Poradnik rośliny - część pierwsza
HOJA kwitnie na tych samych pędach każdego roku, dlatego nie należy ciąć ani obrywać szypułek kwiatowych.
Aby CHRYZANTEMY nie zwiędły zbyt szybko w wazonie, można końcówki łodyg opalić nad świecą.
W sklepie ogrodniczym wybieramy zawsze jak największe CEBULKI, bo wyrosną z nich znacznie ładniejsze kwiaty.
CIĘTE RÓŻE będa w dobrej kondycji, jeśli będziemy codziennie przycinać końce ich łodyg na krzyż.
CIĘTY BEZ zachowa świeżość, jeśli oskrobiemy końce jego gałązek, usuniemy dolne listki i zanurzymy na chwilę w gorącej wodzie.
CYKLAMEN doskonale nadaje sie do ozaabiania wnętrz, pięknie kwitnie przez całą zimę, jeśli zaaklimatyzuje się w naszym mieszkaniu. Aby to osiągnąć, należy trzymać go przez dłuższy czas w chłodnym miejscu, zapewniając wysoką wilgotność powietrza. Nie należy go podlewać bezpośrednio, a jedynie umieścić doniczkę w naczyniu, z którego roślina będzie czerpać wodę.
Zakupione DONICZKI Z GLINY należy dobrze wymoczyć w wodzie, by nie wchłaniały potem zbyt wiele wody przeznaczonej dla roślin.
Częstym składnikiem kompozycji roślinnych jest DIFENBACHIA. Należy pamiętać, żw jest ona rośliną silnie trującą. Ustawiona w zbyt chłodnym miejscu traci dolne liście. Jeśli jest zbyt mocno podlewana, jej liście żółkną. Gdy straci zbyt dużo liści, można ściąć jej łodygę i pozwolić jej odrosnąć.
Aby usunąć z brzegu DONICY biały wapienny osad, można zamoczyć ją na kilka godzin w wodzie z octem.
Zdrowe KORZENIE PIETRUSZKI można posadzić w doniczce, tak aby wierzchołek wystawał 0,5-1 cm nad ziemię. Po kilku dniach mamy w „ogródku na parapecie" świeżą nać.
FIGOWIEC, zwany powszechnie fikusem, to popularna roślina domowa, stosunkowa łatwa w uprawie. Zdarza się jednak, że gubi on liście. Jest to zwykle oznaka zbyt dużego nawodnienia, należy więc roślinę nieco przesuszyć i ograniczyć podlewanie.
FIKUS BENJAMIN może ucierpieć podczas zimowych niedoborów światła, dlatego staw3iamy go bliżej okna od strony południowo-wschodniej i w ciągu dnia odsłaniamy firankę.
FIOŁEK AFRYKAŃSKI doskonale prezentuje sie na parapetach. Wiele jego odmian kwitnie przez cały rok, zachwycając różnymi barwami. By roślina miała okazałe liczne kwiaty, należy jej zapewnić raz w roku 6-tygodniowy okres spoczynku. W tym czasie trzeba ją pozostawić w temperaturze 12-15°C i podlewać tylko raz w tygodniu.
Kiedy GWIAZDA BETLEJEMSKA traci na wygladzie, nie należy jej wyrzucać, gdyż można wyhodować ją na następne święta. Należy przyciąć ją na wysokości 20 cm i doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Od maja trzeba znowu ją podlewać i nawozić. By pięknie się wybarwiała, należy od października trzymać ją przez 14 godzin na dobę w zaciemnionych wnętrzach. Prawdziwą królową wśród grudniowych roślin jest POINSENCJA, zwana gwiazdą betlejemską. Aby długo cieszyć się jej urodą, należy postawić ją z dala od kaloryferów, w miejscu oświetlonym rozproszonym światłem, chroniąc ją przed ostrym słońcem. Korzenie powinny być często podlewane, a liście regularnie zraszane.
BLUSZCZ może stworzyć namiastke ogrodu w mieszkaniu. Trzeba mu jednak zapewnić dużą wilgotność powietrza i niezbyt wysoką temperaturę. Źle znosi suche i gorące powietrze i zbyt obfite podlewanie korzeni. Aby ładnie się rozgałęział, należy go regularnie przycinać.
LIŚCIE KWIATÓW DONICZKOWYCH będa błyszczały, gdy je od czasu do czasu przetrzemy szmatką zwilżoną rozcieńczonym piwem.
KAKTUSY, które z miękkimi pączkami, należy postawić w ciepłe miejsce, a wtedy zakwitną koło świąt. Im cieplejsze miejsce, tym częściej kaktusy muszą być podlewane. Kiedy ziemia w doniczce wysycha, kaktusy zrzucają pączki i przestają kwitnąć. Warto w tym czasie zastosować 2-3 razy nawóz do kaktusów, a roślinę postawić w niezbyt ostrym słońcu, w temperaturze około 20°C. I
KWIATY CIĘTE układamy luźno luźno w wazonie, a na noc trzeba je odstawić w chłodniejsze miejsce. Należy pamiętać, że kwiaty w wazonie nie powinny stać w przeciągu ani w ostrym słońcu.
Różne odmiany KROTONÓW, z racji swej różnorodności kolorystycznej, są atrakcyjnym składnikiem kompozycji roślinnych. Są jednak dość kłopotliwe w uprawie, gdyż łatwo gubią liście. Aby tego uniknąć, należy zapewnić im stałą temperaturę, dobre nasłonecznienie i wilgotność gleby. Nadmiar wody może skutkować więdnięciem liści.
Zanim włożymy KWIATY DO WAZONU powinno się skrócić ich łodygi, przycinając je wyłącznie nożem, przy czym należy pamiętać, że twarde łodygi przycina się na skos, a miękkie - prosto.
Pomimo, że wiele KWIATÓW potrzebuje dużo światła, nie należy ich stawiać w ostrym słońcu, bo może spalić ich liście.
Aby zapobiec usychaniu KWIATÓW BALKONOWYCH w czasie naszej dłuższej nieobecności, należy napełnić wodą plastikową butelkę, zrobić kilka małych dziurek w zakrętce i po zamknięciu szyjkę butelki wsadzić głęboko do skrzynki. Kwiaty pobiorą tyle wody, ile będą potrzebowały.
Nim włożymy KWIATY CIĘTE do wazonu, należy też usunąć dolne liście, aby nie gniły w wodzie. Nie należy stawiać kwiatów w pobliżu patery z owocami, bo szybciej zwiędną pod wpływem ich zapachu.
OPADANIE LIŚCI u młodych roślin doniczkowych może być spowodowane szokiem spowodowanym zmianą miejsca.
KWIATY LETNIE bedą piekniejsze, jeśli będziemy je regularnie podlewać, zasilać raz w tygodniu nawozem i systematycznie usuwać te, które przekwitną.
Wczesną wiosną można OBSADZIĆ BALKON sadzonkami bratków lub pierwiosnków.
LIŚCIE KWIATÓW DONICZKOWYCH należy regularnie wycierać suchą szmatką, to poprawia ich wyglą oraz ułatwia im oddychanie.
NARCYZY będą w dobrej kondycji, jeśli włożymy je do niewielkiej ilości wody. Ponieważ wydzielają śluz, nie powinno się w pierwszym dniu po ścięciu wkładać ich do wazonu wraz z innymi kwiatami. Można je komponować z innymi kwiatami, jeśli końce ich łodyg zanurzymy na chwilę w gorącej wodzie.
Wysiane NASIONA KWIATÓW BALKONOWYCH można ochronić przed ptakami, jeśli przykryje się skrzynki przezroczystymi osłonami z plastiku.
Doskonałym NAWOZEM dla roślin doniczkowych są pokruszone skorupki z jajek, które można dosypać do doniczki lub zalać wodą, odstawić na dwa tygodnie i potem podlewać tym płynem kwiaty.
Roślinom doniczkowym ułatwimy PUSZCZANIE NOWYCH PĘDÓW, jeśli będziemy regularnie usuwać zwiędłe czy obeschnięte liście czy kwiaty.
Ułatwimy sobie pielegnacje jeśli, wsypiemy do skrzynek z ziemią NAWÓZ O DŁUGOTRWAŁYM DZIAŁANIU i wtedy nie musimy co tydzień nawozić naszych roślin balkonowych.
|
|
|
------------------------------------------------ |
|
-------------------------------------------- |
|
|
|
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |