CCTV – określenie stosowane w odniesieniu do telewizji przemysłowej
CCTV (ang. closed-circuit television) to określenie telewizji przemysłowej, która ma za zadanie przekazywania obrazu w obrębie monitorowanych przestrzeni. Celem jest zabezpieczenie mienia, osób. Obraz kierowany jest do centrum, osoby ściśle odpowiedzialnej za nadzór. CCTV jest obecnie powszechnym systemem, stosowanym Systemy w budynkach komercyjnych,hipermarketach, firmach, na ulicach miast. Również coraz częściej jest wykorzystywany do monitorowania prywatnych posesji. Specyfikacja sprzętu pozwala na prace niemal w każdych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy.
Cele instalacji CCTV mogą być różne, jednak podstawowymi są bezpieczeństwo. Dotyczy to w szczególności tych obiektów, w których przechowywane są cenne zasoby, materialne jak i nie materialne, oraz tam gdzie konieczne staje się wymuszenie określonych zachowań pracowników. Również coraz więcej mniejszych przedsiębiorstw inwestuje w tego typu zabezpieczenia przekonując się, że inwestycja zwraca się wielokrotnie w bardzo krótkim czasie.
Klienci indywidualni pragną zapewnić bezpieczeństwo domu. Wyjazdy do pracy, podróże służbowe nie stanowią już pozbawienia domu bez opieki. Telewizja CCTV oraz powiązanie jej z odpowiednim systemem alarmowym pozwalają na monitorowanie budynku przez policję, wynajęte firmy zewnętrzne czy samodzielnie poprzez Internet nawet z odległości kilku tysięcy mil.
Podstawowe wyposażenie monitoringu to:
Kamera cctv czyli optyka za pośrednictwem której przekazywany jest obraz. Dobór odpowiedniej pozwala uzyskać obraz bardzo dobrej jakości obiektów bliskich, dalekich w różnych warunkach (dzień, noc). Ważne jest indywidualne dobranie kamery do monitorowanej przestrzeni. Oprócz obiektywu każda kamera wykorzystywana w telewizji dozorowej posiadać musi wbudowany przetwornik obrazu. Przetwornik taki przetwarza obraz obiektu na sygnał elektryczny. Jakość wykonania przetwornika i technologia w jakiej pracuje jest podstawą do osiągnięcia dobrej jakości obrazu.
Rejestrator obrazu zarządza kamerą, kamerami. Jest to odpowiednio zaprogramowana jednostka. Możemy ustawić harmonogram nagrywania (np. rejestrowanie w określonych godzinach, w momencie wykrycia ruchu przez kamerę w monitorowanym obszarze lub non stop 24h/dobę), jakość zapisywanego obrazu, definiujemy różnego rodzaju zdarzenia alarmowe, ustalamy dostęp do podglądu materiału na żywo, on-line, eksportu materiałów archiwalnych, stref martwych monitoringu i wielu innych. Rejestrator może obsługiwać wiele kamer z różnymi ustawieniami w zakresie ich obsługi.
Zasilanie awaryjne to sprzęt którego celem jest zapewnienie ciągłości energii. Dla podniesienia bezpieczeństwa całego systemu często stosuje się tylko ten rodzaj zasilania, co uniemożliwia odzięcie od źródeł zewnętrznych.
CCTV w nocy. Rozwiązaniem są tak zwane kamery dualne dzienno-nocne, które potrafia rejestrować obraz w nocy. Kamery takie możemy podzielić na dwa rodzaje:
Z promiennikami IR czyli z diodami świecącymi światłem podczerwonym niewidzialnym dla ludzkiego oka, a jednocześnie doskonale oświetlającym monitorowany obiekt. Kamera taka potrafi oświetlić oddalony nawet o 100m obiekt będc praktyznie niewidoczną dla intruza. W nocy kamery dualne pracują w trybie monochromatycznym rejestrując obraz w odcieniach szarości.
Bez promienników IR czyli nie posiadające własnego źródła oświetlania. Kamery takie posiadają z reguły bardzo czułą matrycę rzędu tysięcznych części Lux-a i bardzo dobrze radzą sobie z rejestrowaniem obrazu w półmroku. Jednak w całkowitej ciemności nie są w stanie pracować - potrzebują choćby niewielkiego doświetlenia z niezależnego źródła (lampa, reflektor, itp.). Kamery dualne samoczynnie przełączają się w tryb nocny, w momencie wykrycia zbyt małego natężenia światła (tzn. gdy w pokoju zgasimy światło, kamera automatycznie przełączy się w tryb nocny i będzie rejestrować obraz monochromatyczny).
Wybór rodzaju kamery często jest podyktowany warunkami technicznymi monitorowanego obiektu (np. nie możemy użyć kamery z promiennikiem IR do monitorowania obiektu znajdującego się za szybą - np. za oknem - gdyż światło podczerwone odbija się od szyby tak samo jak światło zwykłe i zaślepi obiektyw kamery).
Dobór kamer każdorazowo wymaga oględzin miejsca i przeanalizowania sytuacji jakie mogą przeszkodzić w poprawnej rejestracji obrazu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |