Ludzie i rośliny
W ciągu dnia pod wpływem światła słonecznego w częściach zielonych roślin zachodzi fotosynteza, czyli złożony proces biochemiczny, wskutek którego, dzięki energii słonecznej, nieorganiczne substancje odżywcze (minerały) pobierane z gleby ulegają przemianie w związki organiczne wykorzystywane do budowy liści, kwiatów i owoców. Ubocznym produktem tego procesu jest uwalniany przez rośliny tlen, stąd nazwa „zielone płuca", stosowana w odniesieniu do lasów i obszarów zielonych. Jednak podobnie jak inne żywe organizmy, rośliny oddychają, a więc pobierają tlen i uwalniają dwutlenek węgla. W ciągu dnia zużycie tlenu przez rośliny jest z nawiązką rekompensowane przez tlen produkowany w procesie fotosyntezy. Dlatego dopiero po zapadnięciu zmroku można powiedzieć, że rośliny konkurują z nami o tlen, ale w nocy go nie produkują. Nie jest to jednak powód, aby nie spać w pokoju, w którym są rośliny, wręcz przeciwnie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pomieszczenia w naszych domach nie są idealnie szczelne, a ponadto nie wypełniamy ich po brzegi roślinami!
- Niedawne badania dowodzą, że rośliny wchłaniają i neutralizują zanieczyszczenia występujące w zamkniętych pomieszczeniach. Mowa tu o substancjach stosowanych w materiałach do produkcji mebli czy przed-miotów domowego użytku oraz zawartych w środkach czystości.
- Kolejna korzyść, jaką czerpiemy z obecności roślin, to uzyskanie optymalnej wilgotności powietrza w naszym otoczeniu, która jest skutkiem transpiracji liści. Od nas jednak zależy, czy skorzystamy z tej właściwości roślin, zapewniając im odpowiednią ilość wody.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |