Zwierzęta w domu
Prawie każdy marzy o domku z ogrodem, o psie, czy kocie. Kiedy spełni już swoje marzenia, często okazuje się, że pojawiają się problemy, których wcześniej nikt nie przewidział. Niestety bez względu na to czy mieszka się w mieszkaniu, czy w domu z ogrodem problemy z czworonogami pojawiają się zawsze, w mniejszym lub większym zakresie. Wynika to z fizjologii zwierzaków, z ich temperamentu, charakteru lub sposobu życia i wychowania. Im więcej zwierzaków, tym większa radość, ale i problemy, obowiązki oraz niemiłe dla właścicieli niespodzianki. Ważne, aby właściciel dobrze prowadził swoich pupili, by był "przywódcą stada" i nie pozostawiał ich samym sobie. Wyobrażenia o posiadaniu domu z ogrodem, w przypadku posiadania zwierzaków są często złudne. Nie wystarczy czworonogi wypuścić do ogrodu, należy się nimi odpowiednio zająć.
Dobrze jest, zarówno w domu, jak i w ogrodzie wytyczyć dozwolone dla zwierząt strefy. W ogrodzie powinno się wydzielić część działki na kojec w przypadku psa, a dla kota można wybudować wolierę. Takie rozwiązania pozwolą na ograniczenie zniszczeń, czy zanieczyszczeń, które na pewno pojawią się w przypadku samowoli pupili. Kojec może służyć do tymczasowego lub stałego przebywania psa i w zależności od liczby zwierząt musi spełniać odpowiednie wymagania. Powinien być on zlokalizowany na działce w miejscu bardziej odosobnionym, ale z widokiem na furtkę, czy bramę wjazdową. Pies całkowicie odizolowany, będzie po prostu nieszczęśliwy i może ujadać, lub niszczyć swoją zagrodę.
W kojcu powinna znaleźć się buda, optymalnie dopasowana do wielkości psa, w której warto jest wyłożyć wyściółkę ze słomy. Dobrze też, kiedy posiada ona przedsionek, chroniący psa od wiatru, czy opadów. Gotową, ocieploną budę można kupić, lub samodzielnie wykonać z desek, czy wodoodpornych płyt osb. Można wyposażyć budę w podnoszony dach, który ułatwi jej sprzątanie. Oczywiście dla każdego psa powinna być przewidziana odrębna buda.
Dodatkowo wykonuje się wybieg - dobrym rozwiązaniem jest wykonanie podestu z desek montowanych na stelażu drewnianym lub stalowym w niewielkich 1-2cm odległościach. Na takim podeście łatwiej posprzątać wybieg. Reszta wybiegu może być już na gruncie ze żwirkiem, o drobnych oczkach, czy trawą.
Kojce 2x2m, czy 2x1,5m, które spotykane jako gotowe w sprzedaży, nie są najlepszym rozwiązaniem. Producenci proponują czasami jeszcze mniejsze kojce, czy klatki ale dla samej wygody pupila lepiej jest przewidzieć na działce większą przestrzeń. Kojec powinien być wykonany z siatki o odpowiedniej wysokości, tak by pies nie wyskoczył, rozpiętej na słupkach stalowych. Koniecznym jest też wykonanie podmurówki zagłębionej w gruncie przynajmniej na około 80-100cm, tak by pies nie mógł się podkopać.
Im większą część działki przeznaczymy dla naszego pupila tym lepiej będzie on znosił tymczasową "niewolę". Mniej będzie też sprzątania. Pomimo zapewnienia zwierzakowi odpowiedniej ilości przestrzeni, i tak powinno się zabierać go na spacery poza wybieg, czy działkę, tak by mógł swobodnie się wybiegać. Niestety nadal na wsiach stosowane jest wiązanie psów na łańcuchu, co może doprowadzić do pojawienia się agresywnych zachowań. Dodatkowo taka niewola jest po prostu niehumanitarna, a zwierzak jest nieszczęśliwy - dlatego też łańcuch stanowczo odradzamy.
Brak kojca, nawet przy najlepiej wyszkolonym psie wiąże się z nieoczekiwanymi zniszczeniami na działce. W szczególności dotyczy to rabat kwiatowych, czy grządek, ale także nowo posadzonych drzewek, starych drzew, czy krzewów. W przypadku psa jest to znaczący problem, bowiem samiec zawsze będzie znaczył swój teren, a rośliny "podlewane" przez psa po jakimś czasie zginą. Innym problemem może być kopanie, czy przekopywanie działki i często dzieje się to gdy na działce pomieszkują krety.
Jeśli chodzi o krety to już od lat wprowadzane są różne metody ich "eksmisji", zazwyczaj jednak mało skuteczne. O tych drastycznych nie będziemy wspominać, ale są też naturalne metody by krecika wyprosić z działki. Prostym sposobem są nasadzeni z odpowiednich roślin, których te zwierzęta nie lubią. Należą do nich an przykład:
- czosnek,
- czosnek ozdobny,
- wilczomlecz,
- nostrzyk,
- czarny bez.
Ciekawostką jest również to, iż czosnku nie lubią też króliki, mszyce i mrówki. Zwalcza on ponadto pleśnie i grzyby. Innymi znakomitymi roślinami są
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |