Motywacja do nauki
Jak zmotywować się do nauki i uczyć się z przyjemnością
Skuteczna nauka zawsze wiąże się z regularnością. Aby systematycznie zasiadać do materiału, musimy utrzymać wysoki poziom motywacji. Niestety walka ze zniechęceniem czy po prostu ze zwykłą nudą nie należy do najłatwiejszych. Nawet osoby, które zazwyczaj są bardzo zmotywowane i charakteryzują się wysoką samokontrolą, mogą mieć trudność z utrzymaniem koncentracji. Jest to naturalny proces i nie powinniśmy czuć się przez to źle. Jeśli jednak nie chcemy, żeby takie stany wpłynęły wyraźnie na nasze wyniki w nauce, musimy podjąć kilka ważnych kroków. W dzisiejszym krótkim artykule przybliżamy trzy proste sposoby na zmotywowanie się do nauki. Dzięki nim przyswajanie wiedzy będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
Jak zadbać o koncentrację i zmotywowanie - 3 sprawdzone sposoby, które może wykorzystać każdy
Czasem brak motywacji może wynikać z faktu, że mamy po prostu dosyć konkretnej przestrzeni
Dotyczy to zwłaszcza nauki w domu. W mieszkaniu rozprasza nas wiele rzeczy. Czasem zdarza się, że zamiast przyswajać materiał, zabieramy się za sprzątanie, alfabetyczne układanie książek lub za inną czynność, której byśmy nie podjęli, gdyby nie widmo materiału do przyswojenia. Zbawienne może być wtedy wyjście z domu np. do czytelni. W takich przestrzeniach nie mamy zbyt wielu opcji na zagospodarowanie swojego czasu. Pozostaje jedynie zagłębić się w książce. Warto podkreślić, że na niektóre osoby motywująco może działać obecność innych uczących się osób, których nie brakuje w bibliotekach w okresie przedmaturalnym.
Sprawdź, jakie efekty osiągasz, ucząc się ze znajomymi
Tutaj warto zaznaczyć, że wiele zależy od tego, w jakim towarzystwie przebywamy. Jeśli są to osoby, którym bardziej zależy na rozmowach i nadrabianiu towarzyskich zaległości niż na nauce, nasze przygotowanie do egzaminu raczej się nie poprawi. Wspólna nauka może być za to świetną opcją, jeśli grupce ludzi zależy na przyswojeniu wiedzy. Wtedy możliwe jest wspólne powtarzanie materiału, przepytywanie się i opracowanie różnych technik. Jedną z nich jest opowiadanie sobie nawzajem o wybranym zagadnieniu. Nauka w większej grupie to sprawdzony sposób na poradzenie sobie z konkretnym problemem. Jeśli czegoś nie rozumiemy, możemy spytać o to kogoś, kto dobrze czuje się w danym zagadnieniu i odwrotnie.
Zadbaj o aktywność fizyczną
Przypływ endorfin, dobre dotlenienie mózgu - w takich warunkach nauka przebiega sprawniej. Brak aktywności fizycznej może doprowadzić do ospałości, a wtedy nietrudno o obniżoną motywację do nauki. Nie musimy od razu przebiegać maratonów. Wystarczy, że co pewien czas odłożymy laptop lub książkę i zrobimy kilka przysiadów, krótki 10-minutowy trening lub wyjdziemy na krótki spacer dookoła bloku. Dobór aktywności to bardzo indywidualna sprawa. Niektórzy najlepiej uczą się po dłuższych, intensywnych ćwiczeniach. Inni z kolei właśnie wtedy czują senność i wyczerpanie. Rozruszane ciało to również rozruszany mózg, dlatego warto na własnej skórze wypróbować, który wariant najlepiej na nas wpływa.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |