Nawożenie roślin
Problem użyźniania gleby w celu dostarczenia roślinom substancji odżywczych sprowadza się do wyboru właściwego nawozu z szerokiego wachlarza odżywek dla roślin pokojowych. Produkty dostępne na rynku uwzględniają potrzeby konkretnych gatunków, np. wypuszczanie liści czy kwitnięcie. Zadanie sprowadza się zatem do przestrzegania instrukcji podanej na opakowaniu i stosowania dokładnie takich dawek nawozu, jakie są zalecane. Zasady te oczywiście będą się różniły w zależności od składu nawozu.
- Należy podkreślić, że nadmiar nawozu może nieodwracalnie uszkodzić roślinę, bądź nawet doprowadzić do jej obumarcia. Trzeba zatem bardzo ściśle trzymać się zalecanych dawek, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zastosować zredukowaną.
- Pomiędzy jedną dawką nawozu a następną warto roślinę obficie podlać. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy stosujemy na-wozy w płynie. Pozwala to wypłukać nie-przetworzone resztki i tym samym uniknąć niebezpiecznej dla rośliny akumulacji stosowanego środka. Inną metodą jest podlanie rośliny nawozem rozcieńczonym wodą.
Nawozy dostępne w sprzedaży
- Forma nawozu - płynna bądź stała - nie ma znaczenia, dlatego zaleca się po prostu wybrać produkt najlepiej spełniający nasze oczekiwania.
- Nawozy płynne mają tę zaletę, że można dokładnie odmierzyć dawkę oraz rozprowadzić je w doniczce. Minerały rozpuszczone w wodzie podczas zimowych mrozów mogą się skrystalizować, co spowoduje obniżenie skuteczności nawozu. Należy zatem trzymać taki produkt w temperaturze pokojowej. Innym rozwiązaniem na zimę są nawozy w proszku. Muszą jednak idealnie rozpuszczać się w wodzie.
- Nawozy w formie pastylek lub pałeczek
sprawdzają się w sytuacji, gdy chodzi nam o stopniowe uwalnianie substancji odżywczych. Nie trzeba kontrolować dawki, jednak substancje odżywcze mogą nie dotrzeć do wszystkich części podłoża.
- Nawozy do stosowania na liście - trzeba je dokładnie rozpuścić w wodzie o temperaturze pokojowej i rozpylić. Efekt jest natychmiastowy, ponieważ nawóz zostaje wchłonięty bezpośrednio przez liście. Poza podstawowymi składnikami odżywczymi, czyli azotem, fosforem i potasem, nawozy te zawierają mikroelementy, takie jak żelazo i magnez. Mimo że inne nawozy również są nimi wzbogacone, mikroelementy te nie wchłoną się przez korzenie, tylko zwiążą się z glebą. Nawozy do stosowania na liście znacznie poprawiają koloryt roślin.
Odżywianie roślin
- - Makroelementy to podstawowe składniki nawozów niezbędnych dla roślin. Najważniejsze z nich to azot, fosfor i potas (ich symbole chemiczne to odpowiednio N, P i K). Ich procentowa zawartość w danym nawozie jest zawsze podana na etykiecie w takim właśnie porządku.
Każdy z nich pełni konkretną rolę:
- azot potrzebny jest do wzrostu roślin, odpowiada też za ładne zielone ubarwienie liści. Dlatego też wiosną odgrywa szczególnie ważną rolę, umożliwiając rozwój nowych pędów,
- fosfor jest elementem niezbędnym do produkcji nasion i ich dojrzewania. Przyczynia się tez do prawidłowego rozwoju korzeni,
- potas pobudza do kwitnienia, zwiększa odporność na pasożyty i choroby, wzmacnia tkanki roślinne.
- - Nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących będzie zatem zawierał większe ilości fosforu i potasu, przy mniejszym udziale azotu. Proporcja tych składników jest zawsze podana na etykiecie np. w następujący sposób: „NPK 4-5-7". Nawóz do wszystkich rodzajów roślin, który można stosować wyłącznie na wiosnę, aby pobudzić nowe pędy do wzrostu, jest produkowany na bazie wysuszonej krwi bawolej, bogatej w azot i żelazo, które, zwiększa przyswajalność substancji odżywczych. Natomiast nawozy dla roślin zielonych, które można stosować o dowolnej porze roku, charakteryzuje bar-dziej zrównoważona kompozycja. Udział tych trzech składników jest zbliżony.
- - Istnieje jeszcze jedna grupa minerałów potrzebnych rośli-nom. Chodzi o niewielkie ilości, stąd nazwa mikroelementy. Do tej grupy należą bor, wapń, żelazo, magnez, mangan, molibden, miedź, cynk i siarka. Mikroelementy są roślinom dostarczane z wodą podczas podlewania oraz wraz ze złożonymi nawozami lub są zawarte w samej glebie. Zdarza się jednak, ze u roślin występują niedobory mikroelementów, które odbijają się na ich zdrowiu. Jedynym sposobem na ich uzupełnienie jest podanie mikroelementów razem z trzema podstawowymi składnikami opisanymi wyżej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |