Trzy Korony
Trzy Korony, wznoszące się na wysokość 982 metrów, są najbardziej znanym i najbardziej charakterystycznym szczytem położonym w Pieninach, a jednocześnie stanowią najwyższe wzniesienie Pienin Czorsztyńskich. Panorama Trzech Koron od południa z charakterystyczną koroną zbudowaną z wapiennych turni zawieszonych kilkaset metrów ponad Dunajcem stanowi najsłynniejszy motyw pieniński eksponowany na zdjęciach.
Z centrum Krościenka na Trzy Korony wiedzie żółty szlak prowadzący początkowo wzdłuż ulicy Jagiellońskiej biegnącej w kierunku Krośnicy. Wkrótce szlak opuszcza główną drogę i odbija w lewo podrywając się od razu ku górze. Znakom żółtym towarzyszą na tym odcinku znaki zielone biegnące na Sokolicę. Wraz z nabieraniem wysokości w kierunku północnym otwiera się ładna panorama na leżące poniżej Krościenko z dominującym kościołem parafialnym p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza. Szlak dociera do kilkumetrowego krzyża i wprowadza dalej na leśną ścieżkę.
W ciągu kilku minut ścieżka osiąga widokową polanę, z której roztacza się rozległy widok na Pasmo Radziejowej. Po około 30 minutach przy tablicy Pienińskiego Parku Narodowego rozstaj szlaków. Znaki zielone odbijają tutaj w stronę Sokolicy. Za rozwidleniem żółty szlak przez kilkaset metrów wiedzie bez większych zmian wysokości, by wreszcie poderwać się i doprowadzić do kolejnego rozstaju, tym razem ze znakami niebieskimi, za którymi również można dojść na Sokolicę.
Biegnąc dalej razem szlaki żółty i niebieski osiągają po krótkiej chwili Pieniński Potok, przy którym usytuowanych jest kilka ławeczek. Po dalszych 5 minutach szlak niebieski odłącza się w lewo w kierunku Góry Zamkowej. Znaki żółte wznoszą się dalej równomiernie i po niespełna 20 minutach wyprowadzają na siodło przełęczy Szopka. Na przełęczy węzeł szlaków. Szlak żółty umożliwia zejście do Sromowiec Niżnych mijając po drodze schronisko Trzy Korony, natomiast szlak niebieski wznosi się na Trzy Korony. Odbijając natomiast na zachód niebieski szlak biegnie w stronę przełęczy Trzy Kopce i dalej do Czorsztyna.
Niebieski szlak na Trzy Korony tuż za przełęczą chowa się w lesie. Przez około pół godziny ścieżka wznosi się mozolnie, pokonując kolejne zakosy. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu doprowadza do widokowej polany, z której ładny widok na Pasmo Radziejowej oraz Pieniny Czorsztyńskie. Nieco powyżej polany szlak dochodzi do kasy, przy której znajduje się sporo ławeczek umożliwiających odpoczynek.
Na sam szczyt prowadzi kilkudziesięciometrowa, metalowa kładka umożliwiająca ruch wyłącznie ''gęsiego''. Kulminacja Trzech Koron zwana Okrąglicą zwieńczona jest niewielką kładką zawieszoną wysoko ponad Dunajcem, która pozwala na jednoczesny pobyt na szczycie jedynie kilku osób. Z Trzech Koron rozciąga się imponująca panorama obejmująca Tatry, Magurę Spiską, Gorce, Beskid Sądecki, Dunajec oraz Pieniny. Wrażenia widokowe spotęgowane są niezwykłą wyniosłością Okrąglicy ponad otoczenie. Powrót do kas tą sama drogą.
Od kas znaki niebieskie opuszczają się stromo w dół i w kilkanaście minut doprowadzają do niewielkiej polany, na której znajduje się skrzyżowanie z zielonym szlakiem umożliwiającym zejście do schroniska Trzy Korony. Za rozstajem szlak dalej obniża się prowadząc po skałach oraz kamiennych schodach i osiąga wkrótce Górę Zamkową, gdzie w skalnej grocie po prawej stronie znajduje się figurka Świętej Kingi. Kilkanaście metrów powyżej szlaku znajdują się pozostałości zamku, w którym Święta Kinga schroniła się podczas najazdu Tatarów. Z platformy ponad ruinami widok na Gorce i Lubań.
Z Góry Zamkowej niebieski szlak sprowadza w niespełna pół godziny do rozstaju z żółtym szlakiem ponad Pienińskim Potokiem. Zejście od rozstaju za znakami żółtymi do Krościenka zajmuje około 45 minut. Nie chcąc schodzić tą samą trasą można odbić wraz z niebieskim szlakiem ku Sokolicy.
Wycieczka na Trzy Korony, Zamkową Górę, Czertezik i Sokolicę
Wycieczkę na Trzy Korony, Zamkową Górę, Czertezik i Sokolicę możemy rozpocząć w czterech różnych miejscach skąd szlaki dochodzą do Przełęczy Szopka. Pierwszym miejscem wejścia do PPN-u jest przystań flisacka Sromowce Wyżne Kąty, skąd udajemy się szlakiem czerwonym w stronę Przełęczy Trzy Kopce. Następnie podążamy w kierunku Przełęczy Szopka i Trzech Koron szlakiem niebieskim. Drugim miejscem w którym możemy wejść na szlak jest Pawilon wejściowy na Hali Majerz w Czorsztynie skąd podążamy szlakiem niebieskim w stronę Przełęczy Szopka i Trzech Koron.Trzeci najbardziej znany szlak na Trzy Korony rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych i prowadzi szlakiem żółtym przez Wąwóz Sobczański do Przełęczy Szopka. Czwartą możliwość stanowi przejście żółtym szlakiem z Krościenka na Szopkę. Po drodze, ok. 30 min od początku trasy jest punkt widokowy na Krościenko i okoliczne góry.Wszystkie cztery wyżej opisane drogi doprowadzają do Przełęczy Szopka.
Przełęcz Szopka (780 m.n.p.m.)Następnie udajemy się szlakiem niebieskim w stronę Trzech Koron. Po ok. 20 minutach drogi zdobywamy Okrąglicę w masywie Trzy Korony.
Trzy Korony (981,9 m.n.p.m)Po zejściu z tarasu widokowego udajemy się szlakiem niebieskim mijając Ostry Wierch w stronę Zamkowej Góry (Groty Świętej Kingi). Po ok. 25 minutach znajdujemy się na Zamkowej Górze.
Zamkowa Góra (779 m.n.p.m)Po zwiedzeniu Zamkowej Góry podążamy dalej szlakiem niebieskim dochodząc do przełęczy Bajków Groń.
Bajków Groń (679 m.n.p.m.)Następnie niebieskim szlakiem (Sokolą Percią) podążamy przez Sutrówkę, Polanę Walusiówkę, Ociemny Wierch i najwyższy w Pieninkach Czerteż (774 m n.p.m.) na Czertezik.
Czertezik (772 m.n.p.m.)Następnie podążamy dalej szlakiem niebieskim na Sokolicę przez przełęcz Sosnów (650 m n.p.m.), skąd można zielonym szlakiem zejść do Krościenka (1 godz.).
Sokolica (747 m.n.p.m)Po zejściu z tarasu widokowego czeka nas tylko zejście na dół szlakiem niebieskim i Przeprawa Promowa która jest znakomitą okazją do rozmowy z miejscowym góralem. Wycieczka kończy się w Pawilonie Wyjściowym w Szczawnicy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |