Flora Pienin
Rośliny w Pieninach wapienne podłoże, brak zlodowaceń, wyjątkowe zróżnicowanie mikroklimatyczne oraz geomorfologiczne,bliskie sąsiedztwo wapiennych pasm słowackich oraz Tatr i związana z tym dość duża łatwość migracji roślin pomiędzy pasmami oraz niewielka wysokość pasma zadecydowały o dużym urozmaiceniu szaty roślinnej w Pieninach.
Obok zbiorowisk leśnych spotyka się tu zbiorowiska piargowe i naskalne, ponadto związane z działalnością człowieka zbiorowiska półnaturalne, takie jak łąki czy pastwiska. Na obszarze Pienin występuje około 400 gatunków glonów, 1100 gatunków roślin naczyniowych, 350 gatunków wątrobowców / mchów, 1200 gatunków grzybów, 480 gatunków porostów.
Obszar Pienin wyraźnie wyodrębnia trzy podstawowe kompleksy środowiskowe, różniące się głównie charakterem roślinności:
Rośliny w Pieninach- stoki północne, na których dominują mezofilne lasy bukowo-jodłowe, a także łąki i pola,
- dolina Dunajca oraz większych jego dopływów, Krośnicy i Grajcarka, pozbawione obecnie na znacznych przestrzeniach swych naturalnych zbiorowisk roślinnych, przede wszystkim lasów łęgowych, znaczne obszary dolin zajmują osiedla, łąki, pastwiska oraz pola uprawne,
- stoki południowe są silnie nasłoneczniane, w dużej części zajęte przez naturalną roślinność naskalną oraz ciepłolubne lasy jodłowo
- bukowe, a także grunty orne i suche pastwiska.
W Pieninach występują endemity - gatunki spotykane tylko w tutaj: pszonak pieniński, mniszek pieniński oraz odmiany endemiczne: chaber barwny, rozchodnik ostry odmiana wapienna, bylica, piołun odmiana wapienna. Przetrwały na terenie Pienin relikty - rośliny, które występują na swoich stanowiskach z wcześniejszych okresów geologicznych, żyjąc w izolowanych populacjach znacznie oddalonych od zwartych areałów występowania gatunku: jałowiec sawina, dębik ośmiopłatkowy i tzw. chryzantema Zawadzkiego.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Roślinność Pienin jest bardzo bogata gatunkowo. Jest to wynikiem wielu czynników. Wapiennego podłoża tych gór, zróżnicowania geomorfologicznego i specyficznego mikroklimatu, braku zlodowaceń, bliskiego sąsiedztwa Tatr i wapiennych pasm górskich Słowacji, skąd Dunajcem przedostało się bardzo dużo ciekawych roślin.
Królują tu dolnoreglowe lasy. Na stokach północnych występuje głównie buczyna karpacka, a na południowych ciepłolubna buczyna i jedlina z domieszkami innych drzew liściastych (są tu jedyne w Polsce stanowiska turzycy białej i wiechliny styryjskiej). Spotkać można także rzadki w Polsce zespół jaworzyny górskiej – występuje on głównie w głębokich, cienistych żlebach i wąwozach.
Na odsłoniętych południowych grzbietach i półkach skalnych rosną reliktowe laski sosnowe.
W PPN na szczególną uwagę zasługują endemiczne zbiorowiska górskich muraw naskalnych. Rośnie w nich sesleria skalna i kostrzewa blada, wiosną na półkach skalnych zakwita na żółto smagliczka skalna. Występuje mniszek pieniński – roślina, która nie rośnie nigdzie poza Pieninami.
Najciekawsza roślinność występuje w Masywie Trzech Koron, Wąwozie Sobczańskim i na niedostępnej północnej ścianie Smolegowej Skały.
Łąki pienińskie, powstałe tak siłami natury, jak i w wyniku działalności człowieka, charakteryzują się ogromną różnorodnością gatunkową występujących tu roślin. Rośnie tu m. in. okazała roślina, ostrożeń głowacz.
Na szczególną uwagę zasługuje tzw. umiarkowanie sucha łąka pienińska, której pod względem bogactwa roślinnego nie dorównuje żadna tego typu łąka w Polsce. Rośnie tu m. in. 8 gatunków storczyków.
W PPN występuje około 1100 gatunków roślin naczyniowych, 52 gatunki chronione, 400 gatunków glonów, ponad 300 gatunków mchów i wątrobowców, 400 gatunków porostów i około 600 gatunków grzybów kapeluszowych.
Roślinami, które na terenie Polski występują wyłącznie w Pieninach, są pszonak pieniński – tutejszy endemit, pienińska odmiana bylicy piołunu, chaber pieniński, złocień Zawadzkiego i jałowiec sabiński,który poza Pieninami nie występuje nigdzie indziej w Karpatach Zachodnich, oraz tawuła średnia, która poza Pieninami występuje jeszcze tylko w Bieszczadach.
Spotkać tu można także rzadką paproć - języcznika zwyczajnego oraz lulecznicę kraińską.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |