Jarząbek
Jarząbek (Tetrastes bonasia)jarzabek
Rząd: Grzebiące (daw. kuraki)
Rodzina: Rodzina: kurowate (daw. głuszce)
Opis:
Długość ciała dorosłego osobnika wynosi do 40 cm, natomiast rozpiętość skrzydeł do 60 cm. Jarząbek to ptak o stosunkowo niskiej wadze ciała, która wha się między 0,35, a 0,45 dag. Gatunek nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym, jest mało wyraźny.
Upierzenie dorosłych ptaków to szarordzawe z ciemnymi pręgami na grzbiecie. Samce mają czarne podgardle z białą obwódką, u samic jest ono szare z poprzecznymi pręgami.
Z kolei u samic nie występuje czarna przepaska na ogonie, która u samców jest wyraźnie widoczna. Pióra na głowie samca układają się w niewielki czubek.
Co ciekawe – jesienią masa upierzenia może sięgać nawet 20% całkowitej masy ciała. Tak wzmożone upierzenie chroni te drobne ptaki przed niskimi temperaturami zimą.
Występowanie:
Jarząbki występują w strefie leśnej Europy i Azji. W Polsce nieliczne, można spotkać je w Karpatach, Sudetach i Polsce północno – wschodniej.
Siedliskiem jarząbka są tereny poprzecinane ciekami wodnymi. Jest typowym ptakiem leśnym, lubi bogate, wielogatunkowe lasy o bujnym podszycie i jagododajnym runie.
Pokarm:
Dieta jarząbka bogata jest w różnorodne składniki odżywcze przez cały rok.
Zimą są to pączki drzew i krzewów, w pozostałej części roku są to owady i owoce leśne.
Rozród:
Poza okresem wyprowadzania młodych, jarząbki przez resztę roku żyją w parach. Wyróżnia je silny terytorializm – koguty pilnie strzegą terenów które zajmują jesienią, przepędzając inne samce. Wyznają monogamię. Toki właściwe odbywają się na przełomie marca i kwietnia. Oprócz typowych tańców godowych i przybierania odpowiednich póz, samce wydają charakterystyczne odgłosy, są to krótkie serie gwiżdżących tonów.
Rozwój:
Lęgi rozpoczynają się w drugiej połowie kwietnia. Gniazdo umiejscowione jest na ziemi, jego dno stanowi zagłębienie w ziemi.
Na zniesienie przypada od 7 do 12 jaj, rola ta przypada jedynie samicy, samiec nie wysiaduje, ale po lęgu, wspólnie z samicą opiekuje się młodymi. Wysiadywanie trwa od 21 do 25 dni.
Rozwój piskląt postępuje niezwykle szybko, kilkudniowe potrafią podfruwać na drzewa. Po 3 miesiącach osiągają masę dorosłych osobników.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |