Drewno w domu
Zarówno drzewa jak i drewno zajmują ważne miejsce w ludowych wierzeniach. Od niepamiętnych czasów znano i wykorzystywano ich naturalne właściwości do celów leczniczych. Warto wiedzieć, że drzewo po ścięciu zachowuje swoje właściwości energetyczne i uzdrawiające, a one z kolei oddziałują na pole magnetyczne człowieka. Dlatego istotne jest, z jakiego rodzaju drewna są nasze meble i inne przedmioty domowego użytku.
Siła życia i mądrość drewna jest nam potrzebna tak samo jak kontakt z drzewem w jego naturalnym środowisku. Każdy rodzaj drewna w naszym mieszkaniu ma określony wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i duchowość. Kupując lub też zamawiając meble czy artykuły dekoracyjne, warto zwracać uwagę na to, z jakiego rodzaju drewna zostały wykonane i czy są zgodne z naszymi wibracjami.
Jeszcze nie tak dawno, ze względu na intensywny zapach kamfory nienawistny molom, z drewna jałowcowego wytwarzano głównie szafy i skrzynie na odzież. Kiedy odkryto, że drewno jałowcowe zachowuje właściwości odkażające i dezynfekujące, zaczęto produkować z niego wykałaczki. Ewentualne zadraśnięcie dziąsła nie groziło infekcją. Jałowiec jest też ulubionym materiałem twórców rękodzieła artystycznego. Wyrabia się z niego również elementy rezonansowe w pianinach, fortepianach i instrumentach lutniczych.
Brzoza posiada bardzo silną energię. Emanuje światłem i radością życia. Jej drewno jest idealne dla wszystkich chcących się w domu odprężyć, wyciszyć i odzyskać wewnętrzną równowagę. Każdy, kto chce wypocząć, odzyskać pogodę ducha, powinien mieć w domu jakiś brzozowy mebel: fotel, stolik, ławę, barek, szafkę, siedzisko lub choćby pieniek jako „kwietnik”, a przed kominkiem jak najwięcej szczap, aby utrzymać stały kontakt z energią brzozy. Warto też wiedzieć, że wyrabia się z niej wszelkie rękojeści do noży, w tym i słynne fińskie „Lappin leuku”.
Właściwości energetyczne czereśni sprawiają, że w jej otoczeniu żyje się lżej, łatwiej i bez zmartwień. Osoby skłonne do czarnowidztwa powinny jak najczęściej przebywać przy tym drzewie. Drewno czereśniowe skutecznie pomaga uwolnić się od problemów i życiowego zgorzknienia, a jego energia wzmacnia serce i krążenie. Choćby jeden czereśniowy mebel w mieszkaniu zdecydowanie poprawi nastrój i samopoczucie.
Buk i jego energia będą potrzebne każdemu, kto potrzebuje sił twórczych i życiowych. Jego obecność porządkuje myśli i poglądy, a chłód, jaki wydziela, odświeża i pobudza aktywność, a także oczyszcza płuca. Tak jak dobrze rośnie w lesie mieszanym, tak samo toleruje w mieszkaniu obecność innych gatunków drewna i żyje z nimi w harmonii. Drewno bukowe znakomicie nadaje się meble biurowe, ponieważ jego energia sprzyja aktywności i koncentracji podczas wszelkiej pracy umysłowej. Dawniej wytwarzano z niego głównie beczki do kiszenia kapusty i ogórków, a dzisiaj produkuje się zabawki.
Jesion wskazuje właściwe rozwiązania problemów, a jego energia potrzebna jest tym wszystkim, którzy są wewnętrznie zbyt uporządkowani i sztywni. Wnosi do ich życia fantazję, uczy, jak podejmować alternatywne rozwiązania. Stały kontakt z drewnem jesionu pomaga rozwijać w sobie silną wolę i konsekwencję postępowania. By to osiągać, warto chodzić po jesionowej podłodze, a także na niej medytować.
Zapach jesionu sprawia, że wytwarza się z niego również trumny. Panuje przekonanie, że zmarły natychmiast po pochówku osiągnie wieczny spokój.
Limba promieniuje niezwykle silną życiową energią i wydziela dużo ciepła. Każdy, kto zmaga się z życiowymi trudnościami, może wykorzystać jej energię, by poradzić sobie z problemami.
Szafy, komody, stoły i krzesła zrobione z limby będą wypełniać dom atmosferą mądrości i spokoju. Jak żadne inne drewno kontaktuje się z ludzką duszą, a jej zapach przez dziesiątki lat jest bardzo intensywny i trwały.
Jabłoń ma dwie ważne właściwości dla naszej duszy i zdrowia: daje radość życia i zmysłowe siły witalne. Jej czysta, świeża i doskonała harmonia pomaga wszystkim, którzy chcą odzyskać radość życia i przywrócić wewnętrzną równowagę. Ludzie, którzy w dzieciństwie cierpieli na niedosyt miłości, znajdą w drewnie jabłoni silnego opiekuna i doradcę.
Kto chce rzucić palenie, powinien mieć w domu jak najwięcej elementów związanych z jabłonią, czyli jabłka, gałązki i drewno. Naukowcy niedawno odkryli, że nikotyna i sok jabłkowy oraz jabłka wzajemnie się nie tolerują. Jakiekolwiek meble z drewna jabłoni potrafią skutecznie „odstraszyć” papierosy.
W medycynie ludowej grusza była drzewem, na które „przenoszono” choroby. W tym celu wykopywano pod nią głęboki dół, do którego wkładano wszelką wydzielinę chorego, po czym zasypywano go. Grusza zachowuje swoje właściwości także po ścięciu. Dlatego z jej drewna robiono różne sprzęty, by wchłaniały choroby domowników. Wierzono, że stołki, krzesła i foteliki z gruszy działają leczniczo na miednicę i jej rejon, w obrębie którego występują stany zapalne.
Drewno gruszy i jabłoni jest idealne do renowacji mebli zabytkowych. Stosuje się je także do produkcji instrumentów muzycznych.
Drewnu lipowemu przypisuje się właściwości uspokajające i dlatego wyrabia się z niego kołyski. Jego charakterystyczny słodkawy zapach jest niezwykle trwały. Zarówno sama lipa, jak i jej drewno, traktowane są w Polsce jako święte i dlatego to idealnym surowiec do rzeźbienia świątków. Ołtarz Mariacki został cały wykonany z drewna lipowego.
Liście orzecha włoskiego wkładano zawsze do butów wtedy, gdy udawano się na dłuższą wędrówkę, ponieważ skutecznie chłodziły rozpalone bolące stopy. Każdy, kto chce wzmocnić siłę woli i pokonać zmienność nastrojów, powinien mieć kontakt z orzechem włoskim. Drzewo to traktuje się jako pośrednika między niebem a ziemią, a energia drewna orzechowego wzmacnia i pomaga w podejmowaniu ważnych decyzji. Kiedyś wytwarzano z niego łóżka, ponieważ wierzono, że zapewnia spokojny i zdrowy sen.
Tak jak przed wiekami, tak i dzisiaj rusznikarze szukają drewna orzechowego na osady do broni. Ze względu na swoją dekoracyjność, używane jest do wystroju wnętrz. Od wieków stolarze traktują orzech jako wyjątkowy materiał, ponieważ długo zachowuje przyjemną, lekko kwaskowatą woń.
Energia drewna klonowego jest bardzo potrzebna dla naturalnego funkcjonowania duszy i ciała w dzisiejszych nerwowych i pełnych pośpiechu czasach. Klon daje spokój i czas na zastanowienie się. Dla obciążonych stresem serc i nerwów,wytrzymałe i odporne drewno klonowe jest prawdziwym balsamem. Osoby żyjące w napięciu znajdą przy nim spokój, ciszę i chęć do uporządkowania życia. Dlatego warto powrócić do dawnej tradycji stolarskiej, w myśl której z klonu wyrabiano stoły – przy nich rodzina i goście wyciszali się, uspokajali i zażegnywano wszelkie spory i kłótnie. Poza tym drewno klonowe jest idealne na drobny sprzęt kuchenny, zabawki, narzędzia i meble. W dawnej Polsce umierających układano na desce klonowej (tzw. „grobowej desce”), co gwarantowało spokojny zgon, ponieważ wierzono, że klon opiekuje się zmarłymi. Po pogrzebie deskę ustawiano na rozstajnych drogach, żeby dusza mogła odpocząć podczas swej długiej podróży w zaświaty. Odpukiwanie w „niemalowane drewno” klonowe skutecznie przepędzało diabła.
Wiąz posiada bogate właściwości lecznicze. Pomaga skutecznie w dolegliwościach reumatycznych i chorobach skórnych. Z tego też powodu wszelkie siedziska, fotele powinny być z drewna wiązu, co gwarantuje długi kontakt z nim. Moc wiązu daje też siłę do przeprowadzania zmian i transformacji. Wzmacnia i hartuje ducha, ma także właściwości lecznicze i odbudowujące zdrowie.
Ważne miejsce wśród materiałów na domowe meble zajmuje dąb. Wytwarza się z niego bufety, komody, kredensy, stoły i krzesła. Meble z dębowego drewna są symbolem zamożności, stabilności, dostatku i bezpieczeństwa w rodzinie. Boazerie, schody i podłogi robi się z dębu czerwonego.
Łyżki, stolnice, kloce do mięsa i zabawki produkowano niegdyś z drewna jaworowego. Z kolei jodłowe sprawdza się w instrumentach muzycznych i w piszczałkach organowych. Progi, drzwi, okna, schody są wytwarzane z drewna modrzewiowego posiadającego właściwości kwasoodporne. Niezwykle twarde i żywiczne, znane z trwałości zachwyca swą czerwono-żółtą barwą i przez długie lata nasyca dom swym przyjemnym aromatem.
Drewno olchowe uważa się za toksyczne, ponieważ rośnie na podmokłych i bagnistych terenach. Nawet wiele lat po ścięciu jest bardzo aktywne biologicznie i może wywołać stany zapalne skóry oraz alergie. Wykorzystuje się je często do konstrukcji budowli wodnych oraz w modelarstwie.
Drewno sosnowe ma zastosowanie w stolarce artystycznej, okiennej, drzwiowej. Buduje się z niego także całe domy. Jego jasna barwa kojarzy się z czystością i świeżością, toteż osoby lubiące idealne warunki higieniczne w mieszkaniu najczęściej kupują meble z tego drewna. Jego wibracje idealnie współgrają z ich wnętrzem, a żywiczny zapach przyjemnie wypełnia cały dom.
Wierzono, że palenie w piecu drewnem grabu, a także składowanie go w domu przepędza leśne duchy, nie zawsze przyjazne ludziom. Grab skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich jest to, że podczas bezksiężycowych nocy jego zmurszałe pnie oraz drewno emanują seledynowym blaskiem. Idealnie nadaje się do wyrobu sanek.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |