Salsa
Historia
Salsa kształtowała się od lat 40. XX wieku i jest mieszkanką rytmów kubańskich i karaibskich z muzyką jazzową i rozrywkową. Nikt dokładnie nie wie, kiedy i dlaczego zaczęto nazywać wiele różnych gatunków muzyki i tańca kubańskiego „salsą”. Dla niektórych wykonawców ta nazwa, oznaczająca po hiszpańsku „sos”, była obraźliwa. Bez względu jednak na to, taniec szybko stał się popularny, a kiedy dotarł do USA, zachwycono się nim i zaczęto odważnie eksperymentować zarówno jeśli chodzi o muzykę, jak i o kroki.
Szybko okazało się, że porównanie do pikantnego, aromatycznego sosu doskonale oddaje charakter nowego tańca. Salsa jest bowiem tańcem eklektycznym, swobodnie łączy różne style taneczne, rytmy i dźwięki, jest pełna ekspresji, energii i wyzwala pozytywne emocje.
Fenomen salsy tkwi w jej różnorodności i dostosowywaniu się do panującej mody. W latach 70., gdy grano utwory o bardzo szybkim tempie i licznych improwizacjach, powstał styl „salsa caliente”. W latach 80. ulubiona, spokojna muzyka doprowadziła do powstania odmiany „salsa romantica”. Dziś salsa jest modna na całym świecie, a najczęściej tańczy się jej odmianę kubańską albo tę nazywaną New York.
Style salsy
Salsa ma kilka najpopularniejszych odmian, które różnią się od siebie krokiem podstawowym, rytmicznym umiejscowieniem kroków, geometrią tańca a także sposobem prowadzenia partnerki i obecnością elementów solowych. Najczęściej tańczone style to Cubana , New York i Los Angeles. Czasem do osobnego stylu zalicza się również tańczoną w rytmach kubańskich, w grupie, ruedę .
Charakter tańca
Salsa to taniec dla każdego, ponieważ łatwo nauczyć się jej podstaw, a potem stopniowo doskonalić umiejętności. Salsa pasuje do prawie każdej muzyki, a więc jest bardzo praktyczna. Przy tym to taniec, który wyzwala pozytywną energię, bardzo swobodny, rytmiczny, energiczny, integracyjny. Można go tańczyć zarówno w parach jak i solo. Salsa pozwala na improwizację – nawet tańczona w parze, a przede wszystkim jest pełna humoru i pozwala dobrze się bawić.
Postawa i technika
Salsę tańczy się zarówno w trzymaniu zamkniętym, jak i otwartym. Postawa partnerów powinna być swobodna, plecy powinny być wyprostowane, a nogi - lekko ugięte w kolanach.
Figury
Najwięcej figur występuje w salsie kubańskiej, są to m.in. arriba, abajo, giro, al centro, chica, chico, dame, vacilala, vacilala pa’arriba, enchufla, enchufla doble, policia, beso, sombrero, sombrero complicado
Tempo
52 - 64 takty na minutę
Takt
Zasadniczo 2/4
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |