News
Jakie nożyce do żywopłotu wybrać? Przegląd popularnych rozwiązań
Nożyce do żywopłotu są niezbędnym narzędziem pielęgnacji krzewów i drzew w ogrodzie. Odpowiednio dobrane pozwalają szybko przyciąć i uformować zwartą ścianę zieleni. W sklepach możesz znaleźć nożyce ręczne, czyli popularne sekatory, a także nożyce mechaniczne, które działają w oparciu o napęd elektryczny, akumulator lub silnik spalinowy. Sprawdź, czym różnią się wymienione urządzenia i jakie nożyce do żywopłotu wybrać, aby maksymalnie ułatwić sobie pracę.
Ręczne nożyce do żywopłotu
Nożyce ręczne służą do sporadycznego przycinania roślin. Z ich pomocą szybko skrócisz pojedyncze gałęzie i pędy lub wykonasz precyzyjne poprawki. Ponieważ obsługa sekatora wymaga sporego nakładu siły, narzędzie nie sprawdzi się podczas strzyżenia i formowania dużych żywopłotów. Z tym zadaniem zdecydowanie lepiej poradzą sobie urządzenia mechaniczne.
Elektryczne nożyce do żywopłotu
Elektryczne nożyce do żywopłotu to najtańszy i najczęściej wybierany rodzaj nożyc mechanicznych. Zapewniają szybkie i dokładne cięcie, są lekkie, łatwe w obsłudze i stosunkowo ciche. Ich zastosowanie wiążę się jednak z pewnymi ograniczeniami.
Nożyce elektryczne, jako urządzenia zasilane sieciowo, wymagają podłączenia do gniazdka lub przedłużacza. Z tego względu nie nadają się do pielęgnacji bujnych, wielometrowych żywopłotów.
Kabel, który ciągnie się za urządzeniem, nie tylko blokuje dostęp do bardziej oddalonych zakątków ogrodu, ale też ogranicza ruchy w trakcie pracy. Podczas strzyżenia żywopłotu trzeba ostrożnie manewrować narzędziem, tak aby nie przeciąć przewodu. Ze względu na ryzyko porażenia prądem nie wolno ciąć nożycami mokrych i wilgotnych roślin.
Jakie nożyce elektryczne do żywopłotu wybrać? W sklepach można znaleźć szeroki wybór modeli o różnym przeznaczeniu. Mniejsze nożyce elektryczne nadadzą się do cięcia delikatnych gałązek i pędów, np. bukszpanu. Większe i mocniejsze modele poradzą sobie natomiast ze starym, zdrewniałym żywopłotem.
Akumulatorowe nożyce do żywopłotu
Nożyce akumulatorowe do żywopłotu to wygodna alternatywa dla sprzętów sieciowych. Urządzenie jest zasilane wydajną baterią, więc pozwala zapomnieć o plątającym się pod nogami kablu. Korzystając z nożyc akumulatorowych, można swobodnie wędrować po całym ogrodzie bez konieczności przepinania przewodu. W efekcie praca przebiega szybko i bez większego wysiłku.
Nożyce bezprzewodowe są lekkie i poręczne, ale mają jeden istotny mankament – pracują przez ograniczoną ilość czasu. Po upływie ok. 40-60 minut (w zależności od modelu) urządzenie słabnie i wymaga ponownego naładowania. Ładowanie pustej baterii zajmuje zazwyczaj ok. 50-60 minut.
W przypadku dużych ogrodów warto zaopatrzyć się w wymienny akumulator, który pozwala wydłużyć pracę urządzenia i uniknąć niepotrzebnych przerw. Oprócz tego zwróć uwagę na rodzaj zastosowanej baterii. Najdłuższy czas pracy i największą wydajność zapewniają nożyce zasilane baterią litowo-jonową.
Spalinowe nożyce do żywopłotu
Nożyce spalinowe do żywopłotu to urządzenia zarezerwowane dla specjalistów. Dzięki wbudowanemu silnikowi nie potrzebują dostępu do zasilania i mogą pracować nieprzerwanie przez długi czas. W efekcie znajdują zastosowanie przy pielęgnacji parków, sadów, a także bardzo dużych posesji.
Czy warto kupić ten sprzęt na domowe potrzeby? Nożyce spalinowe pracują bardzo wydajnie, ale generują duży hałas i uciążliwe dla środowiska spaliny. Tym samym mogą budzić sprzeciw sąsiadów i reszty domowników. Dodatkowym utrudnieniem jest duży ciężar urządzenia. Osoby nieprzyzwyczajone do wysiłku i ćwiczeń mogą szybko zmęczyć się dźwiganiem masywnego sprzętu
Teleskopowe nożyce do żywopłotu
W przypadku wysokich drzew i krzewów warto zainwestować w nożyce do żywopłotu na wysięgniku. Wysuwane teleskopowo ramię pozwala zwiększyć zasięg urządzenia nawet o 2,5 m. Z pomocą tego sprytnego narzędzia można przyciąć żywopłot bezpośrednio z ziemi – bez konieczności wchodzenia na drabinę oraz męczącego unoszenia rąk.
W ofercie nożyc teleskopowych do żywopłotu znaleźć można modele ręczne, jak również mechaniczne. Największy komfort pracy zapewniają lekkie, bezprzewodowe urządzenia z wymiennym akumulatorem. Przy zakupie warto upewnić się, że nożyce mają wygodny, ergonomiczny uchwyt i obrotową głowicę, która umożliwia cięcie roślin pod różnymi kątami.
Dobre nożyce do cięcia żywopłotu – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Bez względu na to, czy planujesz kupić nożyce elektryczne, akumulatorowe, czy spalinowe, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów:
Moc
Im większa moc, tym skuteczniej i wydajniej pracuje narzędzie. Urządzenie o dużej mocy (ok. 700-800 W) będzie nieodzowne w przypadku dużych żywopłotów. Poradzi sobie również z ucięciem grubych i twardych gałęzi.
Długość ostrza
Długie ostrze (ok. 45-60 cm) pozwala ściąć dużą ilość roślin w krótkim czasie. Tym samym ułatwia pielęgnację dużych i gęstych żywopłotów. Małe nożyce do żywopłotu sprawdzą się natomiast podczas drobnych prac, m.in. przycinania delikatnych gałązek i pędów, a także obrzeży trawnika.
Kształt ostrza
Nożyce mogą mieć jedno- lub dwustronne ostrze. Te pierwsze zapewniają dłuższe cięcie, dlatego sprawdzą się podczas przycinania prostych i płaskich żywopłotów. W przypadku krzewów o skomplikowanych kształtach lepszym wyborem będzie ostrze dwustronne.
Materiał ostrza
Dobre nożyce do żywopłotu muszą mieć wytrzymałe i precyzyjne ostrze. Najlepszym wyborem będą ostrza wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej, wycinane laserowo i szlifowane w technologii diamentowej. Na co dzień należy pamiętać o prawidłowej konserwacji nożyc. Tępe narzędzie może uszkodzić pędy i liście roślin, dlatego nie wolno zapominać o jego regularnym ostrzeniu.
Waga urządzenia
Przy zakupie nożyc do żywopłotu, zwróć uwagę na ciężar urządzenia. Nożyce powinny być lekkie i poręczne, tak aby umożliwiały długą i komfortową pracę. Dobrze, jeśli ich waga nie przekracza 4 kg.
Gęsty, zielony żywopłot to wizytówka ogrodu. Jeśli nie chcesz tracić wielu godzin na jego pielęgnację, koniecznie zaopatrz się w dobre nożyce, które ułatwią to zadanie. Do pielęgnacji dużych żywopłotów nadadzą się mocne narzędzia z długim ostrzem – zasilane akumulatorem lub elektrycznie. W przypadku delikatnych krzewów przyda się mniejsze i bardziej precyzyjne narzędzie, np. tradycyjny sekator.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |