Jakie cechy powinien mieć przewodnik turystyczny
Jakie cechy powinien mieć przewodnik turystyczny? Wiele osób marzy o tym, aby zostać przewodnikiem turystycznym. Uwielbiamy podróżować, zwiedzać świat i go odkrywać, a dodatkowo dzielić się swoją pasją z innymi. Niemniej jednak nie każdy może zostać przewodnikiem turystycznym. Jakie cechy powinien mieć idealny kandydat? Odpowiadamy.
Czym zajmuje się przewodnik turystyczny ?
Na początku warto uświadomić sobie, czym w ogóle zajmuje się przewodnik turystyczny. Na ogół jego zadaniem jest oprowadzanie turystów i prowadzenie różnego typu wycieczek. Często jednak jego zakres zadań jest o wiele szerszy. Przewodnik ma za zadanie opiekować się grupą turystów – często jest on bowiem nie tylko przewodnikiem, ale również rezydentem. Oznacza to, że dla turystów załatwia on sprawy różnego typu i pomaga im w trudnych sytuacjach. Przewodnik musi więc charakteryzować się tak zwanym podejściem do ludzi. Musi umieć z nimi rozmawiać, a także rozwiązywać spory. Dla przewodnika nie ma rzeczy niemożliwych. To od jego postawy zależy, jak turyści będą wspominać swoje wakacje. Przewodni musi wykazywać się empatią, a także być otwartym na ludzi. Są to cechy wrodzone, których zwyczajnie nie da się nabyć. Przewodnik pracuje bowiem z ludźmi, a nie z papierami czy z przedmiotami. To dla nich prowadzi wycieczki i im opowiada o zabytkach czy miastach, które zwiedzają.
Wiedza i doświadczenie
Jakie cechy powinien mieć przewodnik turystyczny?Przewodnik turystyczny musi być także osobą ciekawą świata. Chodzi o to, że jego praca nie polega na dzieleniu się raz nabytą wiedzą. Wiedza ta musi być cały czas aktualizowana. Co więcej, przewodnik powinien stale poszerzać swoje kompetencje. Jest to jednak zadanie, które musi wykonać we własnym zakresie. Niestety, kursy dla przewodników turystycznych zwykle nie są pod tym względem wiele warte. Dostarczają one informacji ogólnych, na których przewodnik może jedynie bazować. Dobry przewodnik powinien posiadać również doświadczenie, jednak niekoniecznie stricte zawodowe. Chodzi o to, aby przewodnik miał jakiekolwiek doświadczenia związane z miejscem, które przedstawia. O wiele łatwiej jest nabyć doświadczenie w przypadku bycia przewodnikiem krajowym. Nie jest tajemnicą, że najlepsi przewodnicy po Szczecinie pochodzą właśnie z tego miasta i znają wszystkie jego zakamarki. Dotyczy to oczywiście nie tylko Szczecina, ale każdego miasta czy wioski. W przypadku turystów zagranicznych sprawa nie jest taka prosta. Najczęściej jednak odbywają oni wycieczkę do kraju, który następnie sami mają przedstawiać turystom. Tego typu doświadczenia są bardzo cenne i pozwalają lepiej przygotować się do pracy.
Gotowy na rozłąkę
Nie jest tajemnicą, że przewodnik turystyczny często pracuje poza swoim miejscem zamieszkania. Dotyczy to w szczególności przewodników zagranicznych, jednak nie tylko. Co za tym idzie, przewodnik musi być gotowy na rozłąkę ze swoją rodziną i bliskimi. Oczywiście rozłąka zwykle nie trwa cały rok. Przewodnik turystyczny pracuje bowiem w sezonie, zazwyczaj letnim. Czasami jednak zdarza się, że przewodnik musi przeprowadzić się do innego kraju, aby móc tam pracować. Wtedy rozłąka potrwa znacznie dłużej. Niemniej jednak nawet, jeśli rozłąka trwa jedynie kilka miesięcy w roku, dla osób nieprzygotowanych na nią może okazać się bardzo bolesna. Przewodnik turystyczny może pracować w swoim mieście, lecz znalezienie zatrudnienia nie jest łatwe w miejscowościach niezbyt atrakcyjnie turystycznie. Dla niektórych osób potencjalna rozłąka z rodziną jest tak bolesna, że nie są oni w stanie podjąć pracy w zawodzie przewodnika. W związku z tym pomyślny o tym, zanim jeszcze zdecydujemy się zostać przewodnikiem. W praktyce wiele osób zastanawia się, czy bycie przewodnikiem oznacza jednocześnie bycie singlem? Rzeczywiście, posiadanie rodziny i jednoczesne wyjeżdżanie na kilka miesięcy w roku trudno nam pogodzić. Z tego też względu przewodnikami są zazwyczaj osoby młode, bez zobowiązań. Jeśli jednak chcemy zostać przewodnikiem i posiadać rodzinę, możemy spróbować znaleźć zatrudnienie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. Dodatkowo zawsze możemy się przekwalifikować i zostać na przykład przewodnikiem górskim, szczególnie jeśli mieszkamy w okolicach gór.
Nienormowany czas pracy
Organizacja i przewodzenie wycieczkom turystycznym oznacza, że czas pracy przewodnika jest nienormowany. Przewodnik musi być tego świadomy – to nie jest praca od 8 do 16 pięć dni w tygodniu. Przewodnik często pracuje w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Co więcej, jeśli jest on dodatkowo rezydentem na wakacjach, to jego praca trwa niemal całą dobę. Dlatego przewodnik musi być przede wszystkim dyspozycyjny i gotowy do pracy. Ważne jest tutaj podejście. Dyspozycyjność jest istotna, ponieważ przewodnik często pracuje niemalże bez przerwy, szczególnie w sezonie. Ważna jest też elastyczność – wycieczka może się bowiem przedłużyć lub skrócić. Trzeba być też gotowym na niespodziewane i umieć wybrnąć z trudnej sytuacji.
Bycie przewodnikiem turystycznym jest wymagające, dlatego nie jest to praca dla każdego. Niemniej jednak zdeterminowane osoby z pasją z pewnością poradzą sobie w tym zawodzie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |