Ile waży dach
Jaki jest ciężar różnych pokryć dachowych i jak wpływa on na konstrukcję dachu
W naszym poradniku dachowym wielokrotnie pisaliśmy o doborze więźby względem ciężaru pokrycia dachowego. Wiesz jednak ile naprawdę waży pokrycie dachowe?Przy projekcie dachu najważniejszym czynnikiem decydującym o ostatecznej formie dachu jest rodzaj pokrycia oraz jego ciężar. Pokrycia dachowe dzieli się zazwyczaj na ciężkie i lekkie. Do tej pierwszej grupy należą wszelkiego rodzaju dachówki ceramiczne, cementowe, strzechy, płytki kamienne, a w niektórych przypadkach także gont drewniany. Do pokryć lekkich należą zaś pokrycia z blachy, blachodachówki, gontu bitumicznego i papy. Jednak osobom, które na co dzień nie mają styczności z tematyką pokryć dachowych trudno ocenić jak duże obciążenie dla więźby może stanowić dany rodzaj pokrycia dachowego, a to właśnie on w znacznej mierze decyduje o kształcie i budowie naszego dachu. Często wydaje nam się również, że lżejsze pokrycie to także pokrycie tańsze i łatwiejsze w montażu. Pamiętajmy jednak, że ta zasada nie zawsze się sprawdza.
Im większy ciężar, tym większe obciążenie?
Analizując ciężar pokrycia dachowego bierze się pod uwagę ciężar 1 m2. Najlżejsze pokrycia dachowe ważą kilka kilogramów na m2, natomiast te najcięższe mają ciężar nawet kilkudziesięciu kilogramów. Nie oznacza to jednak, że kilkudziesięciokrotnie cięższe pokrycie to także kilkudziesięciokrotnie większe obciążenie. Mają na nie wpływ także inne czynniki. Wśród nich bardzo duże znaczenie mają tzw. obciążenia zmienne, czyli takie, które wynikają z warunków atmosferycznych w danej strefie klimatycznej. W Polsce do takich czynników zalicza się podmuchy wiatru oraz opady atmosferyczne, które zacznie zwiększają ciężar pokrycia (np. zalegający na dachu śnieg). Do obciążeń zaliczyć należy także ciężar własny konstrukcji a także materiały użyte do wykończenia i uszczelnienia dachu, jak choćby warstwy izolacyjne. W rezultacie okazuje się, że samo pokrycie dachowe to jedynie 25-30% ciężaru dachu, ale to właśnie ono warunkuje zarówno rodzaj konstrukcji dachu, materiały wykończeniowe, jak i rodzaj warstwy izolacyjnej.
Ciężar pokrycia
Na wagę pokrycia dachowego wpływa nie tylko materiał, z jakiego zostało ono wykonane, ale także jego grubość, rodzaj impregnacji (blachodachówka z posypką jest cięższa niż zwykła blachodachówka), czy też ilość ułożonych warstw pokrycia (warstwowo układa się np. ceramiczne karpiówki). Biorąc pod uwagę te elementy, waga poszczególnych pokryć mieści się w wyznaczonych granicach (na 1 m2):
Pokrycia lekkie
- blacha płaska – od 3 do 15 kg
- blachodachówka – od 3 do 7 kg
- blachodachówka z posypką – od 6 do 13 kg
- gont bitumiczny – od 7 do 15 kg
- płyty faliste – od 9 do 13 kg
- płyty faliste włókno-cementowe – od 12 – do 15 kg
- płytki włókno-cementowe – od 13 do 20 kg
- gont drewniany – od 15 do 35 kg
Pokrycia ciężkie
- wiór drewniany – ok. 20 kg
- łupek kamienny – od 25 do 50 kg
- dachówka cementowa – od 40 do 55 kg
- dachówka ceramiczna – od 40 do 75 kg
- trzcina (strzecha) – od 50 do 75 kg
Konstrukcja dachu
Każdy rodzaj pokrycia stanowi ostatnią, zewnętrzną warstwę dachu. Pod nią zawsze znajduje się dodatkowa warstwa, która zapewnia szczelność dachu oraz jego odpowiednią wentylację. Jest to krycie wstępne, które układa się na krokwiach. W zależności od rodzaju pokrycia stosuje się tzw. poszycie sztywne, które wykonane jest z przylegających do siebie desek lub płyt OSB, na które układa się papę albo folię wstępnego krycia. Stosuje się także tzw. ruszty wykonane z łat i kontrłat ułożonych prostopadle oraz równolegle do krokwi. Jakie są różnice między obiema konstrukcjami? Sztywne poszycie jest cięższe (od 10 do nawet 20 kg na m2), dlatego też stosuje się je pod lekkie pokrycia np. blachodachówkę czy gont bitumiczny. Na rusztach z łat i kontrłat układa się natomiast cięższe pokrycia np. z dachówek ceramicznych (waga takiego rusztu to kilka kilogramów na m2). Tym samym równoważy się ciężar całego pokrycia, który naciska na konstrukcję dachu.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |