Wykańczanie ścian i sufitów
Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian są tynki . Mają szereg zalet: kryją instalacje elektryczne i hydrauliczne, wyrównują ściany, świetnie wygłuszają pomieszczenia (zwłaszcza tynki gipsowe) oraz nadają im klimat i stanowią dobre podłoże do dekoracji malarskich i tapeciarskich.
Obecnie najczęściej stosuje się tynki cementowo-wapienne i gipsowe, nakładane ręcznie lub mechanicznie (dodatkowo, przed malowaniem jedne i drugie można n i sufitów
jeszcze wykończyć warstwą gładzi gipsowej). Rzadziej - i głównie przy pracach renowacyjnych - stosowane są okładziny z płyt gipsowo-kartonowych naklejane na mur, potocznie zwane suchymi tynkami.
Sposób nakładania zaprawy (ręcznie lub maszynowo) nie ma znaczenia dla trwałości tynku, ale przekłada się na czas trwania prac - tynk szybciej nanosi się agregatem. Znaczenie ma też rodzaj tynku: cementowo-wapienne układa się bowiem w trzech warstwach, przez co wykonawca „wraca" do tego samego miejsca, a tynk długo schnie. Gipsowe układane są zwykle w jednej warstwie i szybciej schną.
Tynki wewnętrzne, zarówno cementowo-wapienne, jak i gipsowe, należy odbierać w świetle dziennym, stojąc w odległości około 1 m od ściany. Oświetlanie ścian lampą halogenową, mającą podkreślić wszelkie nierówności powierzchni, stosuje się jedynie przy odbiorze gładzi gipsowej.
Gruntowanie
Zadaniem gruntowania jest między innymi zmniejszenie chłonności podłoża. Polega ono na naniesieniu odpowiednich preparatów lub pomalowaniu rozcieńczoną farbą, którą potem będzie malowane podłoże. Niewskazane jest „przegruntowywanie" (preparat gruntujący powinien zostać całkowicie wchłonięty, tak aby nie tworzył „filmu" lub nie zeszklił się na powierzchni podłoża).
Tynki cementowo-wapienne można malować farbami akrylowymi i silikonowymi i silikatowymi
Aby powierzchnia nowych ścian była równomiernie chłonna, należy je zagruntować
Malowanie
Ściany najlepiej malować w letnie upalne dni lub zimą, gdyż powietrze w pomieszczeniu jest suche i farba schnie znacznie szybciej. W takich warunkach jest dużo mniejsze ryzyko spuchnięcia i odspajania się wcześniejszych warstw. W letnie deszczowe dni, przy otwartych oknach, wilgotność powietrza może być dużo wyższa. Farba może nawet spływać ze ścian zamiast na nich zaschnąć.
Farba powinna być nakładana na krzyż; na suficie pierwszą warstwę równolegle do okna, drugą - prostopadle. Na ścianach pierwszą warstwę nakłada się poziomo, a drugą pionowo. Trzeba przy tym pilnować, aby równo nakładać taką samą ilość farby po każdym zamoczeniu wałka. Nie wolno malować suchym wałkiem, ani też poprawiać już nałożonej, lekko podeschniętej powierzchni (będzie widać łaty). Lepiej poczekać aż wyschnie i pomalować jeszcze raz. Możliwe jest też wykonanie poprawek malarskich po pewnym czasie - zrobione umiejętnie często są zupełnie niewidoczne. Zależy to od jakości farby i jej koloru (na ciemnych ścianach są one bardziej widoczne).
Farbę nakłada się zazwyczaj w dwóch warstwach. Po malowaniu jednowarstwowym zawsze pozostaną jakieś prześwity, które gdy ściany się przybrudzą, staną się bardzo widoczne.
Tapetowanie
Tapety są jedną z popularniejszych okładzin ściennych Jeżeli ściany są równe, można ułożyć na nich tapety papierowe, w przeciwnym razie lepiej, żeby tapeta była nieco grubsza, np. akrylowa lub winylowa. W akrylowych spodnia warstwa jest z papieru, a wierzchnia z pianki akrylowej. Nie są one odporne na wilgoć, więc nie nadają się do kuchni i łazienek. W tych pomieszczeniach można kłaść wodoodporne tapety winylowe z wierzchnią warstwą z płaskiego lub spienionego winylu. Są też tapety papierowe, które można malować. Najlepiej wybrać te wykonane z kilku warstw papieru, gdyż jednowarstwowe są na tyle cienkie, że nadają się tylko na bardzo równe podłoża. Istotna jest też kolejność prac wykonywanych we wnętrzu: najpierw cyklinowanie i lakierowanie podłogi, dopiero później gruntowanie oraz malowanie sufitów i ścian, na których - do tego czasu - tynki i gładzie zazwyczaj zdążą już wyschnąć. Kolejność ta wynika głównie z faktu, że opary lakierów na bazie mocnych rozpuszczalników mogą nieco zmienić kolor poprzez przyżółcenie farby znajdującej się na ścianach. Takich właściwości nie mają lakiery wodorozcieńczalne.
Przy układaniu tapet papierowych klej nakłada się zarówno na ścianę, jak i na tapetę
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |