Systemy kominowe
Ważnym elementem każdego dachu jest komin. Ze względu na przeznaczenie, kominy można podzielić na dymowe oraz wentylacyjne. Wraz z ewolucją pokryć dachowych postępuje również ewolucja w systemach kominowych. W przypadku kominów wentylacyjnych zmiany te nie są zbyt duże, gdyż nie wymagają one szczególnych obostrzeń z uwagi na neutralne oddziaływanie na elementy dachu. Jednym z udogodnień w tego typu kominach jest stosowanie jednowarstwowych, prefabrykowanych modułów montażowych, które skracają proces budowy komina. W przypadku kominów dymowych wraz z szerszym wprowadzeniem gazu i oleju opałowego zaczęło dochodzić do coraz częstszych szkód kominowych. Niskie temperatury spalin, ich nieznaczny masowy strumień i związany z tym agresywny kondensat oraz kwas doprowadzały do zawilgocenia i zanieczyszczenia kominów smołą. Komin dymowy nie jest obecnie jedynie prostym elementem murowanym z pełnej cegły, rapowanym wewnątrz oraz tynkowanym na zewnątrz. Jest to natomiast wielowarstwowa konstrukcja spełniająca kilka istotnych funkcji polegających na:
- utrzymaniu szczelności instalacji;
- zapewnieniu właściwej izolacji cieplnej;
- bezpieczeństwie dla pozostałych elementów dachu;
- estetyczny wygląd przy zachowaniu pożądanej sztywności.
Dla zapewnienia długookresowego bezpieczeństwa eksploatacji kominy powinny być:
- przystosowane do wszelkiego rodzaju paliw,
- kwasoodporne,
- odporne na wysoką temperaturę,
- niewrażliwe na wilgoć.
Obróbki kominowe
Obróbki kominowe należą do jednych z najtrudniejszych w wykonaniu. Wynika to z faktu połączenia materiału stałego jakim jest komin z konstrukcją dachu, która ze względów technicznych oraz atmosferycznych ulega odkształcaniu. Wymaga to zastosowania techniki obróbki pozwalającej na swobodną pracę elementów, bez ryzyka zaistnienia nieszczelności. Obróbki kominowe wykonuje się najczęściej z blach stalowych ocynkowano-powlekanych i metali szlachetnych takich jak: aluminium, miedź, cynk, tytan-cynk, ołów. Uzupełnieniem dla wykorzystywanych w tym celu blach są taśmy bitumiczne z klejem. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego stosuje się inny profil blacharski. W górnej i bocznych częściach komina blacha jest umieszczana na zakładkę pod pokryciem dachu. Dodatkowo, boczne krawędzie obróbki muszą poprzez odpowiednie wyprofilowanie, zabezpieczać dach przed podpływaniem wody pod pokrycie. Dolna część obróbki jest wyłożona na pokrycie dachowe.
Wejście obróbki w komin wymaga wykonania nacięcia w które wprowadzany jest profil blachy. Następnie, powstały w ten sposób rowek z umieszczonym profilem uszczelnia się silikonem dekarskim, odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Obróbka komina jest skomplikowanym procesem, który wymaga specjalistycznego szkolenia. Nie jest możliwe precyzyjne opisanie wszystkich czynności bez praktycznej demonstracji.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |