Wady i zalety budownictwa drewnianego
Domy drewniane były nie tak dawno dla nas Polaków nieosiągalne, gdyż nasz zmienny klimat, łączący w sobie długie zimy i upalne, ale wilgotne lato, wydawać by się mogło, że nie sprzyja tego rodzaju materiałowi, jednakże okazało się to mylne twierdzenie.
Współczesne budownictwo i rosnąca świadomość ludzka wobec tego, co zdrowe i ekologiczne sprawiło, że ludzie zrozumieli, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tego typu zabudowy w naszym klimacie.
Technologia budowy domów systemem szkieletowym, nazywanym także kanadyjskim, jest od lat sprawdzonym sposobem zabudowy mieszkalnej. Domy te na szeroką skale budowane są m.in. w Kanadzie, Ameryce i krajach skandynawskich, cieszą się dobrą opinią i uznaniem. Chcąc jaśniej przedstawić charakterystykę tego tematu niewątpliwie należy wymienić, główne wady i zalety domów budowanych technologią drewnianą.
Jedną z podstawowych zalet jest czas, w jakim te domy mogą powstać. Przewidywany czas wykonania domu w systemie szkieletowym zamknie się w 3 miesiącach, jeżeli wykonawca nie natrafi na poważniejsze przeszkody związane np. ze stanem gruntu pod zabudowę. Dom stawiany w systemie szkieletowym to przede wszystkim niższe koszta budowy niż przy stosowaniu metody tradycyjnej. Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę jak ważną dla nas rzeczą jest pojęcie ekonomiczności domu, ważne jest, aby dom był tani w utrzymaniu, ale solidnie zbudowany. Główną zaletą domów budowanych w systemie szkieletowym, jest ich doskonała izolacja, co zagwarantuje nam zimą przyjemne ciepło w domu, a latem orzeźwiający chłód.
Nie bez znaczenia domy z drewna cieszą się tak dużą popularnością. Głównym atutem przemawiającym za postawieniem domu z bali jest zdrowie. Budulec, jaki wykorzystywany jest w tego typu budowach, a mianowicie drewno jak wszystkim wiadomo to surowiec naturalny, nieprzetworzony chemicznie, zdolny do samoregulacji wilgotności. Udowodnione zostało to, że ludzie mieszkający w takich domach są zdrowsi i żyją dłużej.
Do innych zalet należy także zdecydowanie mniejszy ciężar domu, co ma strategiczne znaczenie na przykład na terenach podmokłych. Dodatkową zaletą jest także fakt, iż nasz dom możemy zbudować praktycznie o każdej porze roku, gdyż nie wymaga on ani betonowania (za wyjątkiem fundamentu), ani murowania, a wszystkie potrzebne materiały są przywożone prosto na plac budowy.
Z tego typu budowy domów powinni być zadowoleni szczególnie ludzie, którzy planują zbudować najpierw mały domek i z czasem stopniowo go rozbudowywać. Domy drewniane idealnie się do tego nadają, gdyż przestawienie w nich ścian nie stanowi żadnego problemu.
Wad, jakie niesie budowa domu drewnianego jest niewiele. Wymienić należy tzw. małą bezwładność ciepła. Jesteśmy w stanie szybko go ogrzać, ale i szybko stracimy to ciepło. Zmorą dla nas jest także niezróżnicowanie wymiarów materiałów budowlanych. Bardzo często wymiary np. płyt gipsowych nie odpowiadają rozstawie słupków, co prowadzi, do utrudnień i wzrostu poniesionych kosztów.
Wadą ostatnią, ale bardzo istotną jest stały wzrost cen przetartego drewna. GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |