Wędkarstwo w Pieninach
Pieniny to kraina pełna atrakcji, która sprawdzi się doskonale jako punkt wypadowy nie tylko dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu, ale też tych kochających spędzać godziny nad wodą, wędkując.
Pieniny są często wybierane jako punkt docelowy dla amatorów aktywnego spędzania czasu. Nad Dunajec ciągną kajakarze, kolarze oraz miłośnicy pieszych wycieczek. Od pewnego czasu Pieniny to również cel wielu wędkarzy. Nic w tym dziwnego, bo Zalew Czorsztyński, Dunajec i inne górskie rzeki, obfitują w ryby.
Nie tylko dla zawodowców
Zanim skupimy się na „zawodowym” wędkarstwie, parę słów do ludzi, którzy nie mieli nigdy wędki w rękach. W Pieninach możemy spotkać wiele łowisk komercyjnych, na których możemy spróbować swoich sił w tej nowej dla nas przygodzie. Nie potrzebujemy mieć nawet do tego własnej wędki. W łowiskach komercyjnych znajdujących się np., w Krościenku, otrzymamy cały niezbędny sprzęt, za pomocą którego możemy zapolować na pstrąga, karpia, jesiotra czy klenia. Co więcej, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że połów będzie udany. Gdy zaś wydostaniemy z wody naszą zdobycz, nic nie stoi na przeszkodzie, by po chwili cieszyć się rybą na talerzu. Wszystko dlatego, że łowisko połączone jest z restauracją serwującą wspaniale przyprawione grillowane i smażone ryby.
Specjalne obostrzenia
Bardziej zaawansowani wędkarze mogą wybierać spośród wielu łowisk. Prym wiedzie tutaj oczywiście Jezioro Czorsztyńskie i Dunajec wraz z jego dopływami. Wybierając się na połów, zwłaszcza na rzece, warto zatrzymać się w schronisku PTTK Orlica, które jest ulokowane raptem kilkadziesiąt metrów od rzeki.
Przed rozpoczęciem połowu należy jednak pamiętać o kilu rzeczach. Po pierwsze, musimy posiadać kartę wędkarską. Po drugie obowiązuje, nas wpłata do PZW, na okręg nowosądecki. Składkę taką możemy złożyć np. w sklepie wędkarskim w Krościenku.
Po trzecie, należy pamiętać, że obszary te zaliczane są do rzek górskich, a co za tym idzie połów dopuszczalny jest tylko jedną wędką i może się odbywać tylko od godziny przed świtem do godziny po zachodzie słońca. Nie ma możliwości nocnego łowienia.
Na muchę grunt i spławik
Jeśli mamy stosowne pozwolenia możemy wybrać się nad jedno z łowisk. W przypadku Jeziora Czorsztyńskiego, istnieje sposobność łowienia zarówno z brzegów, jak i z łódki. Należy jednak pamiętać, iż część linii brzegowej i akwenu wchodzi w skład Pienińskiego Parku Narodowego. W przypadku zalewu warto spróbować przede wszystkim z tej drugiej możliwości połowu i wypłynąć na toń jeziora. Brak własnej łodzi nie jest tutaj problemem. Dookoła brzegów wiele podmiotów oferuje wypożyczenie łodzi do połowu. Nastawmy się jednak na chwile wytężonej pracy, by dostać się w upatrzone miejsce, łodzie te bowiem to przeważnie jednostki wiosłowe.
Będąc na środku jeziora można spokojnie cieszyć się z łowienia metodą spinningową. Możemy też spróbować swoich sił w klasycznym łowieniu spławikowym.
Łowiąc z brzegów bardzo dobrze sprawdza się metoda spławikowa oraz, po odpowiednim zanęceniu obszaru, wędkarstwo gruntowe.
Planując zaś łowić na górskich rzekach powinniśmy wyposażyć się w zestawy spinningowe. To optymalne rozwiązanie na większości cieków. Dysponując jednak odpowiednim sprzętem, możemy pokusić się o (dające chyba najwięcej frajdy), wędkarstwo na tak zwaną muchę. W taki sposób możemy łowić na OS Dunajec, na którym dostępne jest tylko wędkarstwo muchowe. Połów, stojąc po pas w górskim, rwącym prądzie, daje potężny zastrzyk emocji nawet doświadczonym wędkarzom.
Nie tylko pstrąg
Wybierając się na łów w pienińskich wodach możemy nastawić się nie tylko na pstrąga potokowego i tęczowego, gdyż łowiąc w Dunajcu na muchę możemy upolować np. głownicę. Ponadto, w wodach tych spotkamy szczupaka, klenie, świnki, bolenie, płocie, okonie, brzany, sandacze, karpie i jesiotry. Wodny te oferują naprawdę bardzo dużą różnorodność ryb, a dobre natlenowanie i obfitość pokarmu górskich rzek sprawia, że możemy natknąć się na duże i nawet bardzo duże okazy głownicy czy szczupaka.
Wędkarstwo w Pieninach, nie tylko latem
Sezon wędkarski w Pieninach trwa praktycznie cały rok. W lecie na wędkarzy oprócz samej radości z łowienia czekają piękne okoliczności przyrody i chwile relaksu w cieniu Trzech Koron. W zimie zaś na Zalewie Czorsztyńskim można spotkać fanów wędkarstwa podlodowego, którzy pomiędzy połowami szaleją na okolicznych stokach narciarskich. Czytaj również dział - Wedkarstwo ....
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |