Wyciszenie podłogi
Uciążliwe hałasy w budownictwie mają duży wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort życia. Podłoga stanowi powierzchnię, która może wzmagać niepożądane dźwięki przedostające się z niższych kondygnacji, co staje się często bardzo dokuczliwe dla mieszkańców domów wielorodzinnych. Źródłem uciążliwości mogą być np. kroki, przesuwanie przedmiotów czy praca urządzeń AGD. Istnieją jednak pewne zasady, które pozwalają minimalizować niepożądane hałasy i ograniczać ich wpływ na nasze samopoczucie. Tajemnica dobrze ułożonej posadzki tkwi bowiem m.in. w odpowiednim podkładzie – w materiałach użytych do wyciszenia, właściwych izolacjach i dylatacjach.
Dyletacje i zolacje
Parkiety z paneli układane są często jako tzw. podłogi pływające – nie przytwierdzone niczym do podłoża. Ważne w takim przypadku jest, by zapewnić podłodze swobodny ruch elementów, które będą mogły właściwie „pływać”. W tym celu stosuje się DYLETACJE – czyli odpowiednich rozmiarów wolną przestrzeń wzdłuż ścian oraz wokół pozostałych elementów konstrukcyjnych np. schodów.
Ponadto, należy zadbać również o właściwą izolację akustyczną, czyli ułożenie specjalnego materiału między posadzką a podłożem, który będzie tłumił uciążliwe dźwięki. Taką izolację stanowi zazwyczaj materiał pełniący równocześnie dwie funkcje; niwelujący nierówności podłoża, jak i minimalizujący niepożądany hałas. Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych zaliczamy maty: w tym maty korkowe (najskuteczniej zapobiegają stukaniu posadzki), maty z pianki elastycznej, a także tekturę falistą oraz ekopłyty ze sprasowanych wiórów drzewnych.
Klejenie posadzki do podłoża
Sposobem na uniknięcie zbędnych hałasów jest także klejenie posadzki do podłoża. Panele z drewna przykleja się do jastrychu, który obciąża izolację akustyczną stropu, jednak wykonanie takiej podłogi jest zdecydowanie bardziej pracochłonne niż montaż „podłogi pływającej” i wymaga doświadczenia w posługiwaniu się środkami, takimi jak kleje do podłogi. Z drugiej strony, przyklejenie posadzki pomaga wyciszyć dokuczliwe odgłosy kroków czy rozchodzące się dźwięki rozmów i grającej telewizji. Przyklejona do podłoża podłoga podobnie jak podłoga pływająca potrzebuje przy tym odpowiednich dylatacji oraz izolacji przeciwwilgociowych.
Izolacja akustyczna stropu
Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej istotnej zasadzie. Gdy w stropie brakuje izolacji akustycznej, a podłoga styka się bezpośrednio z jego konstrukcją – przenoszenie hałasów na niższe kondygnacje wzmaga się. Dlatego ważne jest stosowanie pod izolację przeciwwilgociową oraz wylewkę betonową skutecznej izolacji akustycznej stropu; może być to wełna mineralna, miękka płyta pilśniowa czy styropian. Płyty z wełny możemy stosować uniwersalnie (do izolacji termicznej i akustycznej), płyty z wełny szklanej dobrze izolują podłogi na legarach, a właściwości płyt pilśniowych zależą głównie od grubości ich tzw. porów.
By mieszkać w ciszy…
Odpowiednie izolacje i wyciszenie posadzki warto zaplanować przed montażem podłogi, wprowadzanie jej w sytuacji, gdy podłoga została już ułożona jest znacznie utrudnione i wymaga generalnego remontu. Zatem jeśli zależy nam na cichym lokum, gdzie z przyjemnością będziemy odpoczywać, powinniśmy już na początku urządzania wymarzonego domu zadbać o właściwe wyciszenie posadzki.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |