Różne rośliny w różnych pomieszczeniach
Bardzo istotne jest przestrzeganie zasad uprawy roślin domowych. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego miejsca. Trzeba zadbać o dobre nasłonecznie, nie stawiać roślin w pobliżu grzejników, nie narażać na przeciągi, unikać miejsc, w których możemy je potrącić i uszkodzić. Aby zapewnić prawidłowy mikroklimat o podwyższonej wilgotności, dobrze jest ustawiać rośliny razem w grupie, a nie oddzielnie każdą w innym miejscu. Istnieje tu wiele możliwości w zależności od części domu. Dużą donicę z różnymi roślinami można ustawić na stole bądź innym meblu. Odmiany ze zwisającymi liśćmi będą się pięknie prezentowały w bibliotece, a sztywna, trzymająco się prosto roślina w dużej donicy w spokojnym i dobrze oświetlonym zakątku. Wystarczy tylko podjąć decyzję, a w tym na pewno pomoże wizyta w sklepie ogrodniczym, gdzie można podejrzeć najlepsze rozwiązania i skonsultować się ze specjalistą.
Rośliny tropikalne
Terminem tym określa się rośliny, które trzyma się w domu przez okrągły rok. Zwykle pochodzą z regionów tropikalnych i subtropikalnych, gdzie przywykły do ciepła oraz niewielkiej ilości rozproszonego światła docierającego do środka dżungli. W sumie więc w środowisku naturalnym miały warunki zbliżone do domowych. Wilgotność, bardzo wysoka w ich naturalnym otoczeniu, stanowi tu jedyną istotną różnicę. Można jednak im to zrekompensować, regularnie spryskując wodą i stosując pewne sztuczki, które opiszemy dokładniej w dalszej części książki.
Rośliny kwitnące zimą
Niewiele jest roślin kwitnących w miesiącach zimowych i tym samym rozweselających nasze domy w te ciemne i ponure dni. Do tego wąskiego grona, które lubi ciepło podczas zimy, zaliczają się rośliny z rodziny ananasowatych (Bromeliaceae), z ich sztywnym kwiatostanem, wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima) zwany również poinsecją lub gwiazdą betlejemską oraz piękne orchidee (Orchidaceae), czyli storczyki.
- Niektóre gatunki pochodzące z umiarkowanych szerokości geograficznych można za pomocą procesu pędzenia zmusić do wcześniejszego kwitnienia, o innej porze niż ma to miejsce w środowisku naturalnym. Rośliny takie podejmują ogromny wysiłek, który je bardzo osłabia, a rezultatem jest spowolnienie ich wzrostu. Można jednak temu zapobiec, stosując odpowiednie techniki, które pozwolą im odzyskać siły i będą stymulowały dalszy wzrost. Przykładem takiej rośliny jest cyklamen perski (Cyclamen persicum), który po kwitnieniu wchodzi w fazę odpoczynku, a dalsza uprawa odbywa się na świeżym powietrzu. Inne kwiaty cebulkowe, na przykład tulipany, hiacynty czy narcyzy, nie mają tyle szczęścia. Zmuszone do kwitnięcia w okresie zimowym, wykorzystują wszystkie skumulowane w cebulce substancje odżywcze. Jeśli mimo to przetrwają, można znów spróbować je posadzić, ale obowiązkowo na świeżym powietrzu, w ziemi lub w doniczce. Aby odzyskać siły, będą jednak potrzebowały dwóch lat. Nie należy więc liczyć, że w tym sezonie znów zakwitną -wypuszczą jedynie liście. Do kwiatów, które zmusza się do kwitnięcia zimą, należą również azalie, prymulki i begonie. Wszystkie te gatunki, aby wypuścić kwiaty, potrzebują o wiele więcej światła i chłodnego, świeżego powietrza niż możemy im zapewnić w naszych mieszkaniach, dlatego zajmują się tym specjaliści w szklarniach.
Ogród zimowy
Wiele gatunków roślin potrzebuje zimą chłodu. W mieszkaniach jest im zbyt gorąco i często nie mają dostatecznie dużo światła, a na dworze narażone są na mróz, a tempera-tury poniżej 10 stopni są dla nich zabójcze.
Idealnym miejscem, kompromisowym rozwiązaniem, jest dla nich ogród zimowy lub zabudowany balkon. Rośliny te lubią zimować w miejscach chłodnych i dobrze nasłonecznionych. Wtedy naprawdę odpoczywają. Ich rozwój wegetacyjny ulega zatrzymaniu - to powód, dla którego nie należy wtedy stosować żadnych nawozów, a podlewanie zredukować. Dotyczy to większości sukulentów, ale również palm, paproci, storczyków lubiących chłodniejszy klimat (na przykład Cymbidium), drzewek cytrusowych czy też bugenwilli uprawianych w doniczkach w regionach pół-nocnych. Pod koniec wiosny, latem i na początku jesieni wszystkie te rośliny będą dobrze się czuły na świeżym powietrzu, w miejscach mniej lub bardziej zacienionych w zależności od potrzeb danego gatunku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |