Jife
Historia
Na początku XX wieku rozpoczęła się rewolucja taneczna. Zainicjowała ją młoda generacja, zmęczona techniką taneczną opartą na zasadach tańca klasycznego.
Początek XX wieku to okres, kiedy tańcem zainteresowały się niższe klasy. Wtedy to Ameryce Północnej pojawiły się dwie pierwsze odmiany tańca nowoczesnego, two step i one step. Najważniejsze dla obu było powiedzenie „go as you please” – „tańcz, jak Ci wygodniej”. Rewolucji tanecznej towarzyszyła zmiana upodobań muzycznych – pojawił się ragtime, a potem jazz. Przez wiele lat nowoczesne tańce nazywano więc jazzowymi.
W późnych latach 30. w Europie pojawił się swing, a potem jego następca – jitterbug. Ten rodzaj muzyki znalazł odbicie taneczne – w nowym stylu charakteryzującym się ekspresyjnymi ruchami i akrobatycznymi rewolucjami.
Konserwatywne klasy wyższe długo nie mogły się pogodzić z modą na tak ekscentryczną formę taneczną. Dlatego stworzono „salonową” wersję jitterbuga – usunięto akrobacje, ale pozostawiono specyficzny rytm. W 1944 ogłosił jej zasady angielski nauczyciel tańca Victor Silvester, a nowy taniec nazwano jive.
Krok podstawowy (partner)
1. Prawa noga w tył
2. Powrót na lewą nogę
3. Prawa noga w bok
4. Lewą nogę zbliżyć do prawej
5. Prawa noga w bok
6. Lewa noga w bok
7. Prawą nogę zbliżyć do lewej
8. Lewa noga w bok
Charakter tańca
Jive jest tańcem bardzo szybkim i dynamicznym. Charakterystycznymi cechami jive'a są szybkie kopnięcia oraz elastyczne akcje jazzowe. Istnieją trzy style tańczenia jive’a – ich wybór jest uzależniony od tempa, w jakim grany jest utwór muzyczny.
Technika
Tańcząc jive'a należy mieć ciężar ciała z przodu. Kroki jive'a stawiamy na podeszwie. Całe ciało powinno być możliwie najbardziej rozluźnione.
Postawa
W postawie zasadniczej tancerze powinni być wyprostowani, stojąc w lekkiej odległości od siebie. Tancerz obejmuje partnerkę prawym ramieniem. Połączone ręce partnerów znajdują się nieco niżej niż w innych tańcach.
Figury
Najbardziej charakterystycznymi krokami i figurami jive'a są między innymi American Spin, Fall Away Rock oraz Chasse.
Tempo
32-48 taktów na minutę
Takt
4/4
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |