Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - PIENINY
   
COUNTRY:
         
 

 
 

 
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
 
   
Gorczański Park Narodowy  
   
 
   
Alpy  
Tatry  
Morskie Oko  
Przewodnicy  
Polskie Góry  
   
Alpinizm  
Wspinaczka  
   
Vip Travel  
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Dlaczego Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

Więcej o Pieninach

Największy udział w formowaniu ma przepływający tędy Dunajec, który od tysiącleci kształtuje dolinę. Jest on jednocześnie największą atrakcja regionu. Organizowane na nim spływy flisackie pozwalają podziwiać przełom Dunajca, szczyty Trzech Koron (982 m n.p.m.). Przełom Dunajca jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Można go podziwiać z wcześniej wspomnianych organizowanych spływów przez flisaków oraz z okolicznych szczytów. W skład Trzech Koron wchodzi najwyższy szczyt Pienin Okrąglica (982 m n.p.m.). Szczyt ten ma niezwykle ciekawą barwę fioletowo- żółtą, której przyczyną jest aster alpejski. Jeśli uda nam się wspiąć na Trzy Korony to przywita nas piękny widok. Falujące góry porośnięte lasem z elementami wapiennych skał. Jeszcze lepszy efekt można zaobserwować w okresie jesiennym, kiedy to drzewa przybierają różnokolorową szatę. Kolejnym szczytem wartym odwiedzenia jest Sokolica (747 m n.p.m.). Na jej szczycie występują wiekowe sosny, których skarłowaciały wygląd wzmacnia wrażenie ich wieku. Niektóre z nich jakby chciały wyglądnąć poza brzeg skał i zobaczyć majestat doliny Dunajca. Sprawia to niesamowite wrażenie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Szczawnica co warto zobaczyć

Szczawnica to jedno z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w południowej Polsce. Kochają ją nie tylko kuracjusze spragnieni wód mineralnych o właściwościach leczniczych, ale i amatorzy aktywnego wypoczynku. Jakie atrakcje Szczawnicy warto poznać szczególnie? Sprawdźcie.

Szczawnica – urokliwe miasteczko w sercu Pienin

Malowniczo położona w sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego Szczawnica przyciąga turystów licznymi atrakcjami oraz czystym górskim powietrzem i urokliwym krajobrazem. Płynący przez nią potok Grajcarek będący prawym dopływem Dunajca oraz oryginalna drewniana architektura miasta tworzą szczególny klimat. Już sam spacer promenadą, czy po placu Dietla w otoczeniu zabytkowych willi może dostarczyć sporej przyjemności dla oka. Delektują się tym głównie kuracjusze przybywający do Szczawnicy na leczenie, którzy nie mają wystarczająco dobrej kondycji, aby wybierać się na dalsze wycieczki. Mogą natomiast korzystać z leczniczych wód mineralnych, zwanych szczawami, od których pochodzi nazwa uzdrowiska. Pijalnia wód mineralnych oferuje wody cenione przy leczeniu górnych dróg oddechowych, astmy, czy alergii. Natomiast wszystkim, którzy spragnieni są aktywnego wypoczynku, to urokliwe miasteczko ma do zaoferowania o wiele więcej. To stąd prowadzą pienińskie szlaki piesze i rowerowe, a także blisko jest do wielu atrakcji, które swoim zróżnicowaniem pozwolą aktywnie spędzić urlop i pozostawią miłe wspomnienia.

Co warto zobaczyć w samej Szczawnicy?

Atrakcje turystyczne Szczawnicy i jej okolic są różnorodne i każdy może znaleźć coś dla siebie. Można je dobierać także w zależności od pory roku, w jakiej uzdrowisko się odwiedzi. Niektóre z nich niedostępne zimą rekompensuje możliwość uprawiania sportów zimowych dostępnych o tej porze roku. Od wiosny do jesieni natomiast, mimo że na nartach się nie pojeździ, wciąż można korzystać z wyciągów krzesełkowych, co zwiększy atrakcyjność przemieszczania się po to, aby zobaczyć jak najwięcej. Oto miejsca, które trzeba odwiedzić, będąc w centrum Szczawnicy:

- Dolny i Górny Park

Przed wejściem do Górnego Parku na placu Dietla znajduje się pijalnia wód, gdzie warto zaopatrzyć się w wodę mineralną, gdyż najlepiej działa pita powoli podczas spaceru. Tuż obok pijalni można przejść schodkami na teren parku. Na jego terenie są liczne rzeźby, hotel oraz inhalatorium. Dolny Park w Szczawnicy znajduje się obok dworca PKS i dostarcza latem cudownego cienia.

- Palenica

Można bez problemu dojść na nią piechotą, ale da się też wjechać na górę wyciągiem krzesełkowym, aby ze szczytu podziwiać panoramę Tatr. Będzie to szybsza opcja, niż spacer, a zaoszczędzony czas będzie można wykorzystać na zwiedzenie innych atrakcji i pochodzenie po górach także w okolicach Szczawnicy.

Promenada nad Grajcarkiem w Szczawnicy - czym przyciąga turystów?

Promenada nad Grajcarkiem to jeden z najdłuższych deptaków w Polsce. Liczy około 1800 metrów i usytuowana jest wzdłuż potoku Grajcarek, będącego dopływem Dunajca. To idealna trasa spacerowa dla każdego, kto odwiedził tę urokliwą miejscowość, jaką jest Szczawnica. Promenada powstała w 2011 roku i dostępna jest wyłącznie dla spacerowiczów, a zamknięta dla samochodów. Można natomiast na nią wjechać rowerem, na rolkach, na deskorolce, czy hulajnodze. Położona z dala od zgiełku ulic w malowniczej części Szczawnicy, skąd rozciąga się widok na okoliczne góry i rzekę, zachęca do codziennych spacerów. Jest dobrze oświetlona, więc można wybrać się na spacer o każdej porze dnia i roku. Dla tych, którzy zechcą odpocząć podczas spaceru, Szczawnica deptak wyposażyła w dużą ilość ławeczek. Można na nich usiąść i delektować się kojącym szmerem potoku, orzeźwiającym górskim powietrzem i cudownymi widokami. Aby to miejsce jeszcze uatrakcyjnić, pomyślano o zagospodarowaniu całego terenu elementami małej architektury, takimi jak ozdobne ażurowe altanki, palisady, a także zróżnicowaną roślinnością. Sam potok przecinają liczne mostki, którymi można przejść na drugą stronę Grajcarka, gdyż deptak w Szczawnicy usytuowany jest po obu jego stronach. Jedna strona jest bardziej zacieniona, inna nasłoneczniona, co szczególnie latem pozwala na dobry wypoczynek zarówno osobom szukającym promieni słonecznych, jak i cienia.

Promenada nad Grajcarkiem – komu szczególnie jest polecana?

Kiedy powstała promenada nad Grajcarkiem, Szczawnica zyskała jeszcze większą popularność, jako miejsce atrakcyjne nie tylko dla turystów zafascynowanych chodzeniem po górach, czy chcących wziąć udział w spływie Dunajcem, ale jako oaza spokoju dla osób zestresowanych, którzy chcą w ciszy okraszonej szumem płynącego potoku dobrze wypocząć. Promenada nad Grajcarkiem to także raj dla rodzinnych spacerów nawet z dziecięcym wózkiem, gdyż deptak ma gładką i płaską nawierzchnię bez nachyleń. Starsze dzieci mogą przemieszczać się na rowerkach, czy rolkach. Po drodze można urządzić sobie piknik lub zatrzymać się w jednym z punktów gastronomicznych, a także kupić pamiątki. Wreszcie deptak w Szczawnicy to wymarzone miejsce na spacer dla seniorów, którzy przyjechali, aby odpocząć, czy podleczyć nadwątlone zdrowie i nie mają wystarczająco dużo siły, aby wybierać się na eskapady po górach. Jest to także doskonałe miejsce na aktywność fizyczną dla osób regularnie uprawiających jogging. Jak widać, sama Szczawnica, Grajcarek, deptak nad nim położony to idealne tereny do zróżnicowanych form wypoczynku dla osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności.

Promenada nad Grajcarkiem – ciekawostki

Spacerujących deptakiem w Szczawnicy może zainteresować fakt, że mostki łączące oba brzegi Grajcarka mają swoje nazwy. Jest tam między innymi Most Zakochanych, Most Flisaków i Most Zbójników. Spacer promenadą można połączyć z innymi atrakcjami, ponieważ deptak zaczyna się tuż przy stacji kolejki na Palenicę, a kończy połączeniem ze ścieżką spacerowo-rowerową prowadzącą aż na Słowację, gdzie można odwiedzić Czerwony Klasztor.

Promenada nad Grajcarkiem dostępna jest dla spacerowiczów całą dobę o każdej porze roku i jest atrakcyjnym obszarem turystycznym, podnoszącym walory tej urokliwej miejscowości, jaką jest Szczawnica. Trzeba tylko pamiętać, że aby skorzystać z jej uroków, najlepiej wcześniej zarezerwować sobie noclegi. Rezerwacji można dokonać online lub telefoniczne w naszej willi, która chętnie przyjmuje turystów z dziećmi, a nawet ze zwierzętami domowymi.

Pomysły na aktywny wypoczynek w Szczawnicy i jej okolicach

Szczawnica jest świetną bazą wypadową w okoliczne góry i do innych ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Na wyprawy można wybrać się pieszo lub rowerem. Oto przykłady miejsc i trasy:

- wyprawa rowerem do Czerwonego Klasztoru i powrót Dunajcem z flisakami

Droga Pienińska prowadząca spod przystani flisackiej w Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji umożliwi niezwykle przyjemną wycieczkę rowerową na trasie około 10 km. Rowery można oczywiście wypożyczyć w Szczawnicy, a jeśli chce się uatrakcyjnić swoją wyprawę, można je oddać Sromowcach Niżnych i wrócić do uzdrowiska z flisakami. Spływ Dunajcem to atrakcja, której nie można przegapić. Trwa około 2 godzin, podczas których słucha się flisackich opowieści i delektuje pięknem mijanych okolic.

- wycieczka w góry

Podczas pobytu w Szczawnicy przynajmniej raz trzeba wybrać się w góry. Pienińskie szlaki nie należą do trudnych, więc jeśli ktoś dysponuje nie najgorszą kondycją, z pewnością da radę. Można udać się przez Wąwóz Homole na najwyższy szczyt Pienin Wysoką. Jeśli jednak w Szczawnicy ktoś spędza dłuższy urlop, warto zaliczyć także piesze wędrówki na Sokolicę, Trzy Korony, czy Wysoki Wierch. Trzeba tylko pamiętać, aby na wędrówki po górach wybierać się w pogodne dni. Może to być to nie tylko bezpieczniejsze, ale i widoki, które się ujrzy ze szczytu, będą imponujące.

Jak widać, w samym uzdrowisku, jak i w okolicy Szczawnicy można ciekawie spędzić urlop. Przedstawione tutaj możliwości są jedynie częścią propozycji, które oferuje ten kurort. Jest ich o wiele więcej, dlatego warto wybrać się tu na dłużej. Trzeba jednak pamiętać o zarezerwowaniu wcześniej noclegu, gdyż sama Szczawnica, jak i Pieniny to oblegany przez turystów region. Nasza willa zapewnia komfortowe noclegi z pysznymi śniadaniami. Mile widziane są rodziny z dziećmi, a nawet ze zwierzętami domowymi. Jeśli myślisz o lecie w górach, już teraz do nas zadzwoń lub napisz i zarezerwuj pokoje, aby spokojnie zaplanować urlop.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2017          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.