Przemysł drzewny
Jakie maszyny znajdują się w tartaku?
Drewno wciąż pozostaje jednym z podstawowych i najchętniej wykorzystywanych materiałów do budowy różnych konstrukcji, a także do wyrobu przedmiotów codziennego użytku. Przygotowanie go w postaci, w jakiej może być użyte do dalszego przerobu albo bezpośredniego zastosowania wymaga jednak skorzystania z usług odpowiedniego tartaku.
Co dzieje się z drewnem trafiającym do tartaku?
Drewno pozyskiwane z wyrębów trafia to tartaku w postaci pozbawionych gałęzi pni. Żeby móc przygotować z niego materiał przydatny jako drewno konstrukcyjne lub materiał do wyrobu elementów wyposażenia domu bądź produkcji mebli, musi ono zostać odpowiednio obrobione. Podstawowym procesem realizowanym przez tartak jest pocięcie pni. Odbywa się to z wykorzystaniem tzw. traka, czyli maszyny, która przeciera drewno. Wiąże się to z cięciem pni na potrzebny produkt. Mogą nim być m.in. bale, deski, krawędziaki lub belki na więźbę dachową. W zależności od sytuacji obróbka może być prowadzona przy wykorzystaniu traka taśmowego lub wielopiły. Pnie mogą być przecierane na różne sposoby, zależnie od tego, jakie elementy mają być z nich pozyskane. Możliwe jest przetarcie jednodzielne, gdy z pnia powstaje tylko jeden element, a także dwudzielne z rdzeniem lub bez oraz wielodzielne. Przy produkcji niektórych wyrobów np. desek bale są doprowadzane do postaci tzw. pryzmy i następnie obracane dla uzyskania identycznej szerokości. Możliwe są też np. przetarcia promieniowe, krzyżowe i połówkowe.
Co jeszcze może wykonać tartak?
Tartaki oferują często również inne rodzaje obróbki drewna. W ofercie jest zwykle suszenie dla osiągnięcia optymalnej wilgotności np. z wykorzystaniem urządzeń do podciśnieniowego suszenia dielektrycznego. Możliwa jest też na ogół impregnacja ciśnieniowa albo zanurzeniowa, jak również struganie drewna.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |