Energoszczędność domów drewnianych
Ekologia jest modna, to współczesny trend, lansowany przez zwolenników oszczędności energii, która w XXI wieku nadmiernie jest wykorzystywana. Ekologia dotyczy wielu aspektów nowoczesnej gospodarki. Przede wszystkim dba się o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz ochronę naturalnych miejsc, gdzie natura pozostała nienaruszona przez ludzką działalność.
Jednakże ekologia wchodzi także w sferę budownictwa domów mieszkalnych. Energooszczędne domy budowane są nie tylko dla „zielonych”, ten współczesny styl zyskał uznanie wśród zwykłych klientów, również z racji oszczędności, które powstają podczas późniejszego użytkowania drewnianego domu. Istotne są również aspekty estetyczne, a to z pewnością należy do atutów tego rodzaju budynków.
Technologie wykorzystywane w drewnianym budownictwie, pozwalają na wybudowanie bardzo oszczędnych domów, które służyć będą swym mieszkańcom przez długie lata. Specjalna konstrukcja wykorzystuje cieplną, kilkuwarstwową izolację ścian zewnętrznych oraz w obrębie dachu, w celu zmniejszenia ilość zużywanej energii do ogrzewania pomieszczeń.
Budynki wybudowane przy użyciu alternatywnych materiałów, wyglądem nie różnią się o tych tradycyjnych. Gwarantują natomiast wytrzymałość i wysoki poziom jakości, a poza tym niski koszt inwestycji, którą można zrealizować bardzo szybko, nawet w ciągu 3 miesięcy. W przypadku budowy drewnianego domu nieistotne są warunki atmosferyczne, dlatego bardzo często powstają one w okresie zimowym. Z kolei wysuszone w wysokiej temperaturze drewno, obniża stopień wilgotności, co zahamowuje rozwój wszelkich grzybów i drobnoustrojów.
Kolejnym atutem jest energooszczędność. Domy drewniane posiadają prawidłowy obieg powietrza i właściwą wentylację, dzięki zastosowaniu cieńszych o 15% ścian. Latem w takim domu panuje przyjemny chłód, a podczas zimowych mrozów jest ciepło i przytulnie. Nic więc dziwnego, że komfort mieszkania w tego typu budynkach należy do bardzo wysokich.
W drewnianym domu nie tylko można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. To także indywidualna forma dbania o środowisko. Surowcem budowlanym jest drewno, czyli jeden z najbardziej naturalnych materiałów wykonawczych. Ponadto niższe zużycie energii, to mniejsza emisja dwutlenku węgla. GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |