Tapetowanie - porady
Słowa kluczowe: tapetowanie , jak prawidłowo tapetować , tapetowanie krok po kroku , rodzaje tapet , tapeta papierowa czy flizelinowa , klej do tapet , klej na tapetę czy na ścianę , klej tylko na ścianę , jak przyklejać tapetę , tapeta przy oknach , docinanie tapety , przygotowanie ściany do tapetowania
Tapetowanie samodzielne pozwala zaoszczędzić sporo na kosztach fachowców. Zatem jak prawidłowo tapetować aby tapeta nie odpadała od ściany? Tapetowanie krok po kroku jest przedmiotem tego artykułu. Omawiamy rodzaje tapet oraz odpowiadamy na pytanie tapeta papierowa czy flizelinowa.
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ściany malowane, jednakże mimo wszystko tapety nadal mają wielu zwolenników. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tapet, które są znacznie lepszej jakości niż te, które pamiętamy sprzed kilkunastu lat. Omawiamy etapy samodzielnego tapetowania.
Tapetowanie wymaga nieco więcej cierpliwości i precyzji niż pokrycie ściany farbą, jednakże tapety pozwalają stworzyć w pomieszczeniu ciekawy design, szczególnie, że obecnie co raz więcej osób decyduje się na tzw. tapety dekoracyjne. Układane są one na ścianie tylko miejscowo, albo np. wyłącznie na jednej ze ścian w danym pomieszczeniu (przy pozostałych ścianach malowanych). Rozwiązanie to jest często znacznie prostsze niż wykonywanie skomplikowanych wzorów dekoracyjnych farbami.
Doradzamy jak krok po kroku wykonać samodzielnie tapetowanie pomieszczenia i wskazujemy najczęstsze problemy i błędy początkujących tapeciarzy.
Rodzaje tapet i wybór kleju
Najtańszym rozwiązaniem jest zakup tradycyjnych tapet papierowych. Niestety są one mało wytrzymałe na rozerwanie i praktycznie nie odporne na zmywanie (pod wpływem wilgoci mogą „odchodzić” od ściany).
Udoskonaleniem tapet papierowych są tapety winylowe, które składają się z warstwy papierowej pokrytej winylem. Jednocześnie powłoka winylowa zwiększa wytrzymałość tapet.
Ciekawym rozwiązaniem są tapety winylowe na flizelinie. Nadają się bez problemu do zmywania, cechuje je duża wytrzymałość, a dodatkowo przy ich montażu konieczne jest jedynie naniesienie kleju na ścianę. Nie trzeba tutaj wykonywać podwójnego nakładania kleju, czyli na ścianę i na tapetę (jak ma to miejsce w tradycyjnych tapetach papierowych).
Najdroższym rozwiązaniem są tapety z włókna szklanego. Są ona bardzo wytrzymałe na zerwanie (z włókien szklanych wykonuje się nawet siatki zbrojące w konstrukcjach betonowych). Niestety ich cena może być nawet kilkakrotnie wyższa od rozwiązań alternatywnych.
W typowych warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem będą tapety winylowe na flizelinie, a jeśli chcemy nieco zaoszczędzić na kosztach tapety to wybierzmy winylowe. Starajmy się raczej unikać starej technologii tapet papierowych.
Zwróćmy jednak uwagę, że przy tapetach na flizelinie klej nanosimy tylko raz (na ścianę), natomiast przy tapetach papierowych dwukrotnie (co zwiększa ilość i koszt zakupu klejów).
Ważny jest też dobry klej do tapet oraz kwestia klej na tapetę czy na ścianę. Czasami wystarczy jedynie klej tylko na ścianę. Jak przyklejać tapetę aby trwale przylegała do ściany? Ważna jest tapeta przy oknach i jej dobre wykończenie oraz docinanie tapety. Ale najważniejsze dobre przygotowanie ściany do tapetowania.
Przygotowanie ścian do tapetowania
Przede wszystkim należy usunąć starą tapetę, jeśli taka znajduje się na naszych ścianach. Co prawda niektórzy producenci deklarują, że ich wyroby można kleić na starych warstwach, jednak w praktyce często okazuje się, że tapeta taka zaczyna „odchodzić” od ściany. Może to nastąpić chwilę po przyklejeniu lub nawet po kilku dniach. Skutkować to będzie koniecznością zrywania obu warstw (nowej i starej) oraz zakupem nowych tapet.
Z tego względu zalecamy obowiązkowo pozbycie się starej warstwy tapety. W przypadku ścian malowanych, jeśli farba solidnie przylega do ściany i pod szpachelką nie odchodzi zbyt łatwo, możemy kleić tapety do takich ścian. Jeśli jednak farba w wielu miejscach zaczyna odchodzić, lepiej ją wcześniej usunąć.
Zawsze również należy sprawdzić, czy po nałożeniu na ścianę warstwy kleju do tapet i odczekaniu ok. 30 minut farba nadal będzie stabilnie trzymać się podłoża. Warto zawsze wykonywać taki eksperyment w co najmniej kilku miejscach na ścianie (np. kwadratami 30x30 – 50x50cm).
Na oczyszczoną i odpyloną ścianę należy nałożyć grunt. Przy ścianach o dobrej chłonności w zupełności wystarczy np. popularny unigrunt. W przypadku ścian gorszej jakości lub „wątpliwych” zaleca się zastosowanie specjalnych gruntów do tapet, które odpowiednio poprawią chłonność podłoża w stosunku do konkretnego rodzaju kleju.
W przypadku ścian malowanych farbami niektórzy producenci deklarują, że nie ma potrzeby ich gruntowania. Warto jednak wykonać ten zabieg chociażby z innego powodu. Popularne grunty uniwersalne są bardzo tanim i wydajnym środkiem a jednocześnie pozwolą nam dokładnie zweryfikować odporność starej farby na zawilgocenie (wywołane nakładaniem płynnego gruntu).
Przed klejeniem tapet usuńmy ze ściany listwy przypodłogowe oraz wszystkie włączniki, haczyki (np. na zdjęcia, obrazy itp.) oraz inne elementy powodujące „wybrzuszenia” na powierzchni ściany.
Jeśli na danej ścianie mamy bardzo dużo tego rodzaju elementów (kinkiety, haczyki, gniazdka, włączniki itp.) można pokusić się o wykonanie roboczego szkicu ściany z pomiarem odległości do danych elementów z co najmniej dwóch stron (np. odległość od podłogi oraz od ściany). Umożliwi nam to końcową kontrolę, czy na pewno o żadnym elemencie nie zapomnieliśmy podczas wycinania otworów w nałożonej tapecie.
Powierzchnia przed tapetowaniem (nakładaniem kleju) obowiązkowo musi być czysta i odpylona.
Klejenie tapet do ściany
Tapetowanie zawsze powinniśmy zaczynać od jednej z krawędzi ściany. Nie wolno tapetowania rozpoczynać od środka, gdyż jest naprawdę bardzo mała szansa na idealne wymierzenie i przyklejenie wszystkich pasów, aby w narożnikach tapety idealnie „zbiegły się” ze sobą.
Paski tapety warto docinać z nadmiarem ok. 10cm w stosunku do wymierzonej długości po wysokości ściany. Tapetę docinamy nożyczkami lub nożykiem (pamiętajmy o ostrym ostrzu, aby nie „rozrywało” tapety).
Jeśli stosujemy tapetę papierową lub winylową, to klej musimy nanosić zarówno na ścianę jak i na tapetę. W przypadku tapet flizelinowych wystarczy nakładanie kleju wyłącznie na ścianę. Pamiętajmy jednak, aby przy jednokrotnym nanoszeniu kleju kontrolować dokładność pokrycia klejem całego paska przeznaczonego pod tapetę. Klej nakładamy pędzlem lub szpachelką, w zależności od rodzaju kleju do danej tapety.
Klej zaleca się nanosić na ścianę tylko tam, gdzie będzie układany dany pasek tapety. Oczywiście możemy posmarować klejem większą powierzchnię ściany i nie będzie to błąd, gdyż klej do tapet nie schnie tak szybko i umożliwi nam położenie nawet 2-3 pasków. Pamiętajmy jednak, że w praktyce stojąc na krześle czy drabinie istnieje duże ryzyko „podparcia się” ręką o posmarowaną ścianę, co doprowadzi za chwilę do zabrudzenia nowego paska tapety (w niektórych przypadkach może dojść nawet do niewielkiego odbarwienia jeśli zbyt dużo kleju znajdzie się na zewnętrznej stronie tapety).
Klejenie pasków tapety najlepiej rozpoczynać od sufitu (pamiętając o dokładnym dopasowaniu górnej krawędzi tapety na styku ściany z sufitem) i stopniowo przesuwać w dół. Początkowo można tapetę dociskać ręką (pamiętajmy aby zawsze chwytać paski tapety czystymi rękoma, bez śladów kleju).
Warto pamiętać o starej zasadzie, aby po rozrobieniu kleju odczekać ok. 10 minut zanim zaczniemy go nanosić na ścianę lub tapetę. Inaczej sprawa wygląda przy tapetach flizelinowych i wielu winylowych, do których klejenia stosuje się tzw. gotowe kleje, których nie trzeba specjalnie rozrabiać i przygotowywać do użycia.
Następnie musimy usunąć wszystkie pęcherzyki powietrza. W tym celu można stosować ręczne „przeciskanie” pęcherzyków po za obręb danego paska (zalecane użycie czystej szmatki lub specjalnych narzędzi tapeciarskich jak gąbki, packi itp.).
Kolejnym krokiem jest dokładne określenie miejsca zakończenia danego paska tapety i jego docięcie. Najlepiej docinanie wykonać nożyczkami, gdyż nożyk nie zawsze będzie „gładko” ciął wilgotny materiał (tapeta+klej). Jeśli jednak dysponujemy dobrej jakości ostrzami, to możemy pokusić się o docinanie również nożykiem (pamiętajmy jednak, aby jak najczęściej czyścić ostrze z pozostałości kleju).
Tapetowanie samodzielne pozwala zaoszczędzić sporo na kosztach fachowców. Zatem jak prawidłowo tapetować aby tapeta nie odpadała od ściany? Tapetowanie krok po kroku jest przedmiotem tego artykułu. Omawiamy rodzaje tapet oraz odpowiadamy na pytanie tapeta papierowa czy flizelinowa.
Uwagi przydatne przy samodzielnym tapetowaniu:
Jedną z podstawowych spraw przy tapetowaniu jest stałe pilnowanie poprawności układania wzoru! Uwaga ta może wydawać się oczywista, lecz osoby, które mają już za sobą swoje pierwsze tapetowanie z pewnością potwierdzą, że nie zawsze o tym pamiętamy.
Jeśli oklejamy narożnik wewnętrzny to najlepszym rozwiązaniem jest docięcie tapety na obu ścianach idealnie do krawędzi, bez wykonywania zagięcia. Wynika to z faktu, że tapety nie uda nam się wygiąć w idealnie ostrą krawędź i bardziej estetyczne jest połączenie dwóch pasków.
Inaczej sprawa wygląda przy narożnikach zewnętrznych, które narażone są na uszkodzenie (uderzenie, otarcie itp.). W tym wypadku zaleca się odwrotne postępowanie, czyli właśnie zagięcie tapety na narożniku z zakładem nie mniejszym niż 5-10cm.
Ważny jest też dobry klej do tapet oraz kwestia klej na tapetę czy na ścianę. Czasami wystarczy jedynie klej tylko na ścianę. Jak przyklejać tapetę aby trwale przylegała do ściany? Ważna jest tapeta przy oknach i jej dobre wykończenie oraz docinanie tapety. Ale najważniejsze dobre przygotowanie ściany do tapetowania.
Szerokość pasów tapety starajmy się tak dobrać, aby po bokach ściany pozostały pasy o szerokości co najmniej 15-20cm. W zależności od wzoru musimy zdecydować się, czy chcemy zastosować symetrię w szerokości skrajnych pasów czy też lepszy efekt da układ niesymetryczny (czyli np. prawy pas pełnej szerokości a lewy 20cm).Pilnujmy jednak prawidłowego układ wzoru na ścianie, gdyż przy niektórych tapetach zastosowanie układu symetrycznego nie będzie możliwe.
Jeśli to możliwe warto na czas tapetowania wyłączyć bezpieczniki w danym pomieszczeniu, albo chociaż osłonić puszki elektryczne kartką papieru. Chodzi o to by nie doprowadzić do zwarcia na skutek kontaktu kleju z kablami napięciowymi (dokładniej mówiąc chodzi o tzw. kabel brązowy).
Po przyklejeniu tapety należy wyznaczyć mniej więcej środek każdego gniazdka i włącznika. Następnie wykonujemy niewielki otwór w tym miejscu i nożyczkami rozcinamy do momentu „odtworzenia” całego otworu na gniazdko.
W okolicach grzejników starajmy się przykleić paski tapety ok. 10-20cm za grzejnikiem. Pozwoli to na wizualne wrażenie oklejenia całej ściany, bez widocznych fragmentów niewytapetowanej powierzchni.
Jeśli po wyschnięciu kleju zauważymy niewielkie pęcherzyki powietrza (wybrzuszenia tapety), możemy wykonać delikatne nacięcie nożykiem i ponowne doklejenie tapety (oczywiście należy lekko posmarować oderwane miejsca nowym klejem).
Na koniec jeszcze raz przypomnijmy o najważniejszej zasadzie – zawsze pilnuj poprawności ułożenia wzoru tapety na ścianie!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |