Impregnacja drewna konstrukcyjnego
Jest rzeczą oczywistą, że odpowiednie przygotowanie drewna, którego używa się do budowy lub wykańczania wnętrza domu jest wyznacznikiem jego trwałości. Odpowiednia selekcja, wysuszenie i impregnacja pozwoli na unikniecie ogromnych problemów zwłaszcza, kiedy stawiamy domy z drewna.
Te jak wiadomo są bardzo drogie, każde uchybienie konstrukcyjne i budowlane może okazać się dyskwalifikujące do zamieszkania i zamiast cieszyć się ekologicznym domem będziemy walczyć z jego szybkim niszczeniem. Domy z drewna muszą być więc przygotowane na wszelkie warunki atmosferyczne i wahania temperatur, muszą być zabezpieczone przed różnego rodzaju owadami niszczącymi drewno, grzybami, a także ogniem.
Pierwszy etap budowy domu z drewna polega na wyselekcjonowaniu odpowiedniej ilości drewna. Przede wszystkim musi być ono pozbawione wad naturalnych, czyli dużych sęków i pęknięć, przez które dostawać się będzie woda. Kolejnym etapem jest jego wysuszenie, a raczej uzyskanie odpowiedniej wilgotności, bo pozbawione całkowicie wody drewno podatne jest na uszkodzenia mechaniczne, znowu zbyt wilgotne drewno ulega odkształceniom i podatne jest na grzyby. Drewno używane do budowy powinno mieć w granicach 18-19 % wilgotności.
Kolejny etap budowy to impregnacja każdego elementu drewnianego potrzebnego do postawienia domu. W zależności od miejsca, w którym dany element będzie się znajdował użyć należy innej metody i środka. Drewno narażone na działanie wody lub umieszczone w miejscu o małym nasłonecznieniu musi być zabezpieczone impregnatami wodoodpornymi. Oczywiście wszystkie elementy potraktować trzeba środkami ognioodpornymi.
Kiedy zamierzamy wybudować dom drewniany to przygotowanie drewna lepiej powierzyć firmom zajmującym się tego typu zabiegami, bo samodzielne przygotowanie materiału jest zbyt trudne i czasochłonne. Firmy stosują obecnie tzw. metodę próżniowo-ciśnieniową, a już w nielicznych tartakach spotkać się można ze starą metodą, czyli zanurzaniem desek w pojemnikach z impregnatem. Impregnaty używane na tym etapie to tzw. impregnaty solne.
Impregnację stosuje się też dla zachowania naturalnego koloru drewna. Dzięki niej drewno nie sinieje i nie zmienia się poprzez działanie warunków naturalnych i nie jest podatne na zabrudzenia. Impregnaty do drewna występują też w różnych kolorach, a więc służą też celom dekoracyjnym, a lakierobejce zabezpieczają drewno przed jego wycieraniem w miejscach dużego uczęszczania, maluje się nimi więc głównie podłogi. Pamiętać trzeba, że aby drewno zachowywało wygląd i nie niszczało pod wpływem grzybów i owadów impregnację środkami do ich zwalczania trzeba powtarzać cyklicznie. Ilość użytego środka i częstość jego nakładania zależy od wskazań producenta danego specyfiku. GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |