Uprawa bezglebowa
Gleba nie jest jedynym środowiskiem do uprawy roślin. Mogą one również rosnąć w wodzie. Wyróżniamy tu dwa rodzaje uprawy - hydrokulturę, gdy korzenie znajdują się bezpośrednio w wodzie, oraz hydroponikę, gdy roślinę dla stabilizacji umieszcza się w obojętnym podłożu ker amzyt owym.
W obydwu przypadkach korzenie tych roślin różnią się od roślin z uprawy ziemnej zarówno budową, jak i funkcjami przez nie spełnianymi.
Korzenie wodne są białe pokryte licznymi włoskami chłonącymi, dzięki czemu nie muszą się bardzo rozwijać.
- Logiczne wydaje się stosowanie hydroponiki dla roślin rozmnażanych w wodzie, dzięki czemu korzenie unikną stresu związanego z koniecznością przystosowania się do zupełnie innych warunków. Na-leży jednak zaznaczyć, że przy zachowaniu pewnych zasad przestawienie roślin z jednego rodzaju uprawy na inny przeważnie kończy się sukcesem. W ogrodzie trzeba eksperymentować i próbować różnych metod uprawy.
Domowa hydrokultura
Przeniesienie rośliny do środowiska wodnego wymaga cierpliwości i prawdopodobnie wykonania paru nieudanych prób.
- Należy to robić wiosną, w okresie najwyższej aktywności wegetacyjnej.
- Zanurzamy doniczkę w misce z letnią wodą na tak długo, jak jest to potrzebne, żeby ziemia odkleita się od korzeni. Następnie wyjmujemy roślinę i umieszczamy ją bezpośrednio w wodzie, którą należy często wymieniać. Czynność tę powtarzamy tak długo, aż woda będzie wystarczająco klarowna.
- Czyszczenie korzeni kończymy, odcinając ich uszkodzone fragmenty i płucząc pozostałe pod lekkim strumieniem wody. Przez jakiś czas po przeniesieniu do nowego środowiska regularnie kontrolujemy stan korzeni, usuwamy resztki ziemi, czyścimy ścianki i dno pojemnika.
Hydrokultura
Jest to metoda uprawy roślin w wodzie. Służą do tego szklane pojemniki w zielonym kolorze, ewentualnie z odsuwaną pokrywką, żeby zapewnić większą stabilizację rośliny. Trzeba uważać, żeby hipokotyl (czyli miejsce przejścia łodyżek w korzenie) nie znalazł się pod wodą. Poziom wody powinien sięgać nie wyżej niż 3 cm od brzegu naczynia.
- Nawóz może być płynny bądź granulowany o powolnym uwalnianiu. Stosuje się go po zaadaptowaniu rośliny do nowego środowiska. Na różnych produktach podana jest nie tylko dawka nawozu, ale i częstotliwość, z jaką należy go stosować oraz zalecenia dotyczące wymiany wody. Teoretycznie każdą roślinę można w ten sposób uprawiać, pod warunkiem że będzie bujnie rosła pomimo wolniejszego rozwoju niż w uprawie ziemnej.
Uprawa hydroponiczna
W uprawie hydroponicznej tradycyjną glebę zastępuje neutralny keramzyt, który nie wchodzi w reakcję ani z wodą, ani ze środkami użyźniającymi, ani z wydzielinami z korzeni. Jego rola sprowadza się do stabilizacji roślin oraz ochrony korzeni przed słońcem.
W uprawie hydroponicznej stosuje się specjalne zbiorniki wykonane z plastiku lub wyłożone warstwą PCV. Bardzo przydatny w domowej uprawie jest miernik poziomu wody, który pozwala odpowiednio dostosować częstotliwość uzupełniania wody. Powinno się to robić dopiero wówczas, gdy jej poziom osiągnie minimum. Dzięki temu zapewnimy właściwą wymianę wody w okolicy korzeni.
- Nawozu dostarcza się w formie żywicy syntetycznej - drobnego granulatu zawierającego substancje odżywcze niezbędne dla rozwoju roślin. Wprawdzie nie rozpuszcza się on w wodzie, ale powoli uwalnia sole mineralne, dzięki czemu roślina może je chłonąć z wody zgodnie z jej potrzebami. Nawozem tym posypuje się z wierzchu keramzyt, a następnie polewa wodą, aż pojemnik wypełni się do dwóch trzecich swej objętości. Należy go stosować mniej więcej co pół roku, z drobnymi różnicami w zależności od preparatu. W jednym dobrze uszczelnionym zbiorniku można uprawiać dowolne gatunki roślin. Jest to możliwe dzięki temu, że każda z nich pobiera z wody dokładnie tyle substancji odżywczych, ile potrzebuje.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |