Taras zamiast dachówek - Zielone dachy coraz bardziej popularne
Zielony dach jeszcze do niedawna wydawał się jedynie fanaberią zamożnych inwestorów. Dziś jest coraz bardziej powszechny i możemy go spotkać zarówno na domach jednorodzinnych, jak i w blokach w centrum wielkiego miasta. Jeśli nie chcemy, by cały dach służył nam za ogród, możemy na ostatniej kondygnacji zorganizować sobie taras.
Taras na dachu zwykle zajmuje część głównego pokrycia, ale równie często jest budowany na dachu dobudówek służących za garaże. To doskonałe rozwiązanie szczególnie na tych posesjach, na których po postawieniu domu pozostaje niewiele miejsca na zorganizowanie miejsca do wypoczynku i rekreacji wśród zieleni. Tarasy na dachu doceniają też mieszkańcy dużych miast, którzy daleko mają do parku czy do lasu. Taras na najwyższej kondygnacji budynku może być namiastką terenów zielonych. Dzięki niemu budynek nie tylko zyskuje na wyglądzie. Taras zapewnia szczelność oraz doskonałą izolację cieplną i akustyczną kondygnacji, która znajduje się pod nim.
Właściwa konstrukcja dachu
Podstawą do wykonania tarasu na szczycie budynku jest płaski dach. Ze względów oczywistych, dachy ze skosami nie nadają się do tego celu. Jednak płaski dach to nie wszystko - musi być wykonany metodą stropodachu odwróconego, w którym zamieniamy miejscami warstwę ociepleniową oraz warstwę uszczelniającą. Ta pierwsza znajduje się na wierzchu, a ta druga pod spodem. Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia dachowi wyjątkowej wytrzymałości. Musi on przecież udźwignąć wszystko, co będzie znajdowało się na zielonym tarasie: podłoże dla roślin, same rośliny oraz zestawy wypoczynkowe, które wybieramy najczęściej nie pod kątem ich lekkości, ale przede wszystkim estetyki.
Skomplikowana przebudowa
Wykonanie tarasu na dopiero powstającym dachu już i tak stanowi spore wyzwanie. Jeszcze większą trudnością jest przebudowanie już istniejącego dachu. Wiąże się to ze sporym nakładem czasu i środków finansowych. Co więcej, taka ingerencja w wygląd i kształt pokrycia dachowego musi być odpowiednio zaplanowana i zaprojektowana. Konieczny jest projekt architektoniczny, który dołączymy do wniosku o pozwolenie na budowę. Jest ono potrzebne, by w ogóle móc zacząć prace na dachu. Wykonanie przebudowy dachu na taras, jeśli nie będzie zgłoszone do odpowiedniego urzędu, zapewne zostanie uznane za samowolę budowlaną i nową inwestycję trzeba będzie po prostu rozebrać.
Wytrzymałe podłoże dla roślin i mebli
Taras na dachu musi być nie tylko właściwie zaprojektowany, ale też wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Jeśli architekt i wykonawca spiszą się bez zarzutu, inwestor może być pewien, że taras będzie służył bezproblemowo przez wiele lat, a konstrukcja budynku i znajdujące się poniżej kondygnacje będą solidne i bezpieczne.
Grubość warstwy dla korzeni
Warto też dobrze zaplanować miejsce, w którym posadzimy rośliny oraz sam dobór roślin. Pamiętajmy, że w zależności od rodzaju roślin potrzebujemy różnej grubości warstwy wegetacyjnej na dachu. W przypadku traw czy niewysokiej roślinności wystarczy kilkanaście centymetrów. Jeśli jednak marzy nam się bardziej bujna roślinność, odpowiednio grubsza musi być warstwa, w której ją posadzimy. Ten problem można jednak stosunkowo prosto wyeliminować - wystarczy, że nie posadzimy roślin bezpośrednio w ziemi, a w dużych donicach. Możemy też zdecydować się na popularną w ostatnich latach sztuczną trawę. Kupuje się ją w specjalnych rolkach i po prostu rozwija w miejscu docelowym. Jest ona wygodna w użytkowaniu, zawsze zielona i cieszy oczy przez cały rok.
Dobrze urządzone
Samo podłoże to jednak nie wszystko, by mieć na dachu wygodne miejsce do rekreacji i wypoczynku. Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie i wygodzie użytkowników. Już podczas projektowania tarasu warto pomyśleć o kształcie i materiale, z którego zostaną wykonane barierki, schodki, przepierzenia, a także wejście na taras. Cała aranżacja powinna pasować stylistycznie do pozostałych części budynku. Nowoczesny taras, pełen egzotycznych roślin i mebli ze stali czy aluminium raczej nie sprawdzi się przecież jako dopełnienie tradycyjnej architektury budynku.
Ochrona pod zadaszeniem
Budując taras warto wziąć też pod uwagę jego zadaszenie - wtedy będziemy mogli z niego korzystać nie tylko podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody. Dach lub markiza ochroni użytkowników zarówno przed deszczem, jak i palącym słońcem. Cena zadaszenia i jego wykonania na pewno zwiększy ogólne koszty inwestycji, jednak bezproblemowe użytkowanie bez względu na pogodę na pewno jest tego warte.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |