Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - PORADNIK BUDOWLANY
   
COUNTRY:
         
 
 

 
 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
Poradnik budowlany - poszycia dachowe
     

Konstrukcja dachu oraz poszycie to jeden z ważniejszych elementów budynku. Współczesne trendy to z jednej strony designe a z drugiej innowacyjne rozwiązania.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
 

Termoizolacja dachów

Ocieplanie poddasza – metody tradycyjne czy innowacyjne?

Każde poddasze powinno być ocieplone — nie tylko dlatego, żeby nie marzły przebywające na nim osoby. Owszem, w urządzonej na poddaszu sypialni czy pokoju dziecięcym powinno być przytulnie i ciepło, ale oprócz komfortu ważne są też kwestie finansowe. Straty ciepła uciekającego przez dach sięgają nawet 25 procent wszystkich strat ciepła w budynku. Dobre ocieplenie jest więc szansą na obniżenie rachunków na ogrzewanie.

Nieocieplone poddasze nie tylko wypuszcza ciepło, ale też wpuszcza wilgoć do wnętrza. Nie trzeba długo czekać, aby pojawiły się grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje. Jeśli wilgoć będzie działać na dachu przez dłuższy czas, może też doprowadzić do gnicia drewnianych elementów więźby dachowej, a co za tym idzie – konstrukcja dachu zostanie naruszona, a jej wytrzymałość może drastycznie obniżyć się. Brak termoizolacji na poddaszu może więc doprowadzić do zniszczenia całego dachu. Jego naprawa pociągnie za sobą dużo poważniejsze skutki finansowe niż koszty docieplenia. Nie warto więc ryzykować i nawet, jeśli na razie nie planujemy urządzać na poddaszu pomieszczeń mieszkalnych czy użytkowych, warto wykonać fachową, prawidłową izolację cieplną.

Termoizolacja profesjonalnie wykonana

Ocieplanie dachu i poddasza można wykonać na kilka sposobów. Wybór nie zawsze należy wyłącznie do nas – bardzo często konkretna forma ocieplenia jest narzucona przez stan więźby dachowej. Dużo łatwiej wykonać termoizolację nowego dachu, większe problemy są natomiast w przypadku budynku użytkowanego od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Trzeba też pamiętać, że nie każde ocieplone poddasze spełni swoje zadanie. Przede wszystkim – musi być wykonane profesjonalnie, przez fachowców. Źle wykonana termoizolacja nie będzie chroniła przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Na materiałach i wykonawstwie nie warto więc oszczędzać, gdyż w efekcie za jedną i tę samą pracę będziemy musieli zapłacić dwa razy.

Planując ocieplenie poddasza trzeba pamiętać, że materiał, który wybierzemy do termoizolacji musi idealnie wypełniać wszystkie szczeliny i luki między krokwiami. Siłą rzeczy jest więc oczywiste, że żaden twardy i sztywny materiał nie spełni tego zadania w stu procentach. Powinien być on sprężysty, elastyczny i podatny na odkształcanie, by mógł się wcisnąć nawet w najdrobniejszą szczelinę.

Wełna mineralna – nadal najpopularniejsza

Choć na rynku pojawia się coraz więcej materiałów ociepleniowych, nadal najbardziej popularna jest wełna mineralna. Nie inaczej jest w przypadku termoizolacji poddasza. Wełnę mineralną umieszcza się w wolnej przestrzeni między krokwiami – trzeba pamiętać, by dokładnie wypełniała całą przestrzeń. Niewielką lukę, na około 3-4 cm trzeba natomiast zostawić pomiędzy warstwą wełny a sztywnymi deskami dachowymi. Jest ona potrzebna do tego, by połać mogła odpowiednio oddychać. Warstwa wełny, która ociepla poddasze powinna mieć około 25 cm. Między krokwiami zmieści się natomiast jedynie 15-20 cm, pozostała część będzie wystawała poza krokwie. Aby wełna nie wypadała, trzeba ją odpowiednio umocować. Do tego służą specjalne stalowe profile ocynkowane, które łączy się z krokwiami za pomocą wieszaków. Sporą wadą wełny mineralnej jest to, że nawet najdrobniejszy błąd w jej montażu może prowadzić do utraty termoizolacyjności. Niewielka luka może okazać się zgubna nie tylko dla izolacji, ale też dla całej konstrukcji dachu.

Styropian sprawdzony od pokoleń

Analogicznie do wełny mineralnej można ocieplić poddasze za pomocą styropianu. Jest on sprężysty, giętki, doskonale dopasowuje się do wolnych przestrzeni między krokwiami. Płyty trzeba dokładnie wcisnąć i zadbać, by nigdzie nie powstały luki ani szczeliny. Zanim zabierzemy się za ocieplanie, konieczne jest dokładne wymierzenie rozstawu krokwi – na podstawie tych wymiarów dobiera się odpowiedniej wielkości płyty styropianowe. Pod spodem montuje się stalowy ruszt, a pod krokwiami kładzie się kolejną warstwę styropianu. Trzeba również pamiętać, by płyty były do siebie idealnie dopasowane. To daje gwarancję, że ocieplenie będzie skuteczne i żadna wilgoć czy zimne powietrze nie będą dostawać się do wnętrza domu. Niedokładne ułożenie może tez powodować, że materiał izolacyjny będzie poddawany działaniu wilgoci.

Nowoczesna pianka – trwała i funkcjonalna

Bardzo dobrym materiałem izolacyjnym do docieplenia poddasza jest pianka poliuretanowa. To materiał wysokiej jakości, skuteczny i łatwy w stosowaniu, jednak nadal nie cieszy się zbyt dużą popularnością, ze względu na stosunkowo wysoką cenę. Poziom izolacyjności i doskonałe parametry techniczne sprawiają jednak, że coraz więcej właścicieli domów decyduje się na ten materiał – droższy, ale przy tym bardziej trwały i niezwykle skuteczny.

Pianka łączy w sobie pozytywne właściwości wszystkich materiałów izolacyjnych, a jednocześnie nie posiada ich wad. Na przykład – ma działanie zbliżone do styropianu, ale nie trzeba się obawiać, że z biegiem lat zacznie się starzeć, odkształcać i powoli tracić swoje właściwości. Pianka poliuretanowa przez długie lata zachowuje swoje doskonałe właściwości, nie odkształca się i zawsze wygląda tak, jakby była świeżo po zamontowaniu.

Powiększa objętość, wypełnia szczeliny

Pianka poliuretanowa jest wtryskiwana za pomocą specjalnego pistoletu. Dzięki temu wnika bezpośrednio w każdą szczelinę i można stworzyć w niej warstwę praktycznie o każdej grubości – w zależności od indywidualnych potrzeb. Od razu po wytryśnięciu pianka zaczyna się powoli rozprężać, powiększając swoją objętość i dostając się wszędzie tam, gdzie tradycyjne materiały do izolacji nie mają szansy wniknąć. W szczytowym momencie może nawet 120 razy powiększyć swoją objętość. Jest o wiele bardziej szczelna niż tradycyjna izolacja. Wełna mineralna i styropian mają bowiem spore ryzyko błędu i powstawania miejsc nieizolowanych, przez które będzie dostawać się zimne powietrze i para wodna.

Inwestuj w trwałość na lata

Nawet, jeśli z pozoru wydaje nam się, że tradycyjne materiały zostały położone wręcz idealnie, możemy nie dostrzegać gołym okiem drobnych szczelin, które z pozoru nie są szkodliwe, ale miesiąc po miesiącu i rok po roku mogą się powiększać, osłabiając jednocześnie parametry termoizolacyjne naszego dachu. Tych wad nie jesteśmy w stanie zobaczyć, ale można zauważyć, jak z biegiem czasu rosną rachunki za ogrzewanie budynku. Jeśli ogrzewamy dom z taką samą mocą, a jednocześnie coraz więcej musimy płacić, najprawdopodobniej gdzieś są szczeliny, które sprawiają, że termoizolacja staje się coraz mniej wydajna i skuteczna. Z pianką poliuretanową takich problemów nie będzie. Wypełnia ona bowiem nawet mikroszczeliny, z których istnienia nie zdajemy sobie sprawy. Pianka doskonale się trzyma niemal na każdej powierzchni, nie odkształca się i przez wiele lat zachowuje swoje pierwotne właściwości.

Skuteczny natrysk celulozą

Kolejnym nowatorskim, ale już sprawdzonym i skutecznym sposobem ocieplania poddasza jest natrysk celulozą. To bardzo dobry sposób na docieplenie dachu, który ma już swoje lata. Wdmuchiwanie celulozy jest równie skuteczne jak natrysk pianką poliuretanową. Celuloza używana do ocieplania poddasza jest w postaci granulek, które wdmuchiwane pod ciśnieniem dostają się w każdy, nawet najmniejszy zakamarek między krokwiami. Granulki są ekologiczne i wytrzymałe, a także pomagają w utrzymaniu konstrukcji dachu w idealnym stanie. Są bowiem na etapie produkcji nasączane związkami boru, który ma właściwości przeciwgrzybiczne i zapobiega rozwojowi pleśni na drewnianych elementach więźby dachowej.

Granulki dostaną się praktycznie wszędzie

Granulki można wdmuchiwać przez niewielkie otwory. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku już zamieszkałych poddaszy – dzięki temu nie jest konieczny demontaż materiałów, którymi został wykończony skos. Wystarczy wsunąć dyszę od podajnika w niewielki otwór, a granulki dostaną się wszędzie. Metoda ta nie wymaga więc przeprowadzania wielkiego remontu i nie zmusza domowników do wyprowadzenia się poddasza. Sprawne i profesjonalne wykonanie to gwarancja, że w ciągu jednego dnia poddasze będzie idealnie ocieplone i będzie można cieszyć się przebywaniem w cieple od razu. Nawet, jeśli powierzchnia dachu jest spora, za pomocą celulozowych granulek można szybko ocieplić każdą przestrzeń. Wdmuchiwanie jest też dobrym rozwiązaniem w przypadkach, gdy tradycyjne metody ocieplania dachu są niemożliwe do wykonania.

Wdmuchiwanie celulozy przyda się także do naprawy błędnie wykonanej izolacji cieplnej. Po jakimś czasie od położenia wełny mineralnej lub styropianu może się okazać, że niedokładnie wykonana, a powstałe mostki termiczne wypuszczają ciepło, a wpuszczają na poddasze wilgoć. Dzięki celulozowym granulkom można uzupełnić ubytki w tradycyjnych materiałach izolacyjnych i uszczelnić całą warstwę izolacji.

Jak wybrać rodzaj ocieplenia

Jak widać, wybór materiałów izolacyjnych jest spory. Najczęściej jest to kwestia jakości wykonania lub ceny. Tradycyjne metody są znane i sprawdzone przez pokolenia, mają jednak swoje wady, odsłaniane dopiero po pewnym czasie. Nowoczesne materiały i metody są bardziej dokładne, gwarantują stuprocentowe docieplenie, jednak trzeba się liczyć z wyższym ich kosztem. Jednak nie będzie on tak dotkliwy, jeśli rozłożymy ten koszt na wiele lat spokojnego snu pod ciepłym i bezpiecznym dachem.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
 
2          
  Poszycia dachowe

Podejmując decyzje o budowie domu przychodzi czas na jego zaprojektowanie oraz realizację inwestycji. Projektujemy miedzy innymi dach. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, od dachów prostych po bardzo urozmaicone, od dachów płaskich po strome. Równie duży wybór jest w zakresie technologii wykonania, użytych materiałów. Ważna jest również jakość wykonania, to ona decyduje czy Nasz dach będzie spełniał swoje funkcje przez kolejne lata użytkowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Poszycia dachowe

Podejmując decyzje o budowie domu przychodzi czas na jego zaprojektowanie oraz realizację inwestycji. Projektujemy miedzy innymi dach. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, od dachów prostych po bardzo urozmaicone, od dachów płaskich po strome. Równie duży wybór jest w zakresie technologii wykonania, użytych materiałów. Ważna jest również jakość wykonania, to ona decyduje czy Nasz dach będzie spełniał swoje funkcje przez kolejne lata użytkowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Poszycia dachowe

Podejmując decyzje o budowie domu przychodzi czas na jego zaprojektowanie oraz realizację inwestycji. Projektujemy miedzy innymi dach. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, od dachów prostych po bardzo urozmaicone, od dachów płaskich po strome. Równie duży wybór jest w zakresie technologii wykonania, użytych materiałów. Ważna jest również jakość wykonania, to ona decyduje czy Nasz dach będzie spełniał swoje funkcje przez kolejne lata użytkowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.