Kaktusy gatunki
Na czym polega fenomen kaktusów? Ich wielbicieli można podzielić na kilka grup: jedni cenią sobie ich mało angażującą uprawę, drudzy zachwycają się ich różnorodnością i pięknem, inni natomiast lubią w nich zadziorność z którą nie rzadko się utożsamiają. Są jeszcze ci oporni, którzy nie zdążyli jeszcze przekonać się nad wyjątkowością roślin z cierniami.
Obszarem występowania roślin z rodziny Cactaceae są suche tereny Ameryki, zarówno tej Południowej jak i Północnej oraz Srodkowej. Wyjątek stanowi rodzaj Rhipsalis, którego w znacznej części spotkać możemy na terenach Afryki Północnej. Aby domowa uprawa była równie skuteczna jak naturalny rozwój roślin należy zapewnić kaktusom identyczne lub prawie identyczne warunki środowiskowe.
Kaktusy kaktus
Idealnym stanowiskiem dla większości gatunków kaktusów jest pełne nasłonecznienie. W okresie letnim warto wystawić rośliny na taras lub balkon o wystawie południowej lub południowo-wschodniej albo zagwarantować im miejsce przy oknie o podobnym naświetleniu.
Latem kaktusy doskonale sobie poradzą w temperaturze pokojowej lub w temperaturze panującej na zewnątrz. W okresie jesienno-zimowym należy rośliny przenieść do miejsca chłodnego, gdzie panuje temperatura w granicach 8-10°C. Takie przechłodzenie pozwoli roślinom wejść w okres spoczynku, a wiosną ruszyć z intensywną wegetacją i zakwitnąć.
Kaktusy powinno się podlewać rzadko ale obficie, jedynie w miesiącach wiosenno-letnich. Wczesną wiosną aby pobudzić rośliny do wzrostu warto podlać ciepłą, a nawet gorącą wodą. Nie jest wskazane nawadnianie ich zimą, może to prowadzić do zgnicia rośliny i jej obumarcia.
Raz na 2-3 lata, w zależności od intensywności wzrostu kaktusów należy przesadzić je do doniczki nieznacznie większej od poprzedniej. Idealne do uprawy kaktusów jest podłoże mineralne z niewielkim dodatkiem torfu. Winno być ono przepuszczalne i lekkie. Podczas przesadzania warto dokładnie obejrzeć korzenie i usunąć możliwie jak najwięcej starego podłoża aby zastąpić je świeżym. Po przesadzeniu lekko zwilżyć wierzchnią warstwę podłoża i przenieść w ciepłe miejsce.
Jeśli przesadzamy kaktusy regularnie dodatkowe nawożenie nie jest zwykle potrzebne. Jeśli natomiast robimy to rzadziej, warto zasilić rośliny specjalnie skomponowanym nawozem do kaktusów o podwyższonej zawartości potasu i fosforu w stosunku do azotu.
Najpopularniejsze kaktusy w domowych uprawach
Cephalocereu ssinensis - Głowa Starca
Cephalocereus sinensis inaczej nazywany Głową Starca. Objęty prawną ochroną, najstarsze okazy rosną w tzw. Dolinie Starców otoczonej drutem kolczastym. Wytwarza dwojakie cierpnie, jedne sztywne i kłujące, drugie długie, włosowate – dzięki nim wychwytuje rosę oraz wilgoć z powietrza.
Echinocactus grusonii Fotel Teściowej
Echinocactus grusonii, czyli fotel teściowej. Wyjątkowy kaktus o kulistym pokroju, wytwarzający długie i sztywne ciernie. W mieszkaniu może osiągnąć nawet 80 cm średnicy oraz zakwitnąć pięknymi kwiatami.
Cereus peruvianus ‘Monstruosus’
Cereus peruvianus ‘Monstruosus’ to monstrualna forma jednego z najpowszechniejszych kaktusów. Wygląda bardzo spektakularnie i właśnie tę formę możemy najczęściej spotkać w sprzedaży.
Mammillaria
Mammilaria, nazwana tak ze względu na liczne odrosty obrazujące matkę z potomstwem. Jest wyjątkowo groźna, jej ciernie zakończone są haczykami. Może zakwitnąć w domowych warunkach kwiatami w różnych barwach.
Gymnocalycium mihanovichii ‘Friedrichii’
Gymnocalycium mihanovichii ‘Friedrichii’ to bezchlorofilowa forma kaktusa, szczepiona na innym gatunku aby podtrzymać jej funkcje życiowe. Taki kaktus może zakwitnąć w domu, jednak nie ma pewności, że z uzyskanych nasion otrzymamy tę samą odmianę.
Opuntia microdasys Opuncja drobnokolczasta
Opuntia microdasys w domowych warunkach dorasta do 60 cm i niezwykle rzadko kwitnie. Wytwarza kruche i ostre glochidy, które bez problemu wbijają się skórę, przyczepiają do ubrań i przedmiotów.
Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica
Opuntia ficus-indica w odróżnieniu od opuntia microdasys wytwarza jadalne owoce i w mieszkaniu może dorastać nawet do 2 metrów. Owoce jednak trudno dojrzewają, a przed zjedzeniem należy dokładnie usunąć glochidy.
Schlumbergera truncata - kaktus bożonarodzeniowy
Schlumbergera truncata, czyli kaktus bożonarodzeniowy. Popularna roślina w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to przypada jej czas kwitnienia. Jej ciernie są silnie zredukowane, delikatne i niegroźne. W zależności od odmiany jej kwiaty przybierają różną barwę. Kaktus ten wymaga stanowiska półcienistego.
Rhipsalis
Rhipsalis to bardzo nietypowy kaktus. Jako jedyny występuje poza kontynentem Amerykańskim. Nie wytwarza cierni, kwitnie porą zimową. W odróżnieniu od pozostałych powinien być uprawiany w podłożu organicznym, a temperatura dla jego spoczynku musi być w graniach 10-15°C.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |