Olej lniany jako impregnat do drewna
Olej lniany to jeden z klasycznych impregnatów do drewna. Od wieków stanowił on skuteczny środek tworzący powłokę ochronną na drewnianych powierzchniach. Współcześnie produkowane preparaty na bazie pokostu lnianego, czyli produktu otrzymywanego przez zagęszczenie oleju lnianego i wymieszanie go z substancjami przyspieszającymi wysychanie – solami ołowiu, manganu czy kobaltu, to głównie środki gruntujące pod farby ftalowe oraz olejne.
Olej lniany dawniej
Olej, pokost lniany jest środkiem ekologicznym, którego dawniej używano w stolarstwie, ciesielstwie i szkutnictwie. Stanowił on uniwersalny impregnat do drewna oraz podkład pod farby olejne. Ponadto gruntowano nim tynki przed malowaniem. Nanoszenie oleju lnianego na drewno zwykle odbywało się na gorąco, ponieważ wyższa temperatura zwiększała głębokość wnikania pokostu w podłoże. Najskuteczniejszą metodą była metoda zanurzeniowa, która polegała na tym, że drewniane elementy „zatapiano” na kilka minut w kadzi wypełnionej rozgrzanym, gęstym pokostem lnianym. Wnikał on w drewno oraz tworzył na nim ochronną powłokę. Dzięki pokostowaniu wzrastała odporność drewna na działanie czynników niszczących, w tym także atmosferycznych. Dodatkowo wyraźnie wzmacniało ono barwę i rysunek drewna.
Olej lniany dziś
Pokost lniany dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu wciąż jest szeroko stosowany do impregnacji drewna. Zabezpiecza się nim dziś woliery dla papug czy gryzoni, meble ogrodowe, płoty, altany, podłogi, powierzchnie rustykalnych mebli, a także używa do stolarki otworowej oraz parapetów.
Współczesne pokosty są rozcieńczane, dzięki czemu mają lepiej wnikać w podłoże. Nie tworzą one jednak zwartej powłoki na powierzchni drewna, przez co są one tylko środkami podkładowymi o właściwościach impregnujących, które nanosi się zwykle na zimno przed pomalowaniem farbami olejnymi bądź ftalowymi.
Jak używać oleju lnianego?
Zanim będzie się impregnowało drewno olejem lnianym, należy usunąć wszelkie chropowatości z powierzchni (szlifowanie) i zanieczyszczenia (usunięcie nadmiaru żywicy z drewna sosnowego, a także luźnych grudek tynku, pyłu szlifierskiego) z drewnianej powierzchni i wysuszyć podłoże. Ponadto temperatura przy nanoszeniu nie może być niższa niż 15 stopni, a powietrze suche. Trzeba także wietrzyć miejsce, w którym maluje się pokostem i uważać, gdyż jest on substancją łatwopalną.
Pamiętajmy, że zagruntowanie pokostem zamyka drogę do wykończenia danych powierzchni farbami i lakierami innymi niż olejne oraz ftalowe (szczególnie olej lniany „nie współpracuje” z wyrobami epoksydowymi i poliuretanowymi).
Pokost lniany jest bardzo skuteczny w impregnacji surowego drewna oraz materiałów drewnopochodnych (do mebli, drzwi, okien, lamperii, mebli ogrodowych, altan, płotów, zewnętrznych boazerii).
Zapewnia trwałość, chroni przed działaniem czynników pogodowych oraz uszkodzeniami mechanicznymi, daje efekt dekoracyjny, nie zmienia koloru surowca, nie tworzy powłoki lakierowej, zapobiega wilgoci, a tym samym – rozwojowi pleśni i grzybów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |