Zwierzęta a zdrowie
Każdy zwolennik czworonoga, bądź innego zwierzęcia w domu z pewnością powie: TAK! Ale dlaczego? Powszechnie uważa się, że posiadanie zwierząt niekorzystnie wpływa na alergie. Jak jest w rzeczywistości? Czy posiadanie zwierzęcia to tylko niepotrzebne koszty, czy może idzie za tym jakaś korzyść?
Otóż płynie z tego korzyść, a w dodatku niejedna.
Zacznijmy od powszechnego twierdzenia, iż dzieci oraz dorośli o skłonnościach alergicznych nie powinny posiadać w domu zwierząt. Nic bardziej mylnego. Ostatnie badania dowiodły, iż jest zupełnie na odwrót. Z raportu doktora Dennisa Owenby’ego, maluchy bawiące się z psami lub kotami są mniej narażone na alergie od swoich kolegów odseparowanych od zwierząt. Ryzyko to zmniejsza się, aż o ponad 50%! Wynika to z nabycia odporności na czynniki uczulające. Działanie jest trochę podobne do mechanizmu szczepionki. Nawet jeśli cierpimy na alergię nie oznacza to, że nie możemy mieć zwierzęcia w domu. Są rasy psów i kotów, których sierść jest mniej uczulająca od pozostałych. Co istotne nie są one pozbawione zupełnie sierści. Są to m. in. psy rasy pudle oraz yorkshire terriery oraz koty syberyjskie, bądź reksy. Może się okazać, że w przypadku lekkiej alergii wyleczymy się z niej. Jednak nie polecamy na zwierzęta z futerkiem jeśli została stwierdzona silna alergia na konkretny czynnik. W takiej sytuacji lepsze będą rybki, żółwie i inne stworzenia.
Zwierzę to odpowiedzialność. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o wzięciu pupila do domu należy zastanowić się jakie będzie najlepsze pod względem czasu wymaganego do poświęcenia na opiekę. Nie oznacza to, że jeśli pracujemy nie możemy mieć małego przyjaciela. Może po prostu powinniśmy zastanowić się nad zmianą planu dziennego, który wprowadzimy na stałe. Jeśli nie ma nas większość dnia to na pewno będzie nam łatwiej opiekować się kotem, niż psem z którym należy kilka razy dziennie wychodzić na spacer.
Jeśli mamy dzieci to też ważne, by dobrać takie zwierzątko, którym będą mogły częściowo zająć się właśnie one. Jest to świetna nauka odpowiedzialności. Oczywiście zakres obowiązków powinien być dostosowany do wieku dziecka, tak by mogło im podołać.
Posiadanie zwierzęcia jest niezwykle ważne dla osób samotnych, zwłaszcza tych starszych. Dzięki nim nie odczuwają braku bliskości, a poczucie bycia potrzebnym powoduje, że mają motywację do działania również na innych płaszczyznach.
Osoby, które przebywają dużo ze zwierzętami rozwijają w sobie zdolność empatii oraz innego pojmowania otaczającego nas świata. Wynika to z konieczności rozumienia innego języka, niż ten którym posługujemy się na codzień wśród ludzi.
To, co daje nam domowy przyjaciel to ciepło i bliskość. Dzieci mają towarzysza, który ma dla nich nieograniczony czas. Również i nam jest miło gdy wracamy z pracy do domu i wita nas radosne poszczekiwanie lub mruczenie i ocieranie o nogę.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |