Czysta przyjemność - łazienka
Dużą łazienkę urządzić łatwiej, nie znaczy to jednak, że jej projekt nie musi być skrzętnie opracowany. Unikajmy takiego ustawienia, gdzie wszystkie sprzęty znajdują się pod ścianą, a środek jest wolny. Warto w tym pomieszczeniu zaaranżować kąciki. Ten z prysznicem służy porannemu myciu, z wanną - relaksującej, wieczornej kąpieli. Warto toaletę zainstalować tak, aby z pomieszczenia mogła korzystać jeszcze jedna osoba. Może oddzielić ją murkiem?
FUNKCJONALNOŚĆ A PRZESTRZEŃ
Zaaranżowanie niespełna 4-metrowej łazienki to trudny orzech do zgryzienia dla jej właścicieli. Najprościej do tego karkołomnego zadania zatrudnić profesjonalistę, który nie tylko zaoferuje projekt, ale też znajdzie odpowiednie elementy wyposażenia - małe sanitariaty, małe, ale pojemne szafki czy płytki w odpowiednim kolorze. Alternatywnym, choć trudniejszym sposobem, jest przejrzenie oferowanych przez producentów serii ceramiki, mebli i kabin dedykowanych do małych łazienek. Warto brać pod uwagę najbardziej kompletne kolekcje. Dobrym rozwiązaniem jest również wprowadzenie jasnych kolorów na podłodze i ścianach, które optycznie powiększą przestrzeń. Choć małe szafki mogą wydawać się marnotrawstwem pozostałej wolnej przestrzeni, to faktem jest, że im więcej nagromadzimy sprzętów, tym bardziej pomniejszymy łazienkę. Trudno będzie się w niej poruszać i sprzątać. Decydując się na „oddech", zyskujemy bardziej przestronne, przyjemniejsze i bardziej higieniczne wnętrze. Małe meble ma w ofercie większość popularnych firm, których produkty plasują się na wyższej i niższej półce cenowej. Małą pojemność szafek (np. umywalkowej o szerokości 40 cm i głębokości 37 cm) można zrekompensować, wykorzystując np. przestrzeń powyżej umywalki - wystarczy zamiast zwykłego lustra, wybrać szafkę z lustrem. Chcąc zachować równą płaszczyznę ścian, można też zastosować szafkę lustrzaną, ale wbudowaną. Pamiętajmy jednak, że wówczas stracimy kilka cennych centymetrów powierzchni łazienki.
JAK W WAGONIE
W przypadku niektórych pomieszczeń, największą ich wadą nie jest wcale rozmiar, ale kształt. Do najbardziej nieustawnych należą te w formie wagonu - bardzo długie i wąskie. Jednak taka łazienka nie musi być nieszczęściem. Jest kilka sposobów na optyczne poprawienie jej proporcji. Godny szczególnego polecenia polega na skróceniu perspektywy przez umieszczenie dużego elementu wyposażenia przy jednej z węższych ścian - może to być szafka z wygodną masywną umywalką, dopasowana wysoka szafka lub kabina prysznicowa. Jeśli w wąskiej łazience zainstalowanie umywalki zaplanowaliśmy przy dłuższej ścianie - musimy wybrać urny walkę specjalną, najlepiej taką, która lubi „być z boku". Powinna mieć minimalną głębokość (wymiar boczny do 30 cm) i możliwość za-montowania baterii na krawędzi bocznej lub na blacie szafki. Nie będzie wówczas tarasować wąskiego przejścia. Musimy też zadbać o to, by w łazience nie zabrakło miejsca na przybory toaletowe i liczyć na pojemność małych szafek z umywalkami.
Warto też poszukać funkcjonalnej szafki z lustrem, którą zawiesimy nad umywalką. Jeśli w pomieszczeniu jest mała wnęka, można ją wykorzystać nie na półki, ale na kabinę prysznicową. Jeżeli nie mamy wnęki, kabinę najlepiej urządzić na końcu łazienki, a małą (np. podwieszaną) miskę ustępową za-instalować obok umywalki. Do wnęki czy wąskiej przestrzeni trzeba wybierać kabinę (lub raczej same drzwi) wykonywane na wymiar. Zwróćmy też uwagę na sposób otwierania. Mała przestrzeń może uniemożliwić swobodne wejście do środka i stworzyć problem obijania się sprzętów o siebie. Ponieważ w przypadku wykorzystania całej wąskiej wnęki nie można zastosować drzwi przesuwanych, warto rozważyć wstawienie drzwi harmonijkowych.
DUŻA PRZESTRZEŃ I DUŻE WYMAGANIA
Wśród współczesnych projektów łazienek nie brakuje oryginalnych rozwiązań. Wiele z nich można zastosować jedynie w dużych salonach kąpielowych, które pomieszczą wszelkie luksusowe sprzęty i technologie. Na środku może pojawić się wygodna okrągła wanna, a w rogu strefa prysznicowa. W dodatku znajdzie się miejsce na dwie umywalki, praktyczną parę w.c. i bidet, a także elegancki szezlong lub leżankę. Wszystko jednak wymaga starannego przemyślenia i umiejętnego dopasowania elementów. Jeszcze trudniejsze jest zaprojektowanie spójnej przestrzeni, w której łączy się łazienka z sypialnią. To modne i efektowne rozwiązanie, ale niełatwe do zrealizowania. Tu liczy się zręczne dobranie wyposażenia do dwóch przestrzeni totalnie różniących się przeznaczeniem, i to bez szkody dla ich funkcjonalności. By plan się powiódł, konieczne będzie wprowadzenie wspólnej kolorystyki i materiałów. Pomysłu wymaga też strefa, w której biegnie nieformalny podział wnętrz - może być to niepełna ścianka działowa, szklane drzwi lub jakiś element architektoniczny. Projekt musi też uwzględniać potrzebę intymności użytkowników łazienki i wygodę (np. względną ciszę) w sypialni.
A MOŻE KOLOR?
Użycie w małej łazience mocnych barw jest dość ryzykowne. Trzeba wielkiego wyczucia i sporego okna, by nie doszło do katastrofy, czyli efektu małego, piwnicznego pomieszczenia, zamiast relaksującej, przyjemnej przestrzeni. Uwagi o kolorze dotyczą jednak przede wszystkim dużych płaszczyzn - ścian i podłogi. Niewielkie sanitariaty i meble z wesołymi akcentami można bezpiecznie zastosować w małej łazience. Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie koloru jest użycie barwnych akcesoriów, ale można też wykorzystać szafki lub sanitariaty. By kolory nie przytłaczały, warto zastanowić się nad zaakcentowaniem wnętrza jedynie barwnym ornamentem. Najłatwiej zrealizować ten pomysł, kładąc na ścianach wzorzyste płytki, ale można również postarać się znaleźć dekorowane meble lub ceramikę sanitarną.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |