Rozwiązania inteligetne
Idea multiroom – nagłośnienie do domu
Zanim w naszych domach i mieszkaniach zagościło centralne ogrzewanie, każde pomieszczenie musiało być niezależnie ogrzewane . Dzisiaj brzmi to jak średniowieczna historia, jednak jeśli się zastanowimy to dojdziemy do wniosku, że nasze domy w których żyjemy są na podobnym poziomie zaawansowania jeśli weźmiemy pod uwagę sposób słuchania muzyki. Tak jak kiedyś każde pomieszczenie ogrzewaliśmy osobnym kominkiem, tak obecnie większość z nas puszcza muzykę z osobnych, niezależnych systemów znajdujących się w domu. A warto dodać, że żyjemy w czasach kiedy muzyka towarzyszy nam niemal na co dzień. Nagłośnienie domu, słuchanie muzyki w całym domu, we wszystkich bądź wybranych pokojach może być równie proste jak centralne ogrzewania…
Obecnie, jeśli najdzie nas ochota posłuchać muzyki w gabinecie – włączamy sobie radio lub sprzęt audio znajdujący się… w gabinecie. Aby posłuchać w salonie muzyki z płyt CD, musimy skorzystać z systemu HI-FI tam się znajdującego. Jeśli chcemy obudzić się w sypialni przy rytmach naszej ulubionej audycji radiowej, niezbędne jest kolejne urządzenie w sypialni. Identyczna sytuacja w przypadku słuchania muzyki na patio, czy w ogrodzie zimowym. Najlepsze co możemy zrobić, to przenieść radio do innego pomieszczenia w którym mamy chęć obecnie przebywać lub przesunąć głośniki i ukierunkować je na nowe miejsce. Czy to nie jest dziwne?
To nie wszystko, skupiamy się jedynie na warstwie użytkowej. Pomyślmy jednak również o wystroju wnętrz. Przypomnij sobie jak wyglądał Twój nowo wyremontowany dom zanim nie zagościły w nim urządzenia RTV? Ile było rozmów z małżonką / małżonkiem dotyczących wielkości i wyglądu urządzeń. Miejsca, które byliście gotowi na nie przeznaczyć. Nie mówiąc o stercie płyt CD i DVD, która powiększała się z roku na rok. Oddawaliście część pomieszczenia, po to aby móc „wstawić” sprzęt audio. A wszystkie te wyrzeczenia tylko po to, aby móc posłuchać swojej ulubionej muzyki w swoim własnym domu. Czyż to nie jest szaleństwo?
Rozwiązaniem i odpowiedzią na wiele problemów może być nagłośnienie domowe – system i nazwie multiroom. To rozwiązanie powstało na rynku amerykańskim i zostało stworzone z myślą, aby móc się cieszyć muzyką w domu, usuwając z pola widzenia całe sterty niepotrzebnych urządzeń, które psują wygląd pomieszczeń i zabierają przestrzeń. Zamiast niezależnych kompletów nagłośnienia, wymyślono rozwiązanie polegające na jednostce centralnej (jak piec w systemie ogrzewania), która w miejscu zwykle niewidocznym dla domowników, dostarcza muzykę do każdego z wybranych pomieszczeń. Urządzenie jest połączone z każdym pomieszczeniem w którym zechcemy słuchać muzyki.
Muzyka w domu jest czymś naturalnym, dlaczego więc nie wykorzystać głośniki sufitowe i sprawić, że nagłośnienie do domu stanie się schludne i eleganckie.
Przy udziale centralnego nagłośnienia domu lub apartamentu możesz doświadczyć swobody i prostoty korzystania z systemu audio, tak jakby znajdował się w pomieszczeniu ( podczas gdy go w nim nie ma). Z instalacją multi-room pokochasz system audio bez przymusu obcowania z nim na co dzień.
Multiroom audio to kompleksowe rozwiązanie dla wielu pomieszczeń w obrębie jednego budynku. Dzięki tego typu instalacji każdy pokój staje się odrębną strefą dźwięku.
Funkcjonalność
Od strony technicznej główna idea multiroom sprowadza się do jednostki centralnej, kontrolera który zarządza muzyką w całym obiekcie. Kontroler przekazuje dźwięk z urządzeń źródłowych takich jak np. serwer muzyczny, odtwarzacz CD / DVD, tunery radiowe i telewizyjne, do poszczególnych pomieszczeń. W pomieszczeniach zwykle montuje się klawiatury (panele naścienne) na ścianach, za pomocą których użytkownicy mogą wybrać muzykę oraz parametry słuchania (głośność).
W typowych instalacjach służących do nagłośnienia domu spotykamy serwery muzyczne, które są bezpośrednio podłączone do jednostki głównej. Takie urządzenia są w stanie pomieścić nawet kilka tysięcy płyt CD na pamięci wewnętrznego dysku. Domownicy w dowolnej chwili mogą podejść do klawiatury i za pomocą menu wybrać utwór, album, bądź artystę którego mają w danej chwili posłuchać. Bardziej zaawansowane serwery muzyczne mają możliwość streamowania muzyki poprzez sieć domową. Oznacza to, że urządzenie znajdujące się obok jednostki głównej, przegląda i odczytuje muzykę znajdującą się w różnych miejscach (lub jednym, centralnym np. NAS) i udostępnią ją poszczególnym strefom. Zaawansowane serwery muzyczne lub kontrolery audio umożliwiają jednoczesne wysyłanie kilku niezależnych ścieżek audio do kilku odrębnych stref (pomieszczeń). Można to porównać do tunera telewizji kablowej, który jednocześnie pozwala podłączyć do siebie kilka telewizorów, umożliwiając tym samym jednoczesne oglądanie kilku niezależnych kanałów TV. Dzięki serwerom muzycznym, ulubione utwory i albumy domownicy mogą słuchać niezależnie w różnych pomieszczeniach. Mama odpoczywa w salonie przy relaksującej muzyce ulubionego artysty, mąż w gabinecie słucha muzyki klasycznej, zaś dzieci w swoich pokojach słuchają muzyki POP i Rock.
Klawiatura naścienna jest jednym z najbardziej typowych, lecz nie jednych sterowników, sposobów za pomocą których możemy obsługiwać system multiroom. Zwykle producenci umożliwiają również zdalne sterowanie za pomocą pilotów systemowych, bądź przenośnych tabletów i smartfonów. Należy jedynie zainstalować dedykowaną aplikację na naszym telefonie, odpowiednio skonfigurować program, a następnie cieszyć się dobrodziejstwem systemu centralnego nagłośnienia.
O multioom możemy powiedzieć w skrócie że przedstawia ideę „muzyka w domu”. To kompleksowe nagłośnienie domu, które daje możliwość wyboru dowolnego źródła dźwięku (radio, muzyka z plików cyfrowych, telewizja) i przesłania go do pomieszczeń za pomocą zwykle ukrytych, dyskretnych głośników. Nierzucające się w oczy po wejściu do pomieszczenia głośniki sufitowe lub głośniki zamontowane w ścianie są bardzo praktycznym i efektywnym rozwiązaniem. Nie tylko są to niewidoczne głośniki, ale przede wszystkim nie zabierają niepotrzebnie miejsca. Także pomimo, dość skomplikowanego i zaawansowanego rozwiązania polegającego na nagłośnieniu domu, wcale nie oznacza to plątaniny kabli i urządzeń na widoku.
Jeśli więc szukamy nagłośnienie do domu, które byłoby proste w obsłudze jak i ładnie zaaranżowane w domowych wnętrzach – multiroom jest prawdopodobnie najlepszą opcją. Przy czym tego typu systemy muzyczne do domu sprawdzają się zwykle kiedy chcemy nagłośnić więcej niż 4 pomieszczenia. Łatwiej wtedy dobrać optymalny system nagłośnienia.
Elementy systemu nagłośnienia do domu
– Kontroler – jednostka centralna (główne serce systemu) rozdzielająca sygnały do poszczególnych stref.
Kontroler jest pośrednikiem pomiędzy źródłami dźwięku, czyli urządzeniami które przekazują dźwięk, a pomieszczeniami (strefami). Centralne nagłośnienie domu pozwala na sprawną komunikację pomiędzy strefami (pomieszczeniami) za pomocą 1 kontrolera.
– Źródło dźwięku (źródła dźwięku).
Źródło dźwięku to urządzenie, które dostarcza nam sygnał audio. Może to być serwer muzyczny, odtwarzacz CD, odtwarzacz DVD, tuner telewizji
– Głośniki znajdujące się w strefach audio (pomieszczeniach, które nagłaśniamy)
Najczęściej są to niewidoczne głośniki sufitowe zamontowane w sufitach podwieszonych, głośniki montowane w ścianie, głośniki naścienne – montowane na ścianie, bądź też niewielkie głośniki stawiane na półkach czy komodach.
– Sterowniki za pomocą których obsługujemy system
Mogą to być kontrolery naścienne, klawiatury z przyciskami bądź z wyświetlaczem – za pomocą których obsługujemy system nagłośnienia domowego. Sterowniki mogą być zamontowane na stałe, bądź mobilne. Obsługa muzyki może równie dobrze odbywać się z poziomu pilota, tabletu czy też smartfona.
– Okablowanie.
Bez odpowiedniej infrastruktury nie da się mówić o sprawnym działaniu. Niezbędne jest okablowanie łączące jednostkę centralną z głośnikami oraz klawiaturami w poszczególnych strefach.
W budownictwie, w którym nie ma już możliwości ułożenia specjalnego okablowania istnieje możliwość zastosowania bezprzewodowego multiroom. Takim rozwiązaniem jest system multiroom, system który jest pozbawiony jednostki centralnej i jest przedstawicielem innego podejścia do tematu, niż tradycyjne systemy.
Możliwości multiroom
Jakie są możliwości systemów multiroom? Nowoczesne systemy nagłośnienia do domu to przede wszystkim:
- możliwość ukrycia wszystkich komponentów służących do nagłośnienia domu
- wybór muzyki z dowolnego miejsca w domu za pomocą pilota, telefonu, tabletu, klawiatury ściennej lub panelu dotykowego;
- możliwość słuchania różnych źródeł dźwięku w różnych pomieszczeniach: np. różnych stacji radiowych, lub radia w jednym pokoju podczas gdy w łazience odtwarzana jest muzyka z płyty CD. W każdym pomieszczeniu głośność jest regulowana niezależnie;
- gromadzenie ulubionej muzyki na serwerach muzycznych mogących pomieścić kilka tysięcy płyt. Serwery mają możliwość połączenia z internetem – w ten sposób możemy automatycznie pobrać informacje o płycie (nazwy utworów, obraz okładki);
- komunikacja zwrotna ze źródłem – możemy oglądać jaka stacja radiowa jest aktualnie odtwarzana, jaki utwór, lub nawet wyświetlić okładkę płyty;
- integracja z innymi systemami: zarządzającymi ogrzewaniem, roletami, monitoringiem;
Za pomocą jednego systemu sterowania, który umożliwia obsługę rolet, czy też oświetlenia możemy równie dobrze sterować muzyką, obsługiwaną przez zupełnie inny – niezależny system.
Muzyka w domu towarzyszy nam na co dzień. Warto zatem aby dźwięk był nie tylko dobrej jakości, dostępny na wyciągniecie pilota, ale również pozostawał całkowicie niewidoczny dla nas i dla naszych gości.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |