Poszycia dachowe
Podejmując decyzje o budowie domu przychodzi czas na jego zaprojektowanie oraz realizację inwestycji. Projektujemy miedzy innymi dach. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, od dachów prostych po bardzo urozmaicone, od dachów płaskich po strome. Równie duży wybór jest w zakresie technologii wykonania, użytych materiałów. Ważna jest również jakość wykonania, to ona decyduje czy Nasz dach będzie spełniał swoje funkcje przez kolejne lata użytkowania.
Do podstawowych funkcji dachu możemy zaliczyć:
- ochrona przed warunkami pogodowymi (temperatura, wilgoć, itp.),
- estetyczna nadająca bryle budynku oczekiwanego wyglądu,
- funkcjonalna w przypadku dachów płaskich na których może być posadowiony „deck”, adaptacja poddasza,
- funkcjonalna w przypadku montażu instalacji energooszczędnych (solary, itp.).
Kształt dachu powinien uwzględniać Nasze potrzeby w przypadku adaptacji poddasza czy samego dachu (deck, inne wyposażenie). Decyduje on również o ostatecznym koszcie wykonania, sposobie pokrycia, późniejszych zabiegach konserwacyjnych.
Przed wyborem kształtu dachu warto uwzględnić również warunki atmosferyczne panujące w ciągu roku w danym regionie (ilość opadów, występowanie wiatrów, zaleganie pokrywy śnieżnej, itp.). Występowanie silnych opadów powinno skłonić do wykonania bardziej stromego dachu, z większymi okapami. Dzięki temu zabezpieczymy ściany budynku przed zamakaniem. Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku silnych wiatrów, które wystawiają dach na znaczne obciążenia (wybieramy dach płaski). Projektowany dach powinien również posiadać zdolność samooczyszczenia się. Ta funkcja najłatwiej jest spełniona przy pochyleniu powyżej 45° i jednoczesnym gładkim i równym pokryciu. Wszelkie załamania połaci dachowej tworzą miejsca zalegania śniegu, a co za tym idzie możliwość przenikania topniejącego śniegu pod poszycie dachu.
Kolejna istotna kwestia jest materiał na dach. Możemy skorzystać z elementów zakupionych i łączonych na placu budowy lub druga tańsza i szybsza w montażu możliwość to skorzystanie z więźby prefabrykowanej. Wykonuje się ją w zakładzie produkcyjnym i składa na placu budowy. Tak wykonane elementy charakteryzują się dużą dokładnością wykonania i łatwością precyzyjnego łączenia.
Surowcem na więźby dachowe są najczęściej materiały sosnowe, świerkowe lub jodłowe. Ich jakość powinna być jak najwyższa. Wilgotności w zakresie 15-20 % klasa K 27 bez jakichkolwiek oznak uszkodzeń. Okres sezonowania to okres minimum sześciu miesięcy. Ponadto drewno powinno być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem grzybów, pleśni, szkodników a w przypadku domów drewnianych i szkieletowych także przed działaniem ognia.
Jeśli planujemy adaptacje poddasza warto o tym również pomyśleć na etapie projektowym. W tym celu uwzględniamy konieczne wymiary na odpowiednia izolację termiczną oraz wmontowujemy w poszycie dachu okna, świetliki mające na celu doświetlenie poddasza. Późniejsze prace tego typu są możliwe aczkolwiek wiążą się z większymi kosztami oraz problemami w zakresie montażu (często wykonywane samodzielnie prowadza do niewłaściwego ich wykonania).
Poszycie dachu to kolejny wybór, którego dokonujemy. Do najpopularniejszych materiałów pokryciowych dachów spadzistych należą obecnie gonty papowe, blachodachówki oraz dachówki ceramiczne i cementowe. Każdy z nich wiąże się z inną technologią wykonania, okresem użytkowania, trwałością, kosztami, odpornością czy uzyskanym efektem wizualnym.
Warto również zadbać o właściwą wentylację dachu, która zapewni skuteczny przepływ powietrza oraz właściwe odprowadzanie nagromadzonej wilgoci. Brak wentylacji może prowadzić do niewłaściwego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń a nawet przyśpieszyć konieczność renowacji dachu.
Powyższe informacje wskazują na złożoność problematyki budowy dachu. Dlatego warto przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji zasięgnąć informacji u osób posiadających odpowiednie doświadczenie oraz zdecydować się na profesjonalnych wykonawców.
Poszczególne watki tematyczne postaramy się omówić szczegółowo na łamach portalu Grupa Media Informacyjne. Zapraszamy do aktywnego udziału w tym przecięwzięciu producentów, handlowców, wykonawców, inwestorów.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |