Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - PIENINY
   
COUNTRY:
         
 

 
 

 
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
 
   
Gorczański Park Narodowy  
   
 
   
Alpy  
Tatry  
Morskie Oko  
Przewodnicy  
Polskie Góry  
   
Alpinizm  
Wspinaczka  
   
Vip Travel  
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Dlaczego Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

Więcej o Pieninach

Największy udział w formowaniu ma przepływający tędy Dunajec, który od tysiącleci kształtuje dolinę. Jest on jednocześnie największą atrakcja regionu. Organizowane na nim spływy flisackie pozwalają podziwiać przełom Dunajca, szczyty Trzech Koron (982 m n.p.m.). Przełom Dunajca jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Można go podziwiać z wcześniej wspomnianych organizowanych spływów przez flisaków oraz z okolicznych szczytów. W skład Trzech Koron wchodzi najwyższy szczyt Pienin Okrąglica (982 m n.p.m.). Szczyt ten ma niezwykle ciekawą barwę fioletowo- żółtą, której przyczyną jest aster alpejski. Jeśli uda nam się wspiąć na Trzy Korony to przywita nas piękny widok. Falujące góry porośnięte lasem z elementami wapiennych skał. Jeszcze lepszy efekt można zaobserwować w okresie jesiennym, kiedy to drzewa przybierają różnokolorową szatę. Kolejnym szczytem wartym odwiedzenia jest Sokolica (747 m n.p.m.). Na jej szczycie występują wiekowe sosny, których skarłowaciały wygląd wzmacnia wrażenie ich wieku. Niektóre z nich jakby chciały wyglądnąć poza brzeg skał i zobaczyć majestat doliny Dunajca. Sprawia to niesamowite wrażenie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Velo Dunajec

Velo Dunajec. Najpiękniejszy szlak rowerowy Małopolski?

Velo Dunajec (lub VeloDunajec) to rowerowy szlak, który biegnie przez malownicze tereny Małopolski. Piękne krajobrazy to tylko jedna z wielu zalet takiej wycieczki!

- Velo Dunajec to malowniczy szlak rowerowy w Małopolsce, o długości 237 km, zaprojektowany na ok. 2 dni jazdy.
- Velo Dunajec – trasa oceniana jako trudna biegnie w większości po nawierzchni asfaltowej i częściowo szutrowej.
- Szlak jest częścią większego projektu Velo Małopolska (VM docelowo ma składać się z 1000 km tras). Łączy się z innymi trasami rowerowymi, co zwiększa atrakcyjność aktywnej turystyki w regionie.
- Velo Dunajec łączy wiele malowniczych miast i atrakcji turystycznych, od Zakopanego na południu, przez Nowy Sącz, aż do Wietrzychowic na północy.
- Ścieżki rowerowe Velo Dunajec wciąż są rozwijane i rozbudowywane, a w miejscach prac wyznaczane są objazdy.
- Wzdłuż trasy znajdują się liczne atrakcje, takie jak termy, zabytkowe zamki, kościoły czy malownicze parki krajobrazowe, co czyni trasę VeloDunajec idealną dla miłośników aktywnego wypoczynku i natury.

Szlak Velo Dunajec – podstawowe parametry trasy rowerowej

Trasa ma 237 km długości – to wariant z zalecanymi objazdami przez drogi publiczne. Szacowany czas przejazdu całego szlaku (z południa na północ) to 2 dni. Oczywiście ostateczny wynik zależy od twojego tempa i liczby przystanków. Velo Dunajec nie jest pętlą, to nitka łącząca dwa punkty, ale w wielu miejscach łączy się z innymi trasami rowerowymi. Bezpieczeństwo jest priorytetem przy wytyczaniu i budowie ścieżki rowerowej Velo Dunajec. Trasa w ok. 47% jest odseparowana od ruchu samochodowego, ale na niektórych odcinkach trwają prace budowlane i ruch rowerowy może odbywać się na ruchliwych drogach.

Jaki jest poziom trudności szlaku Velo Dunajec?

Szlak jest oceniany jako trudny, ale nie oznacza to, że jest niedostępny dla mniej doświadczonych rowerzystów. Nie ma wielu stromych podjazdów. Nawierzchnia składa się w ok. 80% z asfaltu i w 20% ze szutru, aczkolwiek planowana jest rozbudowa odcinków bitumicznych. Na odcinkach leśnych, szczególnie w obszarach objętych ochroną przyrody, należy spodziewać się pozostawienia dotychczasowych ścieżek. Trzeba pokonać podjazdy o łącznej sumie 1565 m, a suma zjazdów wynosi 2223 m. Najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości 834 m n.p.m., a najniższy – 174 m n.p.m.

Na trasie znajdziesz tabliczki i znaki z pomarańczowym tłem i czarno-różowym logiem Velo Dunajec obok czarnego roweru. W niektórych miejscach, na odcinku za Nowym Sączem, mogą występować problemy z oznakowaniem, dlatego zaleca się korzystanie z nawigacji i pliku GPX trasy.

Rowerowa trasa Velo Dunajec jest częścią projektu Velo Małopolska

Małopolska to region wyjątkowo sprzyjający turystyce aktywnej i rekreacyjnej. Jest to miejsce, które oferuje dużą różnorodność topograficzną, przyrodniczą, urokliwe krajobrazy i cenne zabytki. Te wszystkie skarby regionu można podziwiać podczas rowerowych wypraw, dzięki projektowi VeloMałopolska – Velo Dunajec jest częścią tej sieci tras, która ma składać się z 8 szlaków. Przebiegają przez tak cenne przyrodniczo i turystycznie obszary, jak:

- Pieniny;
- Polski i Słowacki Spisz;
- Tatry.

Jakie miasta łączy najpiękniejsza trasa Velo Dunajec?

Co istotne, główne trasy VeloMałopolska są połączone z lokalnymi ścieżkami i szlakami rowerowymi, co zdecydowanie zwiększa atrakcyjność i zasięg aktywnej turystyki w regionie. Trasa VeloDunajec przecina region z północy na południe, a Wiślana Trasa Rowerowa ze wschodu na zachód. Tym samym szlaki połączyły między sobą najważniejsze miasta i ośrodki turystyczne w województwie małopolskim. Nie musisz zsiadać z roweru, by odwiedzić między innymi:

- Oświęcim;
- Kraków;
- Tarnów;
- Nowy Sącz;
- Nowy Targ;
- Zakopane.

Czym jest certyfikat EuroVelo?

Jednym z celów jest uzyskanie certyfikatu EuroVelo – to prestiżowe wyróżnienie potwierdza najwyższy standard ścieżek rowerowych. Wśród wymagań są m.in. ciągłość, odseparowanie od ruchu drogowego, utwardzona nawierzchnią, odpowiednia szerokość umożliwiająca płynny ruch w obu kierunkach, czytelność oznakowania. Tego typu trasy mają być dostępne dla wszystkich rowerzystów, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania.

Pomimo tego, że Velo Dunajec jest już w dużej części dostępny dla rowerzystów, pamiętaj, że projekt VeloMałopolska jest jeszcze w trakcie realizacji – całość ma liczyć 1000 km. Niekiedy niektóre fragmenty tras są w budowie, a część jest w fazie planowania. Dlatego zawsze przed wycieczką warto zapoznać się z dokładnym opisem trasy i aktualizowanymi na bieżąco mapami.
Trasa rowerowa VeloDunajec połączy Zakopane z Wietrzychowicami

Szlak Velo Dunajec przebiega niemal w całości wzdłuż rzeki – po obu brzegach Dunajca, również na Słowacji. Po drodze przejedziesz przez wiele kładek i mostów. Oficjalny początek znajduje się dworcu kolejowym w Zakopanem, a koniec jest zlokalizowany w Wietrzychowicach. Oznacza to, że miłośnicy jednośladów będą mogli cieszyć się niesamowitą przygodą na rowerze przez całą Małopolskę. Trasa będzie dostępna dla wszystkich – od rodzin z dziećmi, przez amatorów, aż do profesjonalnych kolarzy. Dzięki temu Velo Dunajec stanie się nie tylko nowoczesnym szlakiem rowerowym, ale także miejscem integracji i promocji aktywnego trybu życia.

Oto wybrane miejscowości w przebiegu VeloDunajec:

- Zakopane;
- Poronin;
- Biały Dunajec;
- Szaflary;
- Ludźmierz;
- Nowy Targ;
- Łopuszna;
- Dębno;
- Niedzica;
- Sromowce Wyżne;
- Červený Kláštor (Czerwony Klasztor);
- Szczawnica;
- Krościenko nad Dunajcem;
- Tylmanowa;
- Zabrzeż;
- Łącko;
- Stary Sącz;
- Nowy Sącz;
- Wielogłowy;
- Czchów;
- Zakliczyn;
- Zgłobice;
- Ostrów;
- Wietrzychowice.

Pierwszy odcinek – Zakopane, Biały Dunajec, Nowy Targ, Dębno, Niedzica

Trasa rowerowa Velo Dunajec zaczyna się w Zakopanem, popularnym górskim kurorcie, który jest idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody. Dalej trasa prowadzi przez Biały Dunajec, małą miejscowość znaną z regionalnej kultury góralskiej. Kolejny ważny punkt to Nowy Targ, gdzie można zobaczyć jedno z najstarszych polskich miast.

Z Nowego Targu Velo Dunajec prowadzi do Dębna, gdzie znajduje się piękny, drewniany kościół św. Michała Archanioła. To jeden z najważniejszych zabytków Małopolski. Kolejnym przystankiem na tej trasie jest Niedzica – miejsce, które zachwyci zarówno swoją historią, jak i przepięknymi krajobrazami. Znajduje się tu słynna twierdza Dunajec, znana z wielu legend czy filmów. Historia zamku w Niedzicy sięga XIV wieku. Obecnie pełni on funkcje muzealne i hotelowe.

Drugi odcinek – Sromowce Niżne, Szczawnica, Łącko, Stary Sącz, Nowy Sącz

Po dojeździe do Dębna można objechać Jezioro Czorsztyńskie z dwóch stron. Nitka Velo Dunajec prowadzi przez południowe brzegi, ale można też zjechać na chwilę na Velo Czorsztyn i zobaczyć atrakcje po drugiej stronie, z malowniczymi ruinami zamku. W Sromowcach Wyżnych zaczyna się odcinek prowadzący przez przełom Dunajca, przejeżdża się też przez słowackie tereny.

Jak dalej biegnie szlak VeloDunajec? Trasa prowadzi do Szczawnicy – znanego uzdrowiska, w którym można skosztować zdrowotnej wody mineralnej. Następnie trasa wiedzie przez Łącko (małe miasteczko z bogatą historią) aż do Starego Sącza. To jedno z najstarszych miast Małopolski, gdzie można zobaczyć wiele zabytków i poczuć ducha historii. Koniec drugiego odcinka (umownie wybranego) prowadzi do Nowego Sącza, miasta z bogatą ofertą turystyczną. Warto zatrzymać się tu na dłużej (może i nawet wziąć nocleg w lokalnym pensjonacie)!

Trzeci odcinek – Kurów, Rożnów, Czchów, Zakliczyn, Zgłowice, Biskupice, Zakliczyn

Następny ciekawy cel to Kurów, położony w malowniczym otoczeniu Beskidu Sądeckiego. Wielu rowerzystów zatrzymuje się przy punkcie widokowym na Starym Moście. Kolejnym przystankiem jest Rożnów. Niewielka wieś, która może pochwalić się jednym z najpiękniejszych krajobrazów na całej trasie. A największy wpływ na to mają:

- ruiny zamków;
- Jezioro Rożnowskie;
- przybrzeżne formacje skalne.

Następnie trasa prowadzi do Czchowa, gdzie można zobaczyć zabytkowy zamek i cieszyć się widokiem na Jezioro Czchowskie i rzekę. Kolejnym punktem tego odcinka jest Zakliczyn. Miasto z bogatą historią, które warto odwiedzić. Dalej Velo Dunajec kieruje się do Zgłobic i Biskupic – malowniczych wsi położonych na łonie natury pod Tarnowem.

Czwarty odcinek – Ostrów koło Tarnowa, Glów, Wietrzychowice

W Ostrowie koło Tarnowa znajduje się jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Kolejnym przystankiem jest Glów, malownicza wieś położona w dolinie Dunajca. Trasa kończy się w Wietrzychowicach, miasteczku z zabytkowym kościołem i pięknymi widokami na okolicę. Ten odcinek jest idealny dla osób, które chcą połączyć jazdę na rowerze z odwiedzinami ciekawych miejsc i zabytków.

Velo Dunajec łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową i Szlakiem Wokół Tatr

Jednym z największych atutów Velo Dunajec jest to, że trasa łączy się z innymi popularnymi trasami rowerowymi. Szczególnie warto zwrócić uwagę na połączenie z Wiślaną Trasą Rowerową i Szlakiem Wokół Tatr. WTR to 230-kilometrowy szlak łączący Jawiszowice ze Szczucinem. Pierwsza z miejscowości leży na granicy województwa małopolskiego ze Śląskiem, a druga niedaleko województwa świętokrzyskiego. SWT to zaś malownicza trasa, która obejmuje najpiękniejsze partie Tatr i Podhala.

Atrakcje dla rowerzystów – Zamek Czorsztyn i inne, ciekawe miejsca

Podróżując trasą Velo Dunajec, nie tylko będziesz mógł podziwiać malownicze krajobrazy, ale także odwiedzić wiele fascynujących miejsc. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

W Zakopanem możesz odwiedzić m.in. Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Willę Kolibę, czyli pierwszy dom wybudowany w tym unikalnym stylu, a także Równię Krupową – park w ścisłym centrum miasta. Natomiast niedaleko polskiej stolicy Tatr, w Poroninie, znajduje się Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, gdzie można zwiedzić dom, w którym mieszkał znany poeta.

Relaks i zwiedzanie

Na trasie warto odwiedzić również Termy Gorący Potok i Termy Szaflary, gdzie można zrelaksować się po dniu spędzonym na rowerze. Przejazd przez Nowy Sącz daje możliwość odwiedzenia Miasteczka Galicyjskiego – rekonstrukcji małomiasteczkowej zabudowy. Warto też odwiedzić Kościół św. Michała w Dębnie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także Jezioro Czorsztyńskie i Zamek Dunajec w Niedzicy.

Nie można zapomnieć o Zamku w Czorsztynie, położonym na wzgórzu nad Dunajcem, czy o Czerwonym Klasztorze na Słowacji, jednej z najsłynniejszych budowli sakralnych. Po drodze zobaczysz również Szczawnicę, popularne uzdrowisko, a także Jezioro Rożnowskie i Zamek Tropsztyn. W Dąbrówce Szczepanowskiej znajduje się wieża widokowa, z której rozciągają się przepiękne widoki na Tatry.

Walory przyrodnicze. Pieniński Park Narodowy i nie tylko

Velo Dunajec to nie tylko trasa dla miłośników rowerów, ale także dla osób, które kochają przyrodę. Szlak przechodzi przez Pieniński Park Narodowy, gdzie można podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale także unikalną faunę i florę. Innymi cennymi obszarami przyrodniczymi na szlaku są:

- Dolina Białki;
- Dolina Białego Dunajca;
- Torfowiska Orawsko-Nowotarskie;
- Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy.

Jak przygotować rower na jazdę przez Velo Dunajec? Porady praktyczne

Planując podróż po dowolnym odcinku Velo Dunajec, warto odpowiednio przygotować swój rower. Przede wszystkim zadbaj o to, aby rower był sprawny technicznie. Przed wyjazdem sprawdź stan:

- opon;
- hamulców;
- łańcucha;
- przerzutek.

Nie zapomnij o wygodnym siodełku i odpowiedniej kierownicy. Pamiętaj, że na trasie mogą pojawić się zarówno płaskie odcinki, jak i wymagające podjazdy. Dlatego warto mieć rower, który pozwoli ci sprostać tym wyzwaniom. Nie zapomnij też o kasku – to podstawowy element bezpieczeństwa każdego rowerzysty!

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2017          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Pieniny

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 r. Obejmuje swym zasięgiem Pieniny. Jest to urokliwy zakątek w skali Europy. Występujące tutaj góry maja charakterystyczny kształt i barwę, zbudowane są z wapieni jurajskich, kredowych oraz piaskowców. Skały te należą do tych, które ulegają szybkiej erozji, a co za tym idzie dają się łatwo formować.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.