Blacha
Od wielu lat pokrycia dachowe z blachy cieszą się popularnością. Dzieje się tak głównie za sprawą korzystnego kompromisu pomiędzy niewielką ceną i dobrą jakością, szczególnie u osób mocno ograniczających koszty budowy. Przeczytaj, czym charakteryzuje się blacha dachowa, jakie są jej wady i zalety.
Zastosowanie
Do pokryć dachowych z blachy zaliczamy blachodachówki, blachy profilowane i blachy płaskie. Są to ponadczasowe pokrycia dachowe, pasujące do tradycyjnych jak i nowoczesnych aranżacji.
Blacha dachowa jest stosunkowo lekkim i odpornym materiałem. Do montażu nie jest wymagana ciężka i kosztowna więźba dachowa.
Zalety blachy dachowej
Do zalet blachy dachowej należy bogata kolorystyka oraz szeroki wybór różnych rodzajów arkuszy. Może być stosowana do dachu o różnym kącie pochylenia. Zaleca się jej stosownie do dachów o minimalnym pochyleniu połaci na poziomie 9-10 stopni. Może być również wykorzystana na dachy płaskie, jednak wymaga to dodatkowego poszycia z desek lub płyt wiórowych. Zapewni to szczelność i odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz budynku. Blachy dachowe są zabezpieczone przed korozją (najczęściej cynkiem lub alucynkiem), dodatkowo pokrywa się je powłokami ochronnymi: plastizolem, puralem, matpoliestrem, PVDF lub PVF2.
Blacha dachowa może być wykonana ze stali, miedzi, aluminum lub cynku. Najbardziej wytrzymała jest blacha miedziana (do 300 lat), ale jest również najdroższa. 100 lat wytrzyma blacha cynkowo-tytanowa. Najmniej trwałe są blachy ocynkowane i pokryte alucynkiem.
Wady blachy dachowej
Przy wszystkich zaletach, blacha dachowa ma również wady. Pierwszą z nich jest słaba izolacja akustyczna. Mała grubość powoduje, że blacha dachowi przenosi każdy najmniejszy hałas. Dudnienie spowodowane padającym deszczem, słychać w całym budynku. Wadą jest również słaba izolacja termiczna – blacha latem szybko się nagrzewa oddając ciepło wewnątrz pomieszczeń, a zimą ciepło tracone jest przez połać dachową. Z pomocą przychodzi grubsza, dobrze ułożona izolacja dachu. Warto wykorzystać wełnę mineralną lub piankę poliuretanową. Blacha dachowa jest podatna na rdzewienie, w miejscach, gdzie naruszona została warstwa ochronna oraz w przypadkach niepoprawnego przechowywania. Arkusze mogą się wyginać pod ciężarem zalegającego śniegu
Koszty materiału wzrastają, jeśli do pokrycia mamy dach o skomplikowanych kształtach, wówczas wzrastają koszty materiału. Odpowiednie docinanie elementów powoduje powstawanie sporej ilości odpadów.
Zdarza się również, że blacha dachowa wydaje charakterystyczne dźwięki, spowodowane kurczeniem się i rozkurczaniem pod wpływem zmieniających się warunków zewnętrznych, w szczególności promieniowania słonecznego.
Podejmując decyzję jaka blacha będzie najlepsza, należy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety, a także możliwości finansowe i własne oczekiwania. Wśród bogatej oferty producentów każdy znajdzie coś dla siebie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |