Przemysł drzewny
Jak wykorzystać trociny? Porady i inspiracje
Drewno jest jednym z popularniejszych, a zarazem wszechstronnych materiałów. Używa się go ze względu na jego właściwości wytrzymałościowe idące w parze z niezbyt wysoką masą, sporą dostępnością i korzystną ceną. Znaczenie ma jego naturalne pochodzenie pozwalające na bezproblemowy recykling czy odnawialność zasobów, która sprawia, że jest ono cenne jako ekologiczne źródło energii.
Trociny a wytwarzanie pelletu
Istotną cechą drewna jest jego wysoka kaloryczność, która sprawia, że jest ono chętnie wybierane jako materiał opałowy. Procesy obróbki tartacznej nie sprawiają, że drewno traci swój potencjał energetyczny – w wiórach i trocinach znajduje się dokładnie taka sama dawka energii, jak w litym drewnie o podobnej masie. Sposobem na zagospodarowanie pozostałości tego rodzaju jest wytwarzanie pelletu drzewnego. Powstaje on z rozdrobnionego drewna, które przy wykorzystaniu podwyższonej temperatury i pary wodnej jest spajane w wałeczki o niewielkiej średnicy. Ulegają one spojeniu dzięki zawartym w nich ligninom uwalnianym pod wpływem ciepła. Po pocięciu na granulki oraz ochłodzeniu materiał może być zapakowany do big bagów lub worków, a następnie użyty w kotle pelletowym albo piecu. W podobny sposób powstają też brykiety mające postać kostek lub wałków o większych rozmiarach nadających się do kotłów ładowanych ręcznie i do kominków.
Trociny w ogrodzie i rolnictwie
Sposobem na zagospodarowanie trocin może być również użycie ich do ściółkowania. Trociny rozsypane na podłożu chronią przed przesuszaniem gleby, zabezpieczają ją przed promieniowaniem słonecznym oraz są źródłem składników odżywczych. W wielu przypadkach wiórów i trocin można użyć jako nawozu po dodaniu ich do powstającego kompostu. Z trocin i wiórów pozyskuje się również ściółkę przydatną w hodowli zwierząt np. w kurnikach.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |