Dobór koloru elewacji
Wszyscy wiemy, że wszędzie otaczają nas kolory. Jednak rzadko pamiętamy, jak dużą mają siłę oddziaływania, wpływają na nasze decyzje, powodują zaskakujące reakcje, uspokajają, czy pobudzają do działania. Kolory i ich różnorodne połączenia oddziałują na człowieka znajdującego się wśród nich. Barwy, odpowiednio dobrane mogą np. uprzyjemnić życie rodzinne i towarzyskie.
Przez poznanie zjawisk kolorystycznych można lepiej zrozumieć siebie i własne emocje - znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego są miejsca, w których czujemy się rewelacyjnie oraz takie, które czym prędzej chcemy opuścić. Dzięki tej wiedzy możemy aktywnie kształtować swoje otoczenie, zniwelować część problemów emocjonalnych i rozwinąć wrodzone predyspozycje.
Podczas wybierania koloru na elewację naszego domu jednym z najważniejszych elementów jest właściwy dobór barwy, który będzie współgrał z naszym dachem i pozostałymi elementami np. naszego ogrodu.
Dobierając kolor należy pamiętać, że jego odcień sprawia wrażenie bardziej intensywnego na dużych powierzchniach. Poza walorem danego koloru, czyli różnym stopniem jego nasycenia, na ocenę np. naszego domu wpływa też sama barwa. Na przykład kolor żółty, użyty na elewacji, spowoduje, że będzie ono sprawiało wrażenie większego niż jest autentycznie. Inną barwą odznaczającą się tą samą cechą jest zieleń. Jednak w jej przypadku siła oddziaływania jest nieco mniejsza i zależy od ilości żółtego pigmentu, zawartego w danym odcieniu. Jeśli z kolei kryje on w sobie więcej niebieskiego barwnika, to nie będzie już wywoływał takiego efektu.
Odpowiednio wykorzystując określone barwy, nie tylko można wywołać konkretne złudzenia optyczne, ale również oddziaływać na ludzi przez wzbudzanie różnych reakcji, związanych z tym, jak kolory wpływają na psychikę ludzką (bądź też w wyniku indywidualnych skojarzeń).
Co należy uwzględnić przy wyborze barwy na elewacje?
Przy wyborze koloru na elewacje należy kierować się m.in. charakterem i stylem budynku (nowy, stary, nowoczesny, zabytkowy). Nagrzewanie elewacji budynku to kolejny element, który trzeba uwzględnić przed zakupem powłoki fasadowej. Jeśli elewacje są narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych, które nagrzewając ją powodują powstawanie naprężeń termicznych, wówczas nie należy wybierać ciemnych kolorów tynków czy farb zewnętrznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania systemów ociepleń, gdyż płyty izolacji termicznej nie są w stanie odprowadzić ciepła nagromadzonego w rozgrzanej warstwie zewnętrznej, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania zarysowań w powłoce zewnętrznej. Barwy ciemne można stosować jedynie na niedużych powierzchniach i to najlepiej na mało nasłonecznionych fragmentach elewacji.
Symbolika kolorów
Generalnie w psychologii, kolory dzielimy na ciepłe, zimne i neutralne. Każda barwa w różnych kulturach posiada swoje skojarzenia, wywołuje pozytywne lub negatywne emocje.
KOLORY CIEPŁE
Żółty – to kolor pomysłów. Oznacza nadzieję i szczęście, ale też tchórzostwo (wzbudza negatywne odczucia) i nieuczciwość. Przez lata kolor ten był używany na wstążkach noszonych przez kobiety, czekające na mężczyzn wracających z wojny. Symbolizował nadzieję. W Egipcie kolor ten oznacza żałobę; średniowieczni aktorzy ubierali się w żółte szaty, aby pokazać śmierć. W Japonii żółty kolor symbolizuje odwagę. Jasny żółty stosuje się, aby wywołać wrażenie podekscytowania, także dla ożywienia szarości lub niebieskiego. Dla oddania klimatu lata, świeżości, zdrowia dobrze jest zestawić żółty z pomarańczowym. Blady odcień żółtego dobrze wygląda z ciemnymi kolorami – rozjaśnia je. Żółty i niebieski są bardzo kontrastowe, ale przyciągają uwagę.
Złoty - symbolizuje bogactwo i ekstrawagancję. Niewielkie ilości złotego dodaje się dla nadania tonu ekskluzywności, wykwintności. Jasnozłoty przykuwa uwagę, podczas gdy ciemniejsze odcienie budzą silne skojarzenia bogactwa i przepychu. Złoty dobrze komponuje się z zielonym, brązowym i pomarańczowym.
Pomarańczowy – to kolor energii, stymulujący emocje, często utożsamiany z ciepłem. Kojarzy się ze słońcem, cytrusami, witaminą C i w konsekwencji dobrym zdrowiem. Delikatniejszym odcieniem pomarańczowego jest brzoskwiniowy. Kolor ten pomaga pobudzić ludzi do myślenia lub mówienia. Pomarańczowy często jest zestawiany z innymi kolorami. Dobrze komponuje się z jasnym odcieniem niebieskiego. Natomiast ogień może wywołać kombinacja nasyconego koloru czerwonego, żółtego i pomarańczowego. Natomiast taki sam zestaw, tyle że w jaśniejszym odcieniu kojarzy się z owocową świeżością. W zestawieniu z kolorem zielonym tworzy egzotyczny klimat.
Różowy – duże ilości różu mogą wywoływać w ludziach uczucie fizycznej słabości. Często kolor różowy kojarzy się z kobiecością i delikatnością, również z miłością, ale tą uroczą i romantyczną. Różowy wprowadza czułość i nastrój zabawowy. Różowy w połączeniu z czarnym i szarym oraz z ciemniejszymi odcieniami niebieskiego nabiera odrobinę wyrafinowania.
Czerwony – to kolor pasji, wzbudza intensywne emocje, od gorącej miłości do przemocy i bogactwa. Kolor czerwony może mieć wpływ na reakcje fizjologiczne – podnosi ciśnienie i przyspiesza oddech. Symbolizuje on także władzę, przykuwa uwagę i budzi czujność. W niektórych kulturach czerwony oznacza radość, odświętność, czystość. W Chinach jest kolorem szczęścia i bogactwa oraz powodzenia. Na Wschodzie często panny młode ubierają czerwone szaty, natomiast w Południowej Afryce jest to kolor żałoby. Kolor ten wykorzystuje się dla przyciągnięcia uwagi, dla zasugerowania tempa i pewności, dynamizmu, a może nawet cienia niebezpieczeństwa. Lepsze efekty wywołują jednak małe dawki czerwieni, aniżeli jej obfitość.
Czerwony w zestawieniu z zielonym przywołuje na myśl radość okresu bożonarodzeniowego. Niebieski stanowi dla niego kontrast i gasi gorącą czerwień. Pomarańczowy i żółty dobrze harmonizują z czerwienią, pod warunkiem, że ich odcienie nie są zbyt kontrastowe. Ostrożnie należy stosować czerwień z fioletem – kombinacja tych kolorów jest elegancka, jednak może wywoływać przesadne wrażenie władzy.
Brązowy – to kolor rzetelności, symbolizuje zdrowie, niezawodność, solidność, prostotę oraz przyjaźń. Brąz i jego jaśniejsze odcienie: beż i kremowy, sprawiają, że pozostałe kolory wyglądają na głębsze i jaśniejsze. Kojarzony jest także z uczciwością i ciepłem. Kolor brązowy dodaje prestiżu. Brązowy w zestawieniu z zielonym tworzy paletę kolorów ziemi. Z głębokim fioletem, zielonym, szarym i pomarańczowo-czerwonym prezentuje się elegancko, ale konserwatywnie.
Czarny – to kolor konserwatywny, ale zarazem barwa finezji. Może przywoływać na myśl powagę, ale także seksowność, tajemniczość i wyrafinowanie. Sprawia, że inne kolory wydają się jaśniejsze. W większości krajów zachodnich czerń symbolizuje żałobę. Wśród ludzi młodych jest to często kolor buntu. W Chinach czarny jest kolorem małych chłopców. Kolor ten wywołuje wrażenie elegancji, wyrafinowania, a także cień tajemniczości.
KOLORY ZIMNE
Biały - to symbol czystości i niewinności. U niektórych osób może wywoływać bóle głowy, a zbyt dużo jasnego białego może oślepiać. Na Wschodzie biały kojarzony jest z pogrzebem i żałobą, a na Zachodzie z weselem. W zestawieniu z jasnymi lub pastelowymi odcieniami jest miękki, wiosenny i ożywia pastelową paletę. Sprawia jaśniejszymi takie kolory jak czerwony, niebieski i zielony.
Niebieski – to kolor stabilności. Sprawia, że czas wydaje się szybciej płynąć. W wielu religiach wierzy się, że niebieski pomaga w odpędzeniu złych duchów. Symbolizuje powagę i zaufanie. Zwłaszcza ciemnoniebieski kojarzony jest z inteligencją, stabilnością, jednością i konserwatyzmem. W Iranie to kolor żałoby, na zachodzie natomiast często kojarzony z miłością i spotykany przy ceremoniach ślubnych. Głęboki królewski niebieski albo lazurowy kojarzy się z bogactwem, a nawet odrobiną wyższości. Mieszanka jasnego i ciemnego niebieskiego wzbudza zaufanie i sugeruje prawdomówność. Kolor niebieski to barwa bankierów. Niebieski w zestawieniu z żółtym i różowym przywołuje wiosenną atmosferę, natomiast głęboki niebieski kojarzy się z zimną pogodą. Niebieski z szarym wygląda elegancko, dobrze komponuje się też z zielonym. Odrobinę niebieskiego stosuje się dla uspokojenia gorącej czerwieni. Niebieski w zestawieniu z żółtym gwarantuję przykucie uwagi. Ciemnoniebieski z metalicznym srebrem kojarzą się z elegancją.
Turkus - ma działanie uspokajające. Symbolizuje kobiecy urok, a wraz z lewandowym i jasnymi różami postrzegany jest jako szczególnie kobiecy. W połączeniu z białym i czarnym oddaje klimat art deco. Z pomarańczem i żółtym wprowadza świeży i sportowy klimat.
Szary - to kolor neutralności i zrównoważenia, a także konserwatywności. Może symbolizować żałobę oraz formalność. W zestawieniu z niebieskim przywołuje na myśl świat korporacyjny, mundurowy.
Srebrny – zwłaszcza metaliczny – jest żywszy niż szary, ale też chłodny. Symbolizuje nowoczesność, często bogactwo. Drobne akcenty srebrnego sugerują elegancję. Szary w zestawieniu z innymi kolorami często tworzy klimat nowoczesności.
Zielony – to barwa natury. Oznacza życie, wzrost, ożywienie, zdrowie, ale również niedojrzałość, zazdrość, brak doświadczenia. Pokój urządzony na zielono powoduje wrażenie, iż czas mija szybciej. Jest to kolor bardzo silnie kojarzony z Irlandią. Także kojarzy się z Islamem, wiosną, a wraz z czerwonym – tworzy klimat bożonarodzeniowy. Zielony oznacza równowagę, harmonię, stabilność, świeżość. Oliwkowa zieleń może kojarzyć się z wojskiem.
Zielony w zestawieniu z niebieskim kojarzy się z naturą, początkiem czegoś nowego.
KOLORY NEUTRALNE
Kolor kości słoniowej – symbolizuje czystość i miękkość. Jednocześnie jest to kolor elegancki. Dla uzyskania efektu kolorów ziemi należy zestawić go z brzoskwiniowym, jasnym odcieniem „trawiastego” zielonego lub jasnobrązowym. Stosowany jest również dla rozjaśnienia innych kolorów.
Beż – może być postrzegany jako kolor nudny, zwłaszcza jeśli występuje bez innych kolorów. Beżu używa się do zapewnienia uspakajającego i relaksującego tła. W zestawieniu z różowym i żółtym beż może przyjmować ich odcienie. Z zielonym, brązowym i pomarańczowym beż tworzy paletę kolorów ziemi.
Fiolet – to kolor królewski. Utożsamiany z duchowością i szlachetnością. Fiolet może wzmagać wyobraźnię i kreatywność. W Tajlandii to kolor żałoby dla wdów. Głęboki fiolet sugeruje bogactwo, natomiast jego jasny odcień romantyzm, delikatność, subtelność. W zestawieniu z brązem i beżem kojarzony z kolorami ziemi i nutką tajemniczości. Natomiast w połączeniu z zielenią może tworzyć radosną atmosferę. Fiolet i różowy są wyjątkowo kobiecym zestawem.
Lawendowy to odcień fioletu, który sprawia wrażenie czegoś specjalnego i jest kojarzony z elegancją. Symbolizuje kobiecość, sugeruje coś unikalnego. Może wywołać nutkę romantyzmu i nostalgii. Bardzo kobieco prezentuje się z różem, z zielonym tworzy radosny klimat. Paletę ziemi stworzymy zestawiając lawendowy z beżem i brązami.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |