Drewno a ekologia
Ekologia w budownictwie staje się coraz bardziej modna. Piękny, przytulny dom wykonany z naturalnych materiałów, czyli drewna, z pewnością należy do tych najbardziej sprzyjających środowisku. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.
Wybudowanie domu z drewna może być związane z kilkoma czynnikami, m.in. z modą, ceną, ekologią lub troską o zdrowie najbliższych. Poza tym budynki tego typu zachwycają estetką. Ich zaletą jest również długowieczność.
Drewniane domy można śmiało nazwać ekologicznymi, ponieważ materiał, z jakiego są wykonywane to w pełni naturalny budulec. Najczęściej do budowy domów stosuje się drewno drzew iglastych, które również działa leczniczo. By zachować ekologiczny charakter budynku, do impregnacji drewna należy używać tylko produktów przyjaznych środowisku. Dzięki temu dom przez długie lata będzie wyglądał przytulnie i nowocześnie zachowując wszystkie swoje zalety. Impregnaty uchronią również przed gniciem i promieniowaniem ultrafioletowym, które znacząco zmniejszą też ryzyko zapalenia się drewna.
Podczas budowania domów murowanych, do gleby wnikają różne substancje (m.in. trujące pochodne ropy), które bardzo szkodzą środowisku. Domy drewniane nie wymagają użycia tych środków. Przy ich budowie stosuje się przede wszystkim płyty wiórowe, wełnę mineralną oraz płyty kartonowo-gipsowe, a do impregnacji drewna impregnaty solne.
Wiele czynników przemawia za budowaniem domów z drewna. Warto również wspomnieć o właściwościach higienicznych takich budynków. Drewno potrafi „oddychać”, co zapewni mieszkańcom odpowiedni mikroklimat. W drewnianym domu panuje najwłaściwsza dla człowieka wilgotność (w granicach 50%), która regulowana jest w zależności od pory roku. To pozwala czuć przyjemny chłód w gorące lato i miłe ciepło w okresie zimowym. Dodatkowo termiczna izolacja przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |