Lokalizacja inwestycji
Wybór najlepszej działki to wybór miedzy naszymi oczekiwaniami a możliwościami finansowymi. Działki położone w najbardziej atrakcyjnych miejscach potrafią kosztować wiele, choć ten koszt raczej należy traktować jako inwestycje, która z czasem może się zwrócić.
Im działka będzie położona bliżej centrum, rogatek miasta, wygodnych połączeń komunikacyjnych, infrastruktury (sklepów, przedszkoli, szkół, przychodni, szpitali i innych punktów usługowych), bezpośredniego sąsiedztwa (parków, terenów rekreacyjnych) tym koszt będzie wyższy. Z kolei nie będziemy ponosić kosztów dojazdu, czas poświecony na załatwianie różnych spraw będzie krótszy, bardziej efektywnie wykorzystany.
Na koszt działki może również wpływać usytuowanie geograficzne, na jakim terenie się znajduje, czy rosną na niej drzewa i jaka jest jej wielkość. Działki znajdujące się na wniesieniach mogą generować dodatkowe koszty. Mogą pojawić się problemy z zimowym dojazdem, a rosnące drzewa mogą mieć wpływ na możliwość usytuowania domu. Może okazać się, ze nie otrzymamy zgodę na wycięcie kłopotliwego drzewostanu.
Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić kilka istotnych kwestii w lokalnych planach zagospodarowania przestrzennego. Czy działka przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną, jakie są w najbliższych latach planowane inwestycje w jej sąsiedztwie, jaki jest jej dokładny metraż i jakie wymogi będą stawiane przed inwestorem chcącym na niej wybudować dom. Jeżeli działka nie jest uzbrojona będzie o wiele tańsza. Trzeba więc także sprawdzić możliwość doprowadzenia poszczególnych mediów oraz oszacować koszt takich prac. Może się bowiem okazać, że nie będziemy na przykład mieli możliwości korzystania z gazu lub innego medium. Mając na uwadze bezpieczeństwo inwestycji należy zapoznać się z jej stanem prawnym. W księdze wieczystej zapisane będą informacje nie tylko o jej właścicielu, ale także o ewentualnych roszczeniach osób trzecich, ciążącej na niej hipotece.
Warto przyjrzeć się również innym kryteriom. Nie tylko wielkość działki ma znaczenie, ale także jej kształt. Warto pamiętać, że projekt domu dopasowujemy do działki nie na odwrót. Choćby ze względu na wymogi prawa budowlanego, które stanowi, że minimalna odległość lica domu od granicy działki musi wynosić cztery metry. Budując za duży dom na za małej działce – nawet spełniając wszystkie wymogi prawne – możemy znacznie obniżyć swój komfort. Stracimy poczucie przestrzeni, swobody, intymności. Im mniejsza działka tym większe „ryzyko” konieczności adaptacji gotowego projektu do istniejących warunków, bądź stworzenia projektu od podstaw.
Najbardziej optymalnymi kształtami są kształty regularne, prostokąt i kwadrat. Inne kształty zwłaszcza nieregularne rodzą problemy projektowo-wykonawcze, również wpływają na to jak czujemy się w otaczającej nas przestrzeni. Jeśli zależy nam na tym by dom stał po jej środku zdecydowanie powinniśmy wybrać działkę kwadratową, która jest najbardziej „elastyczna” – w najmniejszym stopniu narzuca ograniczenia na inwestora. Najbardziej problematyczna będzie działka wąska o szerokości nie przekraczającej dwudziestu metrów. Warto także zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu – najlepiej wybrać parcelę płaską – oraz warunki geologiczne. Rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych może albo zupełnie przeszkodzić w budowie wymarzonego domu, albo wymusi daleko idące ustępstwa, bądź będzie generować dodatkowe koszty. Oczywiście płaska działka jest najłatwiejsza dla zaadaptowania, co nie znaczy że bogate ukształtowanie jest wadą. Dla wielu osób będzie ono zaletą, w które można w efektowny sposób wkomponować bryłę budynku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |