Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - PORADNIK BUDOWLANY
   
COUNTRY:
         
 

 
 

 
Magazyn wnętrza
   
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Poradnik budowlany
     

Wnętrze powinno być funkcjonalne, komfortowe oraz powinno Nam zapewnić dobre samopoczucie. Użyte materiały i designe mają tutaj wiele do powiedzenia.

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     

Lakier czy olej na podłogę

Do niedawna na podłogach drewnianych królował lakier. Od kilku lat do wykończenia podłóg coraz chętniej stosowany jest również olej. Nie można jednoznacznie osądzić, który sposób jest lepszy. Tak naprawdę to, jaki preparat wybierzemy, zależy od oczekiwanego efektu.

Zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw.

Jakie drewno, taki preparat

Od tego, jaki rodzaj drewna mamy na podłodze, zależeć będzie dobór właściwego preparatu. Olej nadaje się wyłącznie do stosowania na twardym drewnie krajowym (np. dąb, jesion, akacja) lub egzotycznym (eukaliptus, tek, iroko, merbau). Do miękkich gatunków drewna, takich jak sosna, świerk, wierzba, topola, najlepiej zastosować lakier, który stworzy mocną warstwę wierzchnią, zabezpieczającą przed wodą, zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętajmy o tych zasadach nie tylko przy odnawianiu podłogi, ale również wtedy, gdy dopiero wybieramy drewno na parkiet, aby nie okazało się, że marzymy o olejowanej podłodze, ale kupiliśmy już sosnowe deski.

Podstawową różnicą pomiędzy lakierem a olejem będzie efekt wizualny. Lakier, nawet w wersji półmat, tworzy świecącą powłokę, która sprawia wrażenie lodowej tafli. Olej zaś wnika w drewno głęboko i dzięki temu najbardziej oddaje naturalny rysunek deski, nadając podłodze wyjątkowy charakter.

Uszkodzenia mechaniczne – punkt dla lakieru

Typ wykończenia, jaki tworzą obydwa preparaty ma duże znaczenie dla ich odporności na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia olejowana jest zdecydowanie bardziej podatna na zarysowania oraz ścieranie, przed którymi z kolei doskonale zabezpieczony jest lakierowany parkiet.

WARTO PAMIĘTAĆ! - Niezależnie od rodzaju powłoki, stopień zabezpieczenia przed wodą i zabrudzeniami jest taki sam w przypadku obydwu preparatu.

Odnawianie i pielęgnacja powierzchni – punkt dla oleju

Lakier, choć bardziej trwały, wymaga dużo więcej pracy i czasu przy odnawianiu zużytej miejscami powłoki. Nawet niewielka starta część parkietu może wiązać się z koniecznością wycyklinowania całej podłogi i położenia lakieru na nowo. A to dość czasochłonne zadanie. Trzeba bowiem wynieść meble, wycyklinować całą podłogę, pokryć nową warstwą lakieru, solidnie wywietrzyć mieszkanie (jeśli użyjemy środka rozpuszczalnikowego). Wszystkie te czynności zniechęcają do przeprowadzenia remontu.

Renowacja powierzchni olejowanej jest dużo prostsza. Podłoga taka będzie co prawda wymagała dużo częściej odnowienia w miejscach najczęściej narażonych na ścieranie, ale ubytki oleju można z łatwością uzupełniać miejscowo, bez ryzyka, że widać będzie różnicę pomiędzy starą a nową powłoką. Jeśli zareagujemy szybko, jak tylko zaobserwujemy blaknięcie, wówczas wystarczy, że wylejemy kilka kropli oleju w jaśniejszym miejscu podłogi i wetrzemy preparat za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.

Łatwa pielęgnacja podłogi olejowanej przekonuje wielu użytkowników stojących przed doborem preparatu na podłogę. Olej wykorzystywany jest również chętnie w często uczęszczanych miejscach publicznych, jak restauracje, puby czy sklepy. Właściciele odnawiają bowiem powierzchnię regularnie podczas codziennej pielęgnacji podłogi. Nie wymaga to wiele dodatkowej pracy, a dzięki temu ewentualne ubytki nie są nawet zauważalne. 
Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax

Nakładanie – wskazówki

Zarówno lakier, jak olej najlepiej nakładać w temperaturze minimum +5, maksimum +20°C. Gdy jest za zimno, preparat schnie zbyt wolno, natomiast gdy jest zbyt ciepło, wysycha za szybko. W przypadku lakieru może to powodować efekt zakładek na krawędziach łączenia poszczególnych warstw, zwłaszcza w przypadku wersji kolorystycznych. W przypadku oleju natomiast może sprawiać, że nie zdąży on wniknąć w głąb drewna i zostawi cienką, lekko świecącą powłokę.

Lakier nakładamy w 2-3 warstwach za pomocą pędzla lub wałka. Lepiej nanieść więcej cienkich warstw niż jedną grubą. Uwaga! W przypadku kolorystycznych wersji lakieru wałek nie sprawdzi się podczas aplikacji, ponieważ pigmenty mogą zostać nierównomiernie rozprowadzone.

Lakierowanie podłogi – krok po kroku

Najlepszy efekt uzyskamy, stosując pędzel lub specjalny aplikator do lakieru, który pozwala uzyskać gładką powłokę zarówno w wersji bezbarwnej, jak kolorystycznej preparatu. Zaletą aplikatora jest również możliwość pracy w pozycji stojącej, co jest znacznie wygodniejsze niż malowanie na kolanach. Z jego pomocą możemy wykonać całą tę czynność bez problemu samodzielnie, a stosując dodatkowo lakier wodny, który bardzo szybko schnie, możemy ukończyć pracę nawet w jeden dzień.

Olej nakładamy obficie za pomocą tamponu malarskiego, szmatki lub bawełnianego mopa. Powierzchnię nasączamy tak długo, jak drewno wchłania preparat. Pamiętajmy, że im mniej preparatu wetrzemy, tym słabszy otrzymamy kolor, ale i mniejsze zabezpieczenie. To, że wtarliśmy wystarczającą ilość preparatu poznamy po tym, że zacznie się on rozmywać po powierzchni. Wówczas nadmiar oleju ścieramy i zostawiamy do wyschnięcia. Następnego dnia delikatnie polerujemy całą powierzchnię lekko nasączoną preparatem szmatką.

Podłogi drewniane można olejować lub lakierować. W zależności od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, uzyskamy inny rodzaj wykończenia i inną funkcjonalność powierzchni. Aby ułatwić wybór preparatu, przedstawiamy tabelę, w której zestawione zostały najważniejsze cechy poszczególnych rozwiązań, do zastosowania w budowie i remoncie domu.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

  Olej Lakier
Powłoka Nie tworzy na desce żadnej powłoki, dlatego najlepiej podkreśla naturalny charakter drewna Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy twardą powłokę ochronną
Nakładanie Za pomocą szmatki, tamponu malarskiego lub bawełnianego mopa; powierzchnię nasączamy preparatem tak długo, jak jest ona w stanie wchłonąć preparat, nadmiar wycieramy Za pomocą pędzla, wałka (tylko wersje bezbarwne) lub aplikatura; nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy
Renowacja Okresowa pielęgnacja olejem, w zależności od intensywności użytkowania powierzchni; brak konieczności ścierania powłoki z całej podłogi Co kilka lat cyklinowanie i ponownie malowanie ze względu na ścieranie się miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne
Zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi Słabsze, lepsze dla twardych, krajowych lub egzotycznych gatunków drewna Mocne, idealne zarówno do miękkich, jak i twardych gatunków drewna krajowego
Zabezpieczenie powierzchni przed wodą i zabrudzeniami Mocne Mocne
Kolor Bezbarwny, dąb, kasztan, palisander, tek Zazwyczaj występuje w wersji bezbarwnej (półmat i połysk), ale można również spotkać preparaty koloryzujące, np. bielony, dąb, brąz, palisander
 
 
15          
  Podłogi

Wybór podłogi do mieszkania to istotna sprawa, która spędzą nam sen z powiek, bo oprócz tego, jaką podłogę położyć zastanawiamy się, w jakim kolorze; jasną czy ciemną?

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Podłogi

Wybór podłogi do mieszkania to istotna sprawa, która spędzą nam sen z powiek, bo oprócz tego, jaką podłogę położyć zastanawiamy się, w jakim kolorze; jasną czy ciemną?

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Podłogi

Wybór podłogi do mieszkania to istotna sprawa, która spędzą nam sen z powiek, bo oprócz tego, jaką podłogę położyć zastanawiamy się, w jakim kolorze; jasną czy ciemną?

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.