowany „Thriller”, mający swój debiut w roku 1982. Dzieło okazało się być hitem hitów w wykonaniu duetu Quincy Jacksona i samego Jacksona, stąd też wzięło się określenie „Król Popu”, bowiem to najlepiej sprzedający się album wszech czasów (rekordowa liczba 65 milionów egzemplarzy sprzedanych). Na przykład sam teledysk do piosenki pt. „Billie Jean” był emitowany przez stację MTV długo i regularnie, przy czym na uwagę zasługuje fakt, iż stacja ta nigdy wcześniej nie podejmowała się takiej emisji wideoklipów wykonawców czarnoskórych. „Thriller” oraz „Beat It” były tylko potwierdzeniem sukces albumu, stanowiąc znakomitą promocje dzieła we wszystkich stacjach o profilu muzycznym. „Thriller” zdołał spędzić 37 tygodni na miejscu pierwszym i pozostawał na liście albumów Billboard’u całe 122 tygodnie. Album przy tym zdobył status Platynowej Płyty w Stanach Zjednoczonych, tu uwaga – status 27 – krotny. Odbył się później koncert Motown 25, na którym Jackson wykonał swój „Billie Jean”. Obecni tam mogli być świadkami debiutu jego słynnej białej rękawiczki oraz jego charakterystycznego Moonwalk’u.
„Bad”
Nadszedł rok 1987 roku i na rynku znalazł się jego album „Bad”, nazywany nie bez powodu albumem wszech czasów, a to z uwagi na głód rynkowy jaki poprzedzał jego nadejście. Album okazał się prawdziwą bombą, czymś dotąd nieznanym, bo na skalę zawartych w nim siedmiu singli, z czego pięć zostało topowymi hitami. Nie trzeba nawet wspominać jak bardzo kasowy album się okazał, wystarczy podać liczbę 30 milionów egzemplarzy oglądającą wówczas cały świat. Nie obeszło się rzecz jasna bez kontrowersji związanych z samym wyglądem Jacksona – pojawiły się spekulacje dotyczące operacji plastycznych na czele z wybielaniem skóry, ponieważ równica w wyglądzie Jacksona z „Thrillera” różniła się od wyglądu w tyledyskach z płyty „Bad”. Rzecz jasna Jackson został niejako zobowiązany do prasowych sprostowań, przyznając się na przykład do operacji nosa, mimo że mowa jego o uwydatnieniu zaledwie szeliny w podbródku nie została kupiona przez opinię publiczną.
Kontrowersje
Album „Dangerous” ukazał się w roku 1991, odnosząc kasowy sukces na miarę poprzedników. Tym nie mniej głosy i kontrowersje nie milknęły, a było raczej przeciwnie. Skorzystał więc z propozycji występu w talk show Oprah Winfrey, by opowiedzieć wszystkim o toczącej go chorobie, której początek sięgał jeszcze roku 1982. Okazało się, że cierpi na tak zwane bielactwo nabyte wywołujące zanik pigmentu – w efekcie u artysty pojawiły się białe plamy. Mowa była o próbach tuszowania plam przy pomocy makijażu, jednak rozrost plam wywołał dalej idące skutki. Wreszcie nadszedł rok 1993 i w mediach zahuczało – oto został Jackson oskarżony o molestowanie nieletnich. Uwolnił się od zarzutów sponsorując znaczną sumę na rzecz jednego z oskarżających go osób. Miało wtedy też miejsce małżeństwo Jacksona z Lisą Marie Presley, lecz związek przetrwał zaledwie dwa lata.
„HIStory”
W 1995 roku piosenkarz wydał nowy album zatytułowany „HIStory”, który zdołał sprzedać się w nakładzie ogromym, bowiem na całym świecie było to 25 milionów egzemplarzy. Wszedł wówczas w związek małżeństki z Debbie Rowe – ze związku urodziła się następnie dwójka dzieci. W końcu nadszedł i rok 1997 oznaczony wydaniem „Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix”, czyli albumu, który po dziś dzień jest krążkiem najlepiej sprzedającym się, zawierającym remiksy.
„Invicible”
Rok 2001 była czasem płyty „Invincible”, która rozeszła się w zawrotnym nakładzie 13 milionów egzemplarzy. Tymczasem w 2003 roku policja przeszukała ranczo Jacksona wydając następnie nakaz aresztowania zarzucający mu molestowanie dzieci. Proces zakończył się całkowitym uniewinnieniem Jacksona, odrzuconych zostało siedem postawionych mu zarzutów.
Przerwane plany
Gwiazda Michaela Jacksona po wspomnianych zajściach nie świeciła już tak jasno. Plany natomiast dotyczyły 2009 roku, ponieważ planowany był nowy album i nowa trasa, podczas gdy nagle świat obiegła wiadomość, iż Michael Jackson odszedł. Zmarł 25 czerwca 2009 roku, w Los Angeles.
Ciekawostki o Michaelu Jacksonie
Zdołał sprzedać 750 milionów płyt na całym świecie, co dało mu status bezkonkurencyjnego „Króla Pop”. Szacunki mówią, że płyta „Thriller” sprzedała się do dziś w sumie 100 milionów egzemplarzy. W musicalowym spektaklu filmowym pt: „Czarnoksiężnik z krainy Oz” Jackson zagrał Stracha na Wróble. Jedno z hospicjów dla dzieci chorych na raka zostało zasilone finansowo przez Jacksona – pieniądze pochodziły ze sprzedaży piosenki „Man In The Mirror”. Wiele wskazuje dziś na fakt, że Michael Jackson odbył kilka operacji plastycznych, natomiast mowa o bielactwie nabytym była formą tuszowania nieudanych efektów interwencji chirurgicznych. Ojciec Michaela Jacksona był twórcą i managerem formacji The Jackson 5. Wokół jego osoby zdążyło również narosnąć sposo plotek, a jedna z nich mówi, iż był wobec swych dzieci w tym zespole niezwykle wymagający. Był w związku z Lisą Marie Presley, czyli amerykańską aktorką, autorką tekstów piosenek i piosenkarką, córką Priscilli i słynnego Elvisa Presley’a.
Cytaty Michael’a Jackson’a
„Celem mojego życia jest dać światu to, co ja szczęśliwie dostałem – ekstazę boskiego zjednoczenia przez moją muzykę i mój taniec.” „Dziewczyny często próbują się dowiedzieć, co mną kieruje – dlaczego żyję lub robię to, co robię – i usiłują zgłębić moje myśli. Chcą ocalić mnie od samotności, ale robią to w taki sposób, że odnoszę wrażenie, iż chcą dzielić ze mną moją samotność, a tego nie życzyłbym nikomu, ponieważ uważam się za jednego z najbardziej samotnych ludzi na świecie.” „Gdy tylko pobiłem rekordy sprzedaży – rekord Elvisa Presleya, rekord Beatlesów – gdy tylko to się zaczęło, nazwali mnie dziwolągiem, homoseksualistą, pedofilem. Powiedzieli, że się wybieliłem. Zrobili wszystko, by zwrócić przeciwko mnie opinię publiczną. To konspiracja.” „Jestem dumny z bycia Afroamerykaninem, jestem dumny ze swojej rasy, jestem dumny z tego kim jestem. Mam bardzo silne poczucie dumy i godności.” „Jestem muzykiem. Dlatego odmówiłem, kiedy proponowano mi prowadzenie programów z okazji wręczenia nagród Grammy i nagród American Music Awards. Nie widzę potrzeby wychodzenia na scenę i opowiadania marnych dowcipów, z których publiczność śmiałaby się tylko dlatego, że nazywam się Michael Jackson, a ja w głębi duszy wiedziałbym, że wcale nie jestem śmieszny.”
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |