Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - PIENINY
   
COUNTRY:
         
 

 
 

 
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
 
   
Gorczański Park Narodowy  
   
 
   
Alpy  
Tatry  
Morskie Oko  
Przewodnicy  
Polskie Góry  
   
Alpinizm  
Wspinaczka  
   
Vip Travel  
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Dlaczego Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

Więcej o Pieninach

Największy udział w formowaniu ma przepływający tędy Dunajec, który od tysiącleci kształtuje dolinę. Jest on jednocześnie największą atrakcja regionu. Organizowane na nim spływy flisackie pozwalają podziwiać przełom Dunajca, szczyty Trzech Koron (982 m n.p.m.). Przełom Dunajca jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Można go podziwiać z wcześniej wspomnianych organizowanych spływów przez flisaków oraz z okolicznych szczytów. W skład Trzech Koron wchodzi najwyższy szczyt Pienin Okrąglica (982 m n.p.m.). Szczyt ten ma niezwykle ciekawą barwę fioletowo- żółtą, której przyczyną jest aster alpejski. Jeśli uda nam się wspiąć na Trzy Korony to przywita nas piękny widok. Falujące góry porośnięte lasem z elementami wapiennych skał. Jeszcze lepszy efekt można zaobserwować w okresie jesiennym, kiedy to drzewa przybierają różnokolorową szatę. Kolejnym szczytem wartym odwiedzenia jest Sokolica (747 m n.p.m.). Na jej szczycie występują wiekowe sosny, których skarłowaciały wygląd wzmacnia wrażenie ich wieku. Niektóre z nich jakby chciały wyglądnąć poza brzeg skał i zobaczyć majestat doliny Dunajca. Sprawia to niesamowite wrażenie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Trzy Korony

Trzy Korony, wznoszące się na wysokość 982 metrów, są najbardziej znanym i najbardziej charakterystycznym szczytem położonym w Pieninach, a jednocześnie stanowią najwyższe wzniesienie Pienin Czorsztyńskich. Panorama Trzech Koron od południa z charakterystyczną koroną zbudowaną z wapiennych turni zawieszonych kilkaset metrów ponad Dunajcem stanowi najsłynniejszy motyw pieniński eksponowany na zdjęciach.

Z centrum Krościenka na Trzy Korony wiedzie żółty szlak prowadzący początkowo wzdłuż ulicy Jagiellońskiej biegnącej w kierunku Krośnicy. Wkrótce szlak opuszcza główną drogę i odbija w lewo podrywając się od razu ku górze. Znakom żółtym towarzyszą na tym odcinku znaki zielone biegnące na Sokolicę. Wraz z nabieraniem wysokości w kierunku północnym otwiera się ładna panorama na leżące poniżej Krościenko z dominującym kościołem parafialnym p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza. Szlak dociera do kilkumetrowego krzyża i wprowadza dalej na leśną ścieżkę.

W ciągu kilku minut ścieżka osiąga widokową polanę, z której roztacza się rozległy widok na Pasmo Radziejowej. Po około 30 minutach przy tablicy Pienińskiego Parku Narodowego rozstaj szlaków. Znaki zielone odbijają tutaj w stronę Sokolicy. Za rozwidleniem żółty szlak przez kilkaset metrów wiedzie bez większych zmian wysokości, by wreszcie poderwać się i doprowadzić do kolejnego rozstaju, tym razem ze znakami niebieskimi, za którymi również można dojść na Sokolicę.

Biegnąc dalej razem szlaki żółty i niebieski osiągają po krótkiej chwili Pieniński Potok, przy którym usytuowanych jest kilka ławeczek. Po dalszych 5 minutach szlak niebieski odłącza się w lewo w kierunku Góry Zamkowej. Znaki żółte wznoszą się dalej równomiernie i po niespełna 20 minutach wyprowadzają na siodło przełęczy Szopka. Na przełęczy węzeł szlaków. Szlak żółty umożliwia zejście do Sromowiec Niżnych mijając po drodze schronisko Trzy Korony, natomiast szlak niebieski wznosi się na Trzy Korony. Odbijając natomiast na zachód niebieski szlak biegnie w stronę przełęczy Trzy Kopce i dalej do Czorsztyna.

Niebieski szlak na Trzy Korony tuż za przełęczą chowa się w lesie. Przez około pół godziny ścieżka wznosi się mozolnie, pokonując kolejne zakosy. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu doprowadza do widokowej polany, z której ładny widok na Pasmo Radziejowej oraz Pieniny Czorsztyńskie. Nieco powyżej polany szlak dochodzi do kasy, przy której znajduje się sporo ławeczek umożliwiających odpoczynek.

Na sam szczyt prowadzi kilkudziesięciometrowa, metalowa kładka umożliwiająca ruch wyłącznie ''gęsiego''. Kulminacja Trzech Koron zwana Okrąglicą zwieńczona jest niewielką kładką zawieszoną wysoko ponad Dunajcem, która pozwala na jednoczesny pobyt na szczycie jedynie kilku osób. Z Trzech Koron rozciąga się imponująca panorama obejmująca Tatry, Magurę Spiską, Gorce, Beskid Sądecki, Dunajec oraz Pieniny. Wrażenia widokowe spotęgowane są niezwykłą wyniosłością Okrąglicy ponad otoczenie. Powrót do kas tą sama drogą.

Od kas znaki niebieskie opuszczają się stromo w dół i w kilkanaście minut doprowadzają do niewielkiej polany, na której znajduje się skrzyżowanie z zielonym szlakiem umożliwiającym zejście do schroniska Trzy Korony. Za rozstajem szlak dalej obniża się prowadząc po skałach oraz kamiennych schodach i osiąga wkrótce Górę Zamkową, gdzie w skalnej grocie po prawej stronie znajduje się figurka Świętej Kingi. Kilkanaście metrów powyżej szlaku znajdują się pozostałości zamku, w którym Święta Kinga schroniła się podczas najazdu Tatarów. Z platformy ponad ruinami widok na Gorce i Lubań.

Z Góry Zamkowej niebieski szlak sprowadza w niespełna pół godziny do rozstaju z żółtym szlakiem ponad Pienińskim Potokiem. Zejście od rozstaju za znakami żółtymi do Krościenka zajmuje około 45 minut. Nie chcąc schodzić tą samą trasą można odbić wraz z niebieskim szlakiem ku Sokolicy.

Wycieczka na Trzy Korony, Zamkową Górę, Czertezik i Sokolicę

Wycieczkę na Trzy Korony, Zamkową Górę, Czertezik i Sokolicę możemy rozpocząć w czterech różnych miejscach skąd szlaki dochodzą do Przełęczy Szopka. Pierwszym miejscem wejścia do PPN-u jest przystań flisacka Sromowce Wyżne Kąty, skąd udajemy się szlakiem czerwonym w stronę Przełęczy Trzy Kopce. Następnie podążamy w kierunku Przełęczy Szopka i Trzech Koron szlakiem niebieskim. Drugim miejscem w którym możemy wejść na szlak jest Pawilon wejściowy na Hali Majerz w Czorsztynie skąd podążamy szlakiem niebieskim w stronę Przełęczy Szopka i Trzech Koron.Trzeci najbardziej znany szlak na Trzy Korony rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych i prowadzi szlakiem żółtym przez Wąwóz Sobczański do Przełęczy Szopka. Czwartą możliwość stanowi przejście żółtym szlakiem z Krościenka na Szopkę. Po drodze, ok. 30 min od początku trasy jest punkt widokowy na Krościenko i okoliczne góry.Wszystkie cztery wyżej opisane drogi doprowadzają do Przełęczy Szopka.

Przełęcz Szopka (780 m.n.p.m.)Następnie udajemy się szlakiem niebieskim w stronę Trzech Koron. Po ok. 20 minutach drogi zdobywamy Okrąglicę w masywie Trzy Korony.

Trzy Korony (981,9 m.n.p.m)Po zejściu z tarasu widokowego udajemy się szlakiem niebieskim mijając Ostry Wierch w stronę Zamkowej Góry (Groty Świętej Kingi). Po ok. 25 minutach znajdujemy się na Zamkowej Górze.

Zamkowa Góra (779 m.n.p.m)Po zwiedzeniu Zamkowej Góry podążamy dalej szlakiem niebieskim dochodząc do przełęczy Bajków Groń.

Bajków Groń (679 m.n.p.m.)Następnie niebieskim szlakiem (Sokolą Percią) podążamy przez Sutrówkę, Polanę Walusiówkę, Ociemny Wierch i najwyższy w Pieninkach Czerteż (774 m n.p.m.) na Czertezik.

Czertezik (772 m.n.p.m.)Następnie podążamy dalej szlakiem niebieskim na Sokolicę przez przełęcz Sosnów (650 m n.p.m.), skąd można zielonym szlakiem zejść do Krościenka (1 godz.).

Sokolica (747 m.n.p.m)Po zejściu z tarasu widokowego czeka nas tylko zejście na dół szlakiem niebieskim i Przeprawa Promowa która jest znakomitą okazją do rozmowy z miejscowym góralem. Wycieczka kończy się w Pawilonie Wyjściowym w Szczawnicy.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2017          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.