Jakie są możliwości ustawienia systemu PV?
W tym felietonie pogłębimy ciekawostki związane z systemami fotowoltaicznymi, gdyż lato to czas wzmożonego zainteresowania wytwarzaniem energii za pomocą systemu PV. Śledząc nasz blog, zapewne już wiesz doskonale, że fotowoltaika mimo sporych kosztów instalacyjnych jest inwestycją opłacalną, ponadto może stanowić źródło dochodu, umożliwiając odsprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej po atrakcyjnych stawkach określonych w ustawie. Zastanawiałeś się jakie są możliwości rozmieszczenia instalacji fotowoltaicznych? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!
Wokół zagadnień związanych z systemami PV można napotkać twierdzenie, że rozmiar systemu PV wpływa na jego efektywność i teza ta jest prawdziwa, bowiem im więcej paneli fotowoltaicznych zostanie zainstalowanych tym zwiększa się ich efektywność. Na indeks efektywności mają wpływ następujące czynniki:
Miejsce instalacji oraz kąt nachylenia – powinniśmy zwracać uwagę na to, by powierzchnia na której dokonujemy instalacji była nachylona pod kątem 15 stopni z uwagi na proces samooczyszczania paneli. Następnie koniecznie trzeba zadbać o stworzenie odpowiedniej przestrzeni wolnej od przeszkód, mogących zakłócić działanie systemu. Do grupy tych czynników zalicza się w szczególności drzewa, okna czy kominy itp. Ponadto podczas wstępnego wyboru lokalizacji, należy uwzględnić elementy zewnętrzne tj. chociażby rozdzielnie elektroenergetyczne etc.
Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę jest kwestia montowania na powierzchni pochyłej, jak i płaskiej. W przypadku powierzchni pochyłej, dzięki montowaniu pod kątem nachylenia co najmniej 15 stopni do poziomu, nie zachodzi zjawisko zaciemnienia – a co za tym idzie – można wykorzystać 100% dostępnej powierzchni instalacyjnej.
W przypadku gruntów i dachów płaskich, gdy kąt nachylenia jest niewystarczający (mniejszy niżeli 15 stopni), wówczas należy zastosować konstrukcje wsporcze, umożliwiające zmianę uwarunkowań pod kątem nachylenia względem poziomu. Warto ponadto dokonać obliczeń w kontekście wiatru, bowiem należy wziąć pod uwagę, iż panele fotowoltaiczne na wietrze mogą zachowywać się, jak żagiel. Bardzo ważnym argumentem dla tego typu instalacji jest konieczność oddalenia względem siebie poszczególnych rzędów paneli, celem pozbycia się efektu zaciemnienia, który w przypadku powierzchni płaskiej w większości przypadków występuje.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |