Co potrzebujemy
W sklepach znajdziemy szeroki asortyment różnych podłoży i donic dostosowanych do indywidualnych potrzeb - zarówno do gatunków roślin, które zamierzamy uprawiać, jak i dopasowanych do mebli domowych.
Podłoże do uprawy roślin
Podłoże przeznaczone dla wszystkich gatunków roślin, mimo obiecującej nazwy, tak naprawdę nie jest uniwersalne, nie istnieje bowiem jeden rodzaj gleby odpowiadający wszystkim roślinom. Każdy gatunek występuje w nieco odmiennym środowisku naturalnym, a na cechy gleby, w której rośnie, składa się wiele czynników, między innymi rodzaj skał oraz klimat występujący w danym miejscu. Zawsze warto sprawdzić, jakie są rzeczywiste wymagania danej rośliny, zanim ją kupimy i zasadzimy w nieodpowiadającej jej glebie. Obecnie dostępna jest tak szeroka gama różnych podłoży, że jedynym problemem pozostaje tylko właściwa ocena potrzeb.
Podłoże uniwersalne
Jest to podłoże spełniające wymagania większej części roślin domowych. Można jednak wykorzystać je zaledwie jako bazę i dopiero na jej podstawie wykonywać bardziej odpowiednie mieszanki. Udoskonalenie gotowej gleby może polegać na przykład na dodaniu innych składników, takich jak piasek, aby była lżejsza, lub torfu, aby ją wzbogacić. Takich modyfikacji możemy swobodnie dokonywać w zależności od rośliny, dla której podłoże jest przeznaczone. W pierwszym przypadku będzie odpowiadało roślinom lubiącym bardziej suche środowisko, w drugim - wilgotne.
Specjalne typy podłoża
Stosuje się je w uprawie roślin o wyjątkowych wymaganiach. Dla roślin lubiących kwaśne środowisko idealne będzie podłoże z liści kasztanowca i ziemi wrzosowej, ponieważ oba te składniki mają kwaśny odczyn. Dostępne są również gotowe mieszanki. Dla roślin kwitnących muszą być one bogate w próchnicę oraz składniki użyźniające. Jeśli chodzi o sukulenty, zawierać będą one piasek i inne drobne cząstki, dzięki którym podłoże zyska na lekkości i przepuszczalności.
Torf
Torf jest substancją pochodzenia organicznego. Przed zastosowaniem poddawany jest sproszkowaniu, osuszeniu, sterylizacji i czasami sprasowaniu. Ma odczyn kwaśny, jednak nie wpływa w znaczny sposób na pH podłoża uniwersalnego, ponieważ bardzo wolno ulega rozkładowi. Celem, dla którego w mieszankach stosuje się torf, jest jego właściwość zatrzymywania wilgoci.
Torfu nie można przesuszyć, bowiem nie-zwykle trudno jest odzyskać później jego właściwą wilgotność. W rezultacie woda, zamiast wnikać w torf, przepływa swobodnie dalej. Aby temu zapobiec, należy całkowicie zanurzyć doniczki w wodzie i pozostawić na godzinę lub dwie, na czas potrzebny, aby torf wchłonął i zatrzymał wilgoć.
Torfowcowate
Rośliny torfowcowate (Sphagnaceae) to rodzina mchów o wysokich właściwościach zatrzymywania wody. Stosuje sieje na podpórkach dla roślin o powietrznych korzeniach, takich jak filodendrony {Philodendron) czy stoplaty (Pothos) z rodziny obrazkowatych (Araceae) oraz jako element podłoża dla różnych gatunków oplątw (Tillandsid) i roślin owadożernych.
Doniczki i podstawki
Pojemniki na rośliny domowe muszą spełniać szereg wymagań dotyczących:
- funkcjonalności - muszą być odpowiednie dla uprawianych przez nas roślin,
- praktyczności - powinny być lekkie, łatwe do przestawiania,
- walorów estetycznych - dostosowane do wnętrza pomieszczenia.
- Praktyczne będą doniczki i podstawki gliniane. Ich główną zaletą są porowate ścianki, dzięki którym korzenie mogą swobodnie oddychać, a ewentualny nadmiar wody wyparować. W przeciwnym razie może dojść do zalegania wody w donicy, czego skutkiem jest gnicie korzeni, a - co za tym idzie -obumieranie rośliny.
- Donice wykonane z plastiku i żywicy mają gładkie ścianki. Są lżejsze i bardziej higieniczne niż gliniane, ponieważ można je umyć i zdezynfekować.
- Prostym i eleganckim rozwiązaniem są osłonki na doniczki z podstawkami. Doskonale kamuflują pojemniki wykonane z najrozmaitszych materiałów. Na rynku jest ich duży wybór, począwszy od wiklinowych lub bambusowych koszyczków z ozdobnymi ceramicznymi podstawkami po pojemniki wykonane z brązu, miedzi, stali i innych materiałów.
- Rynienki na rośliny również mogą okazać się dobrym wyborem, ponieważ nie ograniczają powierzchni i ułatwiają prace pielęgnacyjne. W jednej rynience można posadzić różne gatunki roślin. Jedynym warunkiem są podobne wymagania. Rośliny należy dobrać pod względem wielkości, koloru oraz kierunku wzrostu tak, aby uzyskać efekt miniaturowej oazy kwiatowej.
- Zamiast sadzić kwiaty razem w jednym pojemniku, można też każdą donicę oddzielnie umieścić w keramzycie lub torfie, w zależności od wymagań danego gatunku w zakresie wilgotności, dopasowując rodzaj gleby do różnych potrzeb roślin.
Podpórki
Rośliny pnące, oprócz korzeni podziemnych, posiadają korzenie powietrzne wyra-stające z łodyg. Mowa tu na przykład o przedstawicielach rodzaju stopłatów {Pothos), filodendronów (Philodendron) czy monster {Monstera). Rośliny rosnące w ziemi potrzebują stabilnej podpory poro-śniętej roślinami torfowcowatymi, natomiast te, które uprawia się hydroponicznie, syntetycznej gąbki, do której natychmiast się przyczepiają i z której wchłaniają wilgoć. Gąbka musi być stale nawodniona. Robi się to za pomocą spryskiwacza lub podlewa systemem kropelkowym. Inne gatunki, na przykład cissusy (Cissus)', nie posiadają korzeni powietrznych, mają za to wąsy czepne, którymi chwytają się podpory. Dla tych roślin istnieje szeroki wybór stelaży - łukowatych, w kształcie kraty i innych - nadających im wyjątkową formę.
Kółeczka do ciężkich donic
Używając ciężkich pojemników na rośliny, możemy mieć problem z przemieszczaniem ich w inne miejsca. Aby ułatwić sobie to zadanie, można do spodu donicy przytwierdzić kółka. Jeśli powierzchnia spodu donicy jest gładka i czysta, to doskonale sprawdzą się kółka samo-przylepne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |