Wentylacja dachów
Wielokrotnie zastanawiałem się jak to jest, że dachy na starych niejednokrotnie zabytkowych budynkach funkcjonują w sposób prawidłowy, nie zmieniają swojej konstrukcji przez setki lat. Czy dziś, uwzględniając sposób użytkowania poddasza jest to możliwe? Obawiam się, że nie.
Dawniej poddasza były nieużytkowe, hulał po nich wiatr, przez brakujące dachówki lała się woda… Nikomu to nie przeszkadzało, bo nikt na poddaszu nie mieszkał, więźba dachowa latem miała możliwość wyschnąć i tak działo się przez lata. Dzisiaj więźba dachowa zamknięta jest ograniczonymi przestrzeniami, wieloma różnymi warstwami jak, folia, deski, wełna. Zabiegamy o to aby nigdzie nie hulał nam wiatr, bo dziś to najzwyklejsze w świecie straty ciepła. Jakie zatem poczynić działania aby żywotność dachu i poddasza była maksymalnie długa i spełniała wszystkie wyśrubowane normy związane z minimalizowaniem strat ciepła?
Co zrobić aby więźba dachowa zawsze była sucha?
Więźba dachowa zawsze musi być wentylowana, Najprościej rzecz ujmując powietrze powinno mieć swobodny przepływ wzdłuż krokwi tak by suszyć efekty kondensacji pary wodnej na poszczególnych warstwach zabudowy i docieplenia poddasza, czy wreszcie aby suszyć skutki podwiewania śniegu czy wody pod pokrycie dachowe. Dachy ze względu na sposób wentylacji połaci dachowej możemy podzielić na:
- Dachy z jedną szczeliną wentylacyjną pomiędzy warstwą krycia wstępnego a pokryciem dachowym
- Dachy z dwoma szczelinami wentylacyjnymi: jedna pomiędzy warstwą krycia wstępnego a pokryciem dachowym a druga pomiędzy warstwą krycia wstępnego a materiałem termoizolacyjnym
- Dachy w pełnym deskowaniu z dwoma szczelinami wentylacyjnymi: jedna pomiędzy deskowaniem a pokryciem dachowym a druga pomiędzy warstwą deskowania a materiałem termoizolacyjnym
Aby właściwie wykonać wentylację ww. wariantów dachowych powinieneś zwrócić uwagę na pewne zasady:
- Pozostaw wolną przestrzeń w okolicach okapu dachu tak by powietrze swobodnie mogło dostawać się pod pokrycie dachowe
- Otwory w okapie zabezpiecz siatkami przed niepożądanymi lokatorami (osy, szerszenie)
- Zostaw otwarte na przepływ powietrza okap dachu, grzbiety połaci dachowych. Okap i połacie zabezpiecza się specjalnymi taśmami umożliwiającymi przepływ powietrza.
- Jeśli w połaci dachowej znajduje się okno połaciowe to występuje zaburzony przepływ powietrza wzdłuż krokwi. Powinniśmy zastosować systemowe elementy wentylacyjne pod oknem i nad oknem umożliwiające właściwą wentylację. Zawsze stosuj to rozwiązanie jeśli w połaci dachowej masz zespół kilku okien np. trzy obok siebie.
- Zwróć szczególną uwagę aby wełna nie dotykała bezpośrednio do pokrycia dachowego bo będziesz miał niemożliwy przepływ powietrza. Przy stosowaniu na dachu foli krycia wstępnego-paroprzepuszczalnej wełna może dotykać bezpośrednio do tej foli.
- Wodę wykraplającą się na folii krycia wstępnego lub folii albo papie pokrywającej pełne deskowanie sprowadzaj w części okapowej na pas nadrynnowy tak by skapywała do rynny a nie na podbitkę
- Przy pełnym deskowaniu zwróć uwagę aby deskowanie nie zamykało przestrzeni kalenicy i grzbietu dachu. Jeśli ją zamyka (bo dach np. wykonywałeś etapowo) to powinieneś rozciąć deskowanie lub wstawić elementy wentylacyjne (np. w przypadku pokrycia dachu gontem papowym)
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |