Jak właściwie dbać o kominek?
Nowoczesne kominki coraz częściej stają się elementem każdego domu. Niegdyś - synonim luksusu, na który mogli pozwolić sobie tylko nieliczni, dzisiaj, dzięki dużej ofercie na rynku (a co za tym idzie konkurencyjności cen) jest dostępny dla niemal wszystkich. Coraz więcej Polaków przekonuje się, jak wygodne jest życie w salonie z kominkiem - nie tylko pod kątem estetyki, ale również jako ogrzewanie domu. Kominek – czyli serce domu, wymaga jednak należytej opieki, o której często zdarza nam się zapominać. Warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad użytkowania kominka, tak by móc jak najdłużej cieszyć się jego ciepłem, bez niepotrzebnych awarii i zakłóceń.
Najczęściej popełniane błędy
Wpadki, które zdarzają się najczęściej właścicielom kominków wynikają przede wszystkim z braku należytej troski. Zanieczyszczenia przewodu kominkowego są w dalszym ciągu najczęstszą przyczyną pożarów. Prowadzą także do tego, że dym cofa się do środka mieszkania, przez co posiadanie kominka staje się naszą zmorą w codziennym życiu, a nie przyjemnością. Pamiętajmy, że dobry kominek to dobrze utrzymany kominek.
Kilka prostych zasad
Kominek w domu to źródło ciepła oraz wielu domowych przyjemności. Przede wszystkim jednak musimy także pamiętać, o tym że jego posiadanie wiąże się z kilkoma istotnymi obowiązkami. Głównym z nich jest dbanie o czystość naszego kominka. O szybę i palenisko zadbać możemy sami, jednak jeśli chodzi o przewód kominkowy, sprawę powinniśmy zlecić profesjonalistom. Dwa razy do roku należy wezwać kominiarza, aby sprawdził stan przewodu kominkowego i ewentualnie go oczyścił. Wkład kominkowy powinniśmy samodzielnie czyścić po każdym paleniu. Szyby do kominków również brudzą się przez użytkowanie. Na rynku znajduje się duży wybór środków (zobacz więcej) przeznaczonych specjalnie do ich czyszczenia. Pamiętajmy o regularnym usuwaniu sadzy z szyby kominkowej, ponieważ w oglądaniu płomieni przez zabrudzoną szybę nie ma żadnej przyjemności.
Właściwy dobór drewna
Pamiętajmy także o tym, że ilość sadzy, jaka powstaje w wyniku palenia, możemy zminimalizować, poprzez użycie odpowiedniego rodzaju drewna. Najlepsze drewno do palenia w kominku jest starannie wysuszone, nie zawierające żadnej wilgoci. Dlatego należy unikać palenia drewnem pochodzącym z drzew iglastych, gdyż zawarta w nim żywica sprzyja powstawaniu sadzy. W sklepach budowlanych znajdziemy z pewnością drewno doskonale nadające się do palenia w kominkach. Pamiętajmy także, żeby nie gasić paleniska wodą. Wilgoć w kominku powoduje nie tylko powstawanie sadzy, ale może być przyczyną korozji wkładu kominkowego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |